Dla kogo Niebo? - Łk 16, 19-31

9 lat temu
Mieczysław Łusiak SJ

Jezus powiedział do faryzeuszów: "Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody.

Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz, i został pogrzebany.

Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: «Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu».

Lecz Abraham odrzekł: «Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać».

Tamten rzekł: «Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki».

Lecz Abraham odparł: «Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają». «Nie, ojcze Abrahamie, odrzekł tamten, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą». Odpowiedział mu: «Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą»".

Rzecz jasna, Pan Jezus nie chce nam powiedzieć, że w naszym życiu im gorzej jest, tym lepiej, że świetna zabawa jest z natury zła. Wszelka pomyślność i radość jest jednak darem Boga, a nie powinna stawać się naszym celem.

Szczęście nie może być celem życia człowieka, może być tylko jego owocem. Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło. Niebo czeka na tych, którzy za wszelką cenę chcą kochać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dla kogo Niebo? - Łk 16, 19-31
Komentarze (19)
J
Janka
25 marca 2011, 03:57
"Szczęście nie może być celem życia człowieka, może być tylko jego owocem. Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło." Fantastyczna sentencja. Mam okazję doswiadczać jej celności. Ostatnio, wczorajszego dnia, gdy z powodu wygodnictwa "przyjaciółka" i współpracownica w jednej osobie odmówiła mi po raz kolejny swojej niezbędnej obecności na ważnym zebraniu. Zostawiła mnie jak to dzieje się zresztą nieustannie samą z zadaniami, które wcześniej zostały nakreślone przy jej udziale. Mam uczucia dostania w pysk. Oto człowiek na pewno nie żyjący po to, żeby pomagać, udzielać się, wspierać ale żeby od czasu do czasu wykonać gest, bo nic więcej, miłościopodobny. Bez większych nakładów wysiłku. Że przez to ktoś jest poszkodowany, zdołowany, zawiedziony - to jego sprawa.
24 marca 2011, 22:56
He, he. Leszek jest za, a nawet przeciw. Przestań się wreszcie wygłupiać i podpisywać co chwilę innym nickiem.
W
wstydzący
24 marca 2011, 22:17
He, he. Leszek jest za, a nawet przeciw.
L
leszek
24 marca 2011, 21:39
Piekło czeka na tych którzy ZA WSZELKĄ CENĘ chcą być szczęśliwi. Nie strasz leszku. O.Piórkowski pisze, że sprawiedliwość Chrystusa daje darmową przepustkę do nieba. To tylko cyt.:"faryzejska sprawiedliwość promuje fałszywą "religijną" dorosłość, w której na dar trzeba zasłużyć". do nie wiadomo kogo wstydzącego się samego siebie: Nikogo nie straszę. Jedynie przyznaję rację stwierdzeniu podanemu przez O.Łusiaka. I nie rozumiem dlaczego słowa O.Piórkowskiego mają być argumentem przeciw prawdziwości słów O.Łusiaka? Bo ma ładniejsze nazwisko czy imię? Jeżeli nie zgadzasz się ze słowami O.Łusiaka to wykaż ich nieprawdziwość! Ale nie powołuj się bez sensu na zupełnie inną wypowiedź innego Ojca. A co do samych słów O.Piotrowskiego to sam ich sobie nie wymyślił, powtórzył jedynie to co mówi Biblia, i wyobraź sobie że zgadzam się z tym. Ale nadal powtarzam za O.Łusiakiem: Szczęście nie może być celem życia człowieka, może być tylko jego owocem. Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło. Bo ci co za wszelką cenę chcą być szczęśliwi zwyczajnie oleją tą darmową przepustkę do nieba gdyż nie będą w niebie widzieli żadnej mozliwości szczęścia.
BO
bez obawy
24 marca 2011, 21:24
Piekło czeka na tych którzy ZA WSZELKĄ CENĘ chcą być szczęśliwi. Nie strasz leszku. O.Piórkowski pisze, że sprawiedliwość Chrystusa daje darmową przepustkę do nieba. To tylko cyt.:"faryzejska sprawiedliwość promuje fałszywą "religijną" dorosłość, w której na dar trzeba zasłużyć".
24 marca 2011, 21:08
Bo jak ktoś ZA WSZELKĄ CENĘ chce być szczęśliwy to jest gotowy popełnić każde zło, Za gotowość popełnienia zła Bóg nikogo nie karze. Gotowość do popełnienia zła jest równoważna z popełnieniem zła.
:
:(
24 marca 2011, 20:32
Nikt tam nie wie, co Pan Bóg komu złożył. Rzcej każdemu wsadził wielgachny krzyż na bary. Żeby chociaż każdemu, to by było sprawiedliwie. Ale wsadził jednym, a innym nie.
J
już
24 marca 2011, 20:14
Nikt tam nie wie, co Pan Bóg komu złożył. Rzcej każdemu wsadził wielgachny krzyż na bary.
C
cóż
24 marca 2011, 19:40
Pan Bóg złożył w sercu każdego człowieka pragnienie szczęścia jako pierwotną tęsknotę. (z komentarza o. St.Biela)
L
leszek
24 marca 2011, 19:14
Bo jak ktoś ZA WSZELKĄ CENĘ chce być szczęśliwy to jest gotowy popełnić każde zło, Za gotowość popełnienia zła Bóg nikogo nie karze. Pozostaje mi powtórzyć: czytaj ze zrozumieniem!
R
R
24 marca 2011, 18:44
Niema żadnego szczęścia. Więc artykuł jest od rzeczy.
V
veritas
24 marca 2011, 18:32
Bo jak ktoś ZA WSZELKĄ CENĘ chce być szczęśliwy to jest gotowy popełnić każde zło, Za gotowość popełnienia zła Bóg nikogo nie karze.
L
leszek
24 marca 2011, 18:27
"Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło." Piekło jest karą za uczynione zło, a nie za dążenie do szczęścia. Naucz się czytać ze zrozumieniem! Piekło czeka na tych którzy ZA WSZELKĄ CENĘ chcą być szczęśliwi. Bo jak ktoś ZA WSZELKĄ CENĘ chce być szczęśliwy to jest gotowy popełnić każde zło, byle tylko być szczęśliwym. Jak chce być szczęśliwy ZA WSZELKĄ CENĘ to nawet z własnego zbawienia gotów jest zrezygnować jeśli tylko to miałoby mu dać szczęście.
V
veritas
24 marca 2011, 18:19
"Na tych, którzy za wszelką cenę chcą być szczęśliwi, czeka piekło." Piekło jest karą za uczynione zło, a nie za dążenie do szczęścia.
A
AMEN
24 marca 2011, 13:04
ŚW.MAKSYMILIANIE MÓDL SIĘ ZA NAMI...AMEN
A
AMEN
24 marca 2011, 13:01
Niebo czeka na tych, którzy za wszelką cenę chcą kochać....wzruszają mnie te słowa...:)
K
katolik
24 marca 2011, 12:31
Niebo jest tylko dla wybranych. Zbawieni będą tylko wybrani: "Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych." Mt 22:14 Do piekła pójdzie znakomita większość ludzi: "Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Mt 7:13 To bowiem zawiera się w Piśmie: „Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony. Wam zatem, którzy wierzycie, cześć! Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła - i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.” 1P 2.6-8
Kamila
Kamila
24 marca 2011, 09:47
Czasami nie chodzi o to żeby prosić Boga by w każdej sytuacji chronił nas od jakichś udręk, niedoli, niepowodzeń, ale by sercem pełnym wiary, z ufnością zwracać się do Niego o siłę by wzmacniał nasze plecy abyśmy to wszystko mogli udźwignąć...
R
R
24 marca 2011, 09:23
Straszne.

Skomentuj artykuł

Dla kogo Niebo? - Łk 16, 19-31
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.