#Ewangelia: kierunek na zupełną nowość

#Ewangelia: kierunek na zupełną nowość
(fot. unsplash.com/Austin Neill)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP / Maskacjusz TV

Bóg prawdziwy jest Bogiem ciągle zmieniającym świat. Powinniśmy za Nim podążać, jakby "śledzić" Go, aby nie zgubić drogi do zupełnie Nowego Życia.

[Ewangelia]

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?»

Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje». (Mt 9, 14-17)

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Jezus nie neguje sensu postu. Właściwie przeżywany post zbliża nas do Boga. Jezus przynosi jednak zupełnie nowe rzeczy, stwarza nową rzeczywistość, która nie pozwala tkwić w starych schematach.

Mamy nowe powody do radości i świętowania. Mamy też nowe motywy, dla których należy podejmować post. Kto boi się nowości, tak naprawdę boi się Jezusa.

Nie chodzi oczywiście o odrzucanie tego, co stare tylko dlatego, że jest stare. Nie możemy jednak trzymać się kurczowo tego, co jest stare tylko dlatego, że jest stare.

Bóg prawdziwy jest Bogiem ciągle zmieniającym świat. Powinniśmy za Nim podążać, jakby "śledzić" Go, aby nie zgubić drogi do zupełnie Nowego Życia. Skoro naszym celem jest Nowe Życie, powinniśmy być ukierunkowani na nowość.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Kropisz SJ, s. Ewa Bartosiewicz RSCJ, Maja Komasińska-Moller
22,69 zł
34,90 zł

Zamiast liczyć lata kalendarzowe, policz swoje „lata duchowe”!

Daty urodzenia w dowodzie nie zmienisz, ale to, jak szybko starzejesz się psy­chicznie, w dużej mierze zależy od Ciebie. Książka, którą oddajemy w Twoje ręce, jest krokiem...

Skomentuj artykuł

#Ewangelia: kierunek na zupełną nowość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.