‘Upór i legalizm’ zamyka na Boga i nie wypełnia Jego woli

Ruiny synagogi w Kafarnaum - depositphotos.com (123399956)

Spojrzenie Jezusa z ‘gniewem’. Spojrzenie Jezusa przełamuje bariery i dotyka głębi serca. ‘Gniew’ nie oznacza urazy. Pokazuje raczej reakcję Chrystusa wobec tych, którzy przez ‘przywiązanie do prawa’, stają się nieczuli na słowa proroków i ostatecznie na Bożą wolę i zamysł.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 3,1-6):

Z ewangelii wg św. Marka: Wszedł znowu do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Stań tu na środku!». A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy wkoło po wszystkich z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serca, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!». Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz odbyli naradę przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.

Komentarz do ewangelii na dziś (17 stycznia 2024 r.):

Obraz: Jesteśmy w synagodze razem z Jego uczniami oraz Żydami z różnych frakcji. Oczyma wyobraźni zobaczę człowieka z niepełnosprawnością. Posłucham tego, co mówi Jezus oraz przyjrzę się milczeniu Żydów. Zwrócę uwagę na swoje skojarzenia i odczucia.
Myśl: Cud uzdrowienia w synagodze kończy w ewangelii św. Marka serię opisów sporów Jezusa z faryzeuszami i ich sprzymierzeńcami, które mają na celu ostateczną rozprawę i usunięcie Nauczyciela. Narasta wrogość wobec Chrystusa: ‘śledzili Go’, ‘oskarżali’, ‘naradzali się’, jak Go ‘zgładzić’. Jest to pierwsze z ciągu odrzuceń, które w ostatecznej formie zrealizuje się na krzyżu. Z czego wynika taki ‘opór’ człowieka, by przyjąć wolność, odrzucając legalizm? Człowiek jest skłonny wybierać ‘pewność przeszłości’, uporządkowanej, choć ‘martwej’, bojąc się ryzyka przyszłości, która jest ‘życiem’.
Emocja: Spojrzenie Jezusa z ‘gniewem’. Spojrzenie Jezusa przełamuje bariery i dotyka głębi serca. ‘Gniew’ nie oznacza urazy. Pokazuje raczej reakcję Chrystusa wobec tych, którzy przez ‘przywiązanie do prawa’, stają się nieczuli na słowa proroków i ostatecznie na Bożą wolę i zamysł.
Wezwanie: Poproszę o łaskę ufnego przyjęcia Bożego prawa i przykazań. Podziękuję Chrystusowi za przykład postępowania, kiedy jestem w sporze z innymi.
Zrobię sobie rachunek sumienia z ‘wrażliwości serca’ na inność.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

‘Upór i legalizm’ zamyka na Boga i nie wypełnia Jego woli
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.