Komu patronuje św. Marek?

Komu patronuje św. Marek?
(fot. wikipedia.org)
jp

Kim był tajemniczy nagi młodzieniec, który uciekł, kiedy pojmano Jezusa? Kim był jeden z apostołów i co mówi Ewangelia napisana przez niego? Dzisiaj obchodzimy święto świętego Marka.

Święty Marek był uczniem św. Piotra. W Nowym Testamencie jest nazywany Markiem, Janem i Janem Markiem. W swojej ewangelii zostaje opisany jako nagi młodzieniec: "A pewien młodzieniec szedł za Nim, odziany prześcieradłem na gołym ciele. Chcieli go chwycić, lecz on zostawił prześcieradło i nago uciekł od nich." (Mk 14, 51-52)

Jest autorem najstarszej i najkrótszej ewangelii, opisuje Jezusa działającego, objawiającego się w słowach i czynach.

Patron pisarzy

Jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy, szklarzy oraz miast: Bergamo i Wenecji, a także Albanii. Przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody.

Patron Wenecji i żeglarzy

Według tradycji św. Marek przepływał kiedyś w okolicach Wenecji i podczas sztormu udzielił pomocy miejscowym żeglarzom. Dlatego Wenecjanie obrali go za swojego patrona, sprowadzili ciało Ewangelisty do miasta i wybudowali na jego cześć wspaniałą bazylikę. W sztuce weneckiej często św. Marek jest ukazywany z żeglarzami.

Św. Marek i lew

Wizerunek lwa św. Marka można w Wenecji spotkać w wielu miejscach. Zwykle trzyma on otwartą księgę ze słowami: "Pax tibi Marce, evangelista meus" (Pokój z tobą Marku, mój ewangelisto).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komu patronuje św. Marek?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.