Kryteria Boga są inne od naszych, a wręcz czasami sprzeczne z naszymi

Fot. Mohammad Ali Mohtashami / unsplash.com
Deon.pl

Kryteria Boga są inne od naszych, a wręcz czasami sprzeczne z naszymi. Fundamentem Bożego błogosławieństwa nie jest ‘bycie poszkodowanym’, a ono nie jest też rozgrzeszeniem z trwania w ‘niesprawiedliwości’. Jest wezwaniem do działania wobec innych w logice ‘Bożej sprawiedliwości’, dającej każdemu według potrzeby.

Słowo na dziś (Mt 5,1-12)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Komentarz do Ewangelii (12.06.2023)

Obraz: Jezus rozpoczyna swoje ‘Kazanie na Górze’. Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce. Tradycja ukazuje je jako wzniesienie nad jeziorem Genezaret. Zobaczę siedzących wokół Jezusa apostołów a także innych słuchaczy. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus nazywa błogosławionymi tych, których ludzie na ogół uważają za nieszczęśliwych. W opinii świata liczy się ten, kto ma sporo, dużo może i z którym się liczą. Jezus mówi o błogosławieństwie ubogich, pokornych i pogardzanych. Bardzo wyraziście odwraca wartości. Kryteria Boga są inne od naszych, a wręcz czasami sprzeczne z naszymi. Fundamentem Bożego błogosławieństwa nie jest ‘bycie poszkodowanym’, a ono nie jest też rozgrzeszeniem z trwania w ‘niesprawiedliwości’. Jest wezwaniem do działania wobec innych w logice ‘Bożej sprawiedliwości’, dającej każdemu według potrzeby.

Emocja: „Cieszcie się i radujcie”. Tekst Mateusza mówi nawet: ‘tańczcie!’ Jest to radość mesjańska. To nie jest ‘perwersyjna’, naiwna, cierpiętnicza akceptacja niesprawiedliwości. To jest przede wszystkim doświadczenie i spotkanie Pana, który wypełnia nasze serce.

Wezwanie: Poproszę o łaskę bycia ‘ubogim w duchu’, przyjmującym wszystko od Boga. Podziękuję Jezusowi za przykład pełnej realizacji błogosławieństw. Zaplanuję i poświęcę jakiś czas na adorację Najświętszego Sakramentu (nawet jeśli tylko online).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kryteria Boga są inne od naszych, a wręcz czasami sprzeczne z naszymi
Komentarze (2)
JP
~Jacek P
13 czerwca 2023, 18:03
Kryteria Boga są takie jakie mają być dla ludzi, po to Jezus je głosił i Kościół ma głosić
AJ
~Anna Ja
12 czerwca 2023, 10:13
A może każdy z obecnych tam poslyszal osobno...owo błogosławieństwo osobno...jazdy poslyszal inaczej...jeden był cichy...inny pokorny...inny ubogi duchem....chodzilo o ludzi łaknących Pana Boga ..każdy Pana Boga łaknął inaczej w sercu ...inaczej ale laknol ..Pan wymienił drogę do serca ...jeśli ja poslyszę jedno z tych zdań a poczuje że chodzi o mnie to jest to moje serce tak otwarte na Pana Blogoslawienstwo