Łatwo wpadasz w gniew i brakuje ci cierpliwości? Potrzebujesz pomocy tego anioła

Łatwo wpadasz w gniew i brakuje ci cierpliwości? Potrzebujesz pomocy tego anioła
Fot. Maria Teneva / Unsplash
Logo źródła: WAM Anselm Grün OSB

"Potrzebujesz Anioła Małych Uprzejmości, byś gdy tylko przemówisz do bliźniego, przemówił do niego uprzejmie; byś gdy tylko bliźniego zobaczysz, spojrzał na niego uprzejmie. Istnieje tak wiele okazji, by postępować za Aniołem Małych Uprzejmości i obdarowywać ludzi wokół siebie" - pisze Anselm Grün OSB w książce "50 Aniołów. dla duszy". Benedyktyn przypomina w niej o istnieniu niezwykłych obrońców - aniołów, którzy pragną nas chronić i sprawiają, że jesteśmy pełni pokoju, nadziei i kreatywności. To właśnie oni pomagają nam przetrwać najtrudniejsze chwile, prowadzą ku zbawieniu i umacniają w dobru tak, że nasze serce nie traci swojego blasku.

Biblia wychwala wartość uprzejmości. Uprzejme słowo umacnia i rozwesela (por. Prz 12,25). Uprzejmy jestem zawsze w kontakcie z drugim człowiekiem. Uprzejmość stwarza więź. Z uprzejmością wiąże się życzliwość, łaskawość, grzeczność, kurtuazja, przychylność i wsparcie. Uprzejmość potrzebuje zawsze medium: uprzejmego spojrzenia, uprzejmego słowa, uprzejmego pozdrowienia.

Uprzejme słowo cenniejsze jest niż najlepsze dary. Mówi o tym Pismo Święte

Uprzejme słowo nie kosztuje wiele. A przecież tak bardzo go skąpimy. Święty Benedykt wymaga od Cellerara, by ten zawsze wtedy, gdy nie ma nic do ofiarowania, podarował swoim braciom przynajmniej uprzejme słowo. Uzasadnia to słowami z Pisma Świętego, że uprzejme słowo cenniejsze jest niż najlepsze dary. Nie jest to tania pociecha. Uprzejmym słowem Cellerar wyraża szacunek dla braci. Nie odsyła ich pogardliwie. Nawet gdy jego środki materialne są ograniczone, poważnie traktuje braci z ich prośbami. Kierować ludźmi za pomocą uprzejmości to byłaby filozofia menedżerska, która niektórym firmom dobrze by zrobiła. Przecież tam właśnie władza jest sprawowana za pomocą pieniędzy. Zarządzający dają pracownikom odczuć, że nie mają żadnej wartości, że nie godzi się im, by o cokolwiek prosić. Kiedy Anioł Małych Uprzejmości towarzyszy szefowi, będzie on wokół siebie wytwarzał atmosferę szacunku i radości, która lepiej wpłynie na firmę niż smutne kontrolowanie, czy wszyscy wypełnili swój obowiązek. Uprzejme słowo o wiele bardziej będzie motywowało współpracowników niż informacja o tym, że firmie źle idzie.

DEON.PL POLECA

Proś Anioła Małych Uprzejmości, by przemienił twoje serce

Potrzebujesz Anioła Małych Uprzejmości, byś gdy tylko przemówisz do bliźniego, przemówił do niego uprzejmie; byś gdy tylko bliźniego zobaczysz, spojrzał na niego uprzejmie. Istnieje tak wiele okazji, by postępować za Aniołem Małych Uprzejmości i obdarowywać ludzi wokół siebie. Oczywiście znasz również uprzejmość, która jest wymuszona. W wielu sklepach spotykasz się z uprzejmością sprzedawców. Jednak w ich uprzejmości wyczuwasz chłód, przymus, by sprzedać możliwie najwięcej. Taka uprzejmość nie raduje cię, złości a nawet smuci. Czujesz, że ludzie muszą udawać. I to nie wpływa na nich dobrze.

Proś Anioła Małych Uprzejmości, by najpierw przemienił twoje serce, byś wolnym i radosnym sercem mógł wypowiedzieć uprzejme słowo, byś mógł rzucić uprzejme spojrzenie, byś mógł napisać uprzejmy list. Możesz być uprzejmy tylko wtedy, gdy cieszysz się z ludzi, jakich spotykasz. Być może mówisz, że nie radujesz się z tego albo tamtego człowieka i dlatego nie chcesz nikomu niczego wmawiać. Anioł Małych Uprzejmości nie chce cię przekonywać, by bliźniego łudzić czymkolwiek. On pragnie cię najpierw doprowadzić do prawdziwej radości ze spotkania z ludźmi. Radość ta wymaga wiary, że każdy człowiek jest tajemnicą, że w każdym człowieku tkwi dobry rdzeń, że w każdym człowieku spotykasz samego Chrystusa. Gdy w to wierzysz, wtedy możesz też cieszyć się z drugiego człowieka, który nie jest zadowolony i podchodzi do ciebie z wściekłością. Patrzysz nie na to, co zewnętrzne, lecz na możliwości, jakie znajdują się w człowieku. Uprzejmym słowem wywołasz radość, jaka w jego duszy leży ukryta za zmartwieniami i niezadowoleniem. Jego ponure oblicze rozjaśni się. Potem to on napełni cię radością. Staniesz się dla niego Aniołem Małych Uprzejmości. Teraz również dla niego świat będzie bardziej uprzejmy.

Fragment książki Anselma Grüna OSB "50 Aniołów. dla duszy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün OSB

Odkryj na nowo potencjał swojej duszy

Dzisiaj słowo „dusza” nabrało dla nas nowego znaczenia. Mówiąc o niej, myślimy już nie tylko o wyjątkowości człowieka, jego wnętrzu i godności, ale także o duchowych problemach wynikających z...

Skomentuj artykuł

Łatwo wpadasz w gniew i brakuje ci cierpliwości? Potrzebujesz pomocy tego anioła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.