Brakuje ci odwagi, stałości, mądrości? Proś o nie Anioła Męstwa

Brakuje ci odwagi, stałości, mądrości? Proś o nie Anioła Męstwa
Fot. Depositphotos
Logo źródła: WAM Anselm Grün OSB

"Istnieją ludzie, którzy tryskają pewnością siebie, a jednak w niebezpieczeństwie tracą głowę i okazują się słabeuszami. (...) W nas wszystkich tkwi tendencja, by ulec lękowi i cofnąć się przed niebezpieczeństwem. Anioł Męstwa stoi przy nas, gdy przezwyciężamy naszą naturalną skłonność i pozostajemy tam, gdzie właśnie czegoś się od nas wymaga" - pisze Anselm Grün OSB w książce "50 Aniołów. dla duszy". Benedyktyn przypomina w niej o istnieniu niezwykłych obrońców - aniołów, którzy pragną nas chronić i sprawiają, że jesteśmy pełni pokoju, nadziei i kreatywności. To właśnie oni pomagają nam przetrwać najtrudniejsze chwile, prowadzą ku zbawieniu i umacniają w dobru tak, że nasze serce nie traci swojego blasku.

Czym jest męstwo?

Męstwo należy do czterech cnót kardynalnych. Pierwotnie była to cnota żołnierzy. Jednak filozofowie widzieli w niej postawę, jakiej potrzebuje każdy człowiek, by autentycznie żyć swoim życiem. Męstwo nie oznacza tylko trwania wobec niebezpieczeństwa, uporu, lecz przede wszystkim odwagę w konsekwentnym dążeniu do tego, co zostało rozpoznane jako dobre. Człowiek mężny nie pozwala, by konflikty wpływały na jego nastrój. Nie dostosowuje się do trendów, by być lubianym przez wszystkich. Jest sobą, nawet gdy inni ludzie powstają przeciwko niemu. Niemieckie słowo "mężny" znaczyło pierwotnie "mocny, ciężki, ważki, waleczny, odważny, śmiały". Człowiek mężny nie jest zawadiaką. Jest odważny. Słowo "odwaga" pochodzi właściwie od "wiedzieć" i "mądry". Męstwo wymaga więc, by prawidłowo ocenić sytuację, a potem odważnie czynić to, co rozpoznało się jako właściwe. Męstwo jest czymś innym niż odwaga. Odwagę się ma, męstwo się zdobywa. Odwaga jest czymś aktywnym. Męstwo uwidacznia się również w tym, co pasywne, w cierpieniu spowodowanym bólem. Przeciwieństwem odwagi jest zwątpienie, przeciwieństwem męstwa - tchórzostwo. Męstwo musi być ciągle na nowo zdobywane. Przecież każdy z nas wie, co to tchórzostwo. W nas wszystkich tkwi tendencja, by ulec lękowi i cofnąć się przed niebezpieczeństwem. Anioł Męstwa stoi przy nas, gdy przezwyciężamy naszą naturalną skłonność i pozostajemy tam, gdzie właśnie czegoś się od nas wymaga.

Pewność siebie nie zawsze znaczy opanowanie

W języku potocznym mówimy o dziecku, które będąc w szpitalu, nie skarży się na ból, że jest mężne. Mężny jest ktoś, kto nie lęka się bólu, kto o wiele bardziej usiłuje go przyjąć i tak dobrze, jak to tylko możliwe, przetrzymać. Mężny człowiek to ktoś, kto nie odchodzi, gdy spotyka go nieszczęście. Zatrzymuje się. Przetrzymuje sytuację, nawet gdy sprawia mu to ból. Nie schodzi z drogi bólowi, lecz przechodzi przez niego. Nie rozbija bólu ani smutku. Nie czyni się też człowiekiem niewrażliwym. Widząc rychłą utratę ukochanej osoby, jasno poznaje, że jej choroba prowadzi do śmierci. Jednak mimo tego trwa. Wytrzymuje to, czego Bóg wtedy od niego wymaga. W takim męstwie wzrasta człowiek. Staje się mądry i silny. Nie musisz dowodzić swojego męstwa. Nie musisz też być mężny w każdej sytuacji. Istnieją ludzie, którzy tryskają pewnością siebie, a jednak w niebezpieczeństwie tracą głowę i okazują się słabeuszami. Inni natomiast są lękliwi. Jednak wytrzymują, kiedy spotyka ich wyzwanie. Stają się mężni w trudnej sytuacji, wiedząc, że znaleźli się w niej za sprawą Boga. Zaufali, że właśnie wtedy, gdy tego potrzebują, Anioł Męstwa umacnia ich i stoi obok nich.

DEON.PL POLECA

Wolność od presji, by wszędzie być lubianym

Życzę ci Anioła Męstwa, byś mógł prawdziwie wytrwać w swoim życiu, byś nie zbaczał z drogi, gdy wiatr przeciwny dmie wokół uszu, byś nie uciekał, gdy spotka cię nieszczęście. Życzę ci męstwa w rozwiązywaniu codziennych konfliktów, byś wolny był od presji, by wszędzie być lubianym. Niech stoi przy tobie Anioł Męstwa, gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie, by ulec poglądom innych ludzi, gdy najchętniej chciałbyś zrezygnować z walki, ze względu na święty spokój. Jeśli jest przy tobie Anioł Męstwa, wtedy stają się możliwe rozwiązania, które na końcu dobre są dla wszystkich. Człowiek mężny stroni od wszelkiego marnego kompromisu. Wstawia się za życiem. Walczy o życie. Anioł Męstwa walczy po jego stronie. Życzę ci nie tylko Anioła Męstwa wobec przeciwnika, ale i wobec przyjaciela. Niechaj anioł ustrzeże cię przed tym, byś pozwolił się przekupić i dopasować, by nie stracić przyjaciela. Anioł Męstwa przeciwstawia się nawet przyjacielowi tam, gdzie to jest konieczne. To umacnia przyjaźń, zamiast ją niszczyć.

Fragment książki Anselma Grüna OSB "50 Aniołów. dla duszy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün OSB

Odkryj na nowo potencjał swojej duszy

Dzisiaj słowo „dusza” nabrało dla nas nowego znaczenia. Mówiąc o niej, myślimy już nie tylko o wyjątkowości człowieka, jego wnętrzu i godności, ale także o duchowych problemach wynikających z...

Skomentuj artykuł

Brakuje ci odwagi, stałości, mądrości? Proś o nie Anioła Męstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.