Mariolog, o. Bartosik o różańcu: Ta modlitwa jest tak skuteczna, ponieważ jest bardzo pokorna

Mariolog, o. Bartosik o różańcu: Ta modlitwa jest tak skuteczna, ponieważ jest bardzo pokorna
Fot. Anuja Mary Tilj / unsplash.com
PAP / tk

- Krytycy różańca czasami nazywają odmawianie go bezmyślnym klepaniem. Tymczasem różaniec właściwie odmawiany to modlitwa kontemplacyjna i głęboko biblijna, w której rozmyślamy nad tajemnicami życia Pana Jezusa i Maryi - powiedział mariolog i franciszkanin o. prof. Grzegorz Bartosik.

Październik miesiącem modlitwy różańcowej

Październik w Kościele katolickim jest miesiącem poświęconym Maryi i modlitwie różańcowej. 7 października Kościół obchodzi święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione przez papieża Piusa V w 1572 r.

Ojciec Bartosik przypomniał, że geneza tego święta wiąże się ze zwycięską bitwą wojsk Ligi Świętej, skupionej wokół Państwa Kościelnego, przeciw wojskom Imperium Osmańskiego, do której doszło 7 października 1571 r. pod Lepanto.

- Nad ówczesną Europą zawisła wówczas groźba rozprzestrzenienia się islamu. Papież Pius V wezwał cały Kościół do gorliwej modlitwy różańcowej. Zwycięstwo w bitwie przypisał wstawiennictwu Matki Bożej. Dlatego rok po bitwie papież ustanowił dzień 7 października świętem Matki Bożej Zwycięskiej - wyjaśnił.

Podkreślił, że powstanie właściwej modlitwy różańcowej tradycja Kościoła przypisuje założycielowi zakonu dominikanów św. Dominikowi Guzmánowi. "Matka Boża miała mu się objawić i podarować różaniec, zachęcając do tej modlitwy. Dlatego dominikanie są wielkimi propagatorami tej modlitwy" - wyjaśnił.

W średniowieczu osoby niepiśmienne, które nie potrafiły odmawiać psałterza składającego się ze 150 psalmów zaczęły odmawiać 150 razy modlitwę „Zdrowaś Maryjo”. Stąd różaniec zaczęto nazywać też Psałterzem Matki Bożej.

Podkreślił, że temat modlitwy różańcowej podejmowało wielu papieży. - Papież Pius V nazywał modlitwę różańcową dobrym narzędziem do walki z herezją, a wiemy, że okres jego pontyfikatu to czas rozwoju reformacji i wielkiego zamętu w Kościele - ocenił.

Ojciec Bartosik przypomniał, że do odmawiania różańca wzywała wielokrotnie sama Maryja w wielu objawieniach prywatnych m.in. w Lourdes i w Fatimie. "Wskazała na różaniec jako na narzędzie przebłagania za grzechy i jako skuteczne narzędzie dla wyproszenia pokoju na świecie oraz nawrócenia grzeszników" - mówił.

Siła modlitwy różańcem

- Ta modlitwa jest tak skuteczna, ponieważ jest bardzo pokorna. Odmawiając różaniec nie silimy się na własne słowa, własną mądrość, tylko w pokorze pozdrawiamy Tę, która jest Służebnicą Pana - dodał.

- Krytycy różańca nazywają odmawianie go bezmyślnym „klepaniem”. To prawda, że czasem może tak być, że odmawiamy go niedbale, że mamy liczne rozproszenia, ale różaniec właściwie odmawiany to modlitwa kontemplacyjna, głęboko biblijna - powiedział franciszkanin.

O. Bartosik poinformował, że współcześnie działa wiele ruchów i wspólnot skupionych wokół modlitwy różańcowej. Najliczniejszą jest założona w XIX w. przez Paulinę Jaricot wspólnota Żywy Różaniec, którego róże - czyli liczące dwadzieścia osób małe wspólnoty - działają przy niemal wszystkich parafiach w Polsce.

Ponadto - jak wymienił o. Bartosik - istnieją ruchy skupiające wokół różańca rozmaite grupy np. Męski Różaniec, Podwórkowe Kółka różańcowe Dzieci czy inicjatywa Różaniec do granic.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mariolog, o. Bartosik o różańcu: Ta modlitwa jest tak skuteczna, ponieważ jest bardzo pokorna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.