Matka jedności - Najświętsza Maryja Panna Kodeńska

Matka jedności - Najświętsza Maryja Panna Kodeńska
Matka Boża Kodeńska - Saint Anne church in Kodeń, Public domain, via Wikimedia Commons

Drugi lipca to wyjątkowy dzień maryjny. Dla Podlasia, w Kodniu nad Bugiem, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności to także wyjątkowy czas. Tam jest czczona Matka Boża w największym obrazie maryjnym na świecie (128 cm x 223 cm), wykradzionym papieżowi…

Podobno św. Łukasz Ewangelista nie tylko namalował wizerunek Maryi, ale również przygotował jej figurę. Rzeźba ta z czasem trafiła w ręce papieża Grzegorza Wielkiego i stąd też zyskała nazwę Matki Bożej Gregoriańskiej. Następnie zawędrowała aż do Hiszpanii, do opactwa benedyktyńskiego w Guadalupe. Zanim jednak zabrano ją z Rzymu, przyszły święty – Augustyn z Canterbury, a zarazem obdarowany talentem malarskim mnich benedyktyński – miał wykonać jej wizerunek…

DEON.PL POLECALitania do Matki Bożej Królowej Pokoju

Taki miał być początek historii obrazu Maryi otaczanej kultem w Kodniu. Jednakże technika malarska w jakiej został zrobiony (obraz olejny) nakazuje raczej myśleć o jakiejś kopii tego, co namalował apostoł Brytanii.

A jak ów obraz trafił do Kodnia? Otóż pielgrzymujący do Rzymu, sparaliżowany Mikołaj Sapieha wywiózł go bez zgody papieża w 1630 z Wiecznego Miasta. Za ten czyn został obłożony ekskomuniką (z czasem ją cofnięto), a przepiękny wizerunek Maryi trafił do Kodnia i już został na Podlasiu w ufundowanym przez Sapiehę kościele św. Anny.

Tam jako trzeci na ziemiach polskich został koronowany w 1723 roku. Po powstaniu styczniowym, ponieważ kościół trafił w ręce prawosławnych (w 1875) obraz wywieziono. Przez ponad 50 lat znajdował się na Jasnej Górze.  We wrześniu 1927 roku wrócił do Kodnia.

Opiekunami sanktuarium od początku XX wieku są oblaci, a od 1973 roku sanktuarium ma tytuł bazyliki mniejszej.

 

Historyczka, bibliotekarka i nauczycielka. Absolwentka jezuickiego DA XAVERIANUM w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Dolindo Ruotolo

Przedstawienie Maryi w harmonii dzieła stworzenia. Niewiasta. Błogosławiona między niewiastami. Figury i rzeczywistość

Wspaniałe dzieło mariologiczne XX w., perła chrześcijańskiej duchowości nareszcie w języku polskim!

Pierwszy tom to wspaniała wizja Maryi zbudowana na niezwykłej znajomości...

Skomentuj artykuł

Matka jedności - Najświętsza Maryja Panna Kodeńska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.