Młodzi mają dużo pytań o wiarę. Potrzebują przestrzeni, by je zadać

Młodzi mają dużo pytań o wiarę. Potrzebują przestrzeni, by je zadać
Adoracja. Źródło: Facebook / Ławka
Radio Doxa / mł

Czego potrzebują młodzi, gdy mowa o ich wierze i relacji z Bogiem? W audycji Ewy Skrabacz "Szczerze o Kościele" emitowanej w opolskim Radio Doxa opowiada o tym Marta Gabriel z duszpasterstwa młodych "Ławka". 

Maj to miesiąc, w którym papież Franciszek prosi o modlitwę właśnie za młodych. Papieska intencja na maj brzmi: „Módlmy się, aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie”. Jak mówi Marta Gabriel z "Ławki" - duszpasterstwa młodych diecezji opolskiej, to dobra intencja, bo modlitwy nigdy nie jest za dużo. I choć w opolskim duszpasterstwie widać, że jest dużo młodych, którzy chcą się spotykać i pogłębiać relację z Bogiem, to jednak specyfika diecezjalnego duszpasterstwa różni się od sytuacji w parafiach. 

DEON.PL POLECA

- W niektórych parafiach jest dużo młodzieży, która się spotyka, bo ma dla siebie przestrzeń na to i dużo zapału, żeby działać i dawać świadectwo. Ale w innych parafiach młodzi nie mają takich możliwości - mówi studentka. Sama proponuje, by do papieskiej intencji dorzucić jeszcze takie: o to, by tworzyły się przestrzenie dla młodych do rozwijania wiary i o ludzie, którzy ich w tym poprowadzą.

Czego najbardziej brakuje w parafiach? W ocenie Marty zależy od sytuacji w konkretnej parafii, ale najczęściej potrzebny jest człowiek, najlepiej ksiądz, który będzie prowadził grupę. Ktoś, kto jest wykształcony teologicznie i będzie mógł odpowiadać młodym na pytania. Bo młodzi mają dużo pytań, które się w nich rodzą podczas przeżywania swojej wiary - i w ogóle życia.

- W mojej głowie pytania cały czas się rodzą, z każdą nową sytuacją. Ja już trochę działam w duszpasterstwie i przy parafii i jakieś odpowiedzi dostałam. Gdy ktoś jest ode mnie jeszcze młodszy i mniej wie, to kiedy dostanie odpowiedź, jeszcze więcej pytań się w nim zrodzi - mówi Marta. 

Do tego, by móc bez lęku pytać i otrzymać odpowiedzi, potrzebne jest bezpieczne środowisko. Młodzi ludzie nie zawsze są w grupach, w których można rozmawiać o wartościach i wierze i nie zostać negatywnie ocenionym. Dlatego kluczowe są takie miejsca jak duszpasterstwa młodych - na przykład opolska "Ławka". Można tu po prostu przyjść, porozmawiać, spędzić czas. 

- To nie jest łatwe dla młodych ludzi, żeby rozmawiać na temat wiary i relacji z Panem Jezusem, przeżywania tego, jeśli nie ma grupy, w której czują się bezpiecznie. "Ławka" to bezpieczna przestrzeń, każdy może tu się czuć jak u siebie, można samemu zrobić sobie herbatkę i zawsze jest ktoś, z kim można się spotkać, pogadać. Zawsze jest czas dla drugiego człowieka - podsumowuje Marta Gabriel. 

Całej audycji można posłuchać pod tym linkiem 

Źródło: Radio Doxa FM / mł 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Młodzi mają dużo pytań o wiarę. Potrzebują przestrzeni, by je zadać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.