Modlitwa zranionego Kościoła. Porozmawiaj o niej ze swoim księdzem

(fot. Pedro Lima / Unsplash)
abp Wojciech Polak

Ten pierwszy piątek Wielkiego Postu 2020 będzie inny niż dotychczas. Jak co roku wypełni go pokuta, lecz tym razem wybrzmi jej konkrety cel - modlitwa za zranionych przez ludzi Kościoła.

Poniżej publikujemy tekst prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. To wprowadzenie do publikacji "Modlitwa zranionego Kościoła". Umieszczamy ją pod listem prymasa Polski:

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka zachęcającego całą wspólnotę Ludu Bożego do modlitwy wynagradzającej i postu, które mają rozbudzić nasze sumienia i solidarne zaangażowanie, aby każdy w Kościele zrobił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży.

Wykorzystanie seksualne dziecka jest przestępstwem, które domaga się odpowiedzi na różnych poziomach – niesienia pomocy psychologicznej pokrzywdzonym, konkretnych działań prawno-karnych względem sprawców oraz szeroko zakrojonej edukacji i prewencji społecznej, aby zapobiegać podobnym dramatom. Nie możemy jednak zapomnieć, że skrzywdzenie dziecka, zwłaszcza przez osobę duchowną, jest również ogromnym grzechem, który ciężko obraża samego Boga. Stąd konieczność udzielenia pomocy duchowej i potrzeba pokuty, którą w Kościele wspólnie podejmujemy.

DEON.PL POLECA

Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą. Jesteśmy jednym organizmem na dobre i złe. Gdy cierpi jeden człowiek, współcierpią inni, a grzech każdego z nas osłabia cały organizm (por. 1 Kor 12, 26). Z drugiej strony, nawrócenie, pokuta i modlitwa jednych, umacnia i podnosi całą wspólnotę. Mam nadzieję, że materiały duszpasterskie „Modlitwa zranionego Kościoła” pomogą przeżyć pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce, a także będą przydatne w innych sytuacjach, które wymagają podjęcia wspólnej pokuty oraz modlitwy wynagradzającej.

Niech nasze duszpasterskie zaangażowanie będzie wyrazem „sentire cum Ecclesia”, czyli naszej odpowiedzialności za wspólnotę oraz miłości do Boga i bliźniego.

+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

* * *

W publikacji "Modlitwa zranionego Kościoła" zawarte są materiały duszpasterskie na wyjątkowy dzień modlitw i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.To propozycja homilii, rozważań do liturgii drogi krzyżowej, rozważa tajemnic bolesnych różańca czy medytacji przy adoracji Najświętszego Sakramentu. Broszura zawiera także list do proboszczów. Całość poniżej:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa zranionego Kościoła. Porozmawiaj o niej ze swoim księdzem
Komentarze (1)
AS
~antoni Szwed
27 lutego 2020, 22:30
W mojej parafii zarówno proboszcz jak wikarzy są wspaniałymi księżmi, godnymi szacunku i wdzięczności za to, co robią dla parafian. Nie pójdę do swojego proboszcza i nie będę mu mówił o jakichś kościelnych "zranieniach". Byłaby to elementarna nieuczciwość z mojej strony. Abp Polak sugeruje, że w każdej parafii dzieje się źle. Pisze materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła” mają być przydatne „we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce, a także w innych sytuacjach, które wymagają podjęcia wspólnej pokuty oraz modlitwy wynagradzającej." Pytam: skąd nagle Polakowi przyszła do głowy taka totalna ekspiacja. Dlaczego my świeccy mamy gremialnie stawiać naszych księży w złym świetle. Owszem, istnieje wąski margines duchownych, którzy mają na swoim sumieniu przestępstwa seksualne, ale to jest margines. Rozciąganie go na wszystkich duchownych jest rażącą niesprawiedliwością, a nawet oszczerstwem.