„Mój Pan jest wielki” – Najświętsze Imię Maryi

„Mój Pan jest wielki” – Najświętsze Imię Maryi
Najświętsza Maryja Panna - Benvenuto Tisi, Public domain, via Wikimedia Commons

Nadanie imienia to w każdej kulturze i w każdym czasie ważne wydarzenie nie tylko osobiste, ale też rodzinne i wspólnotowo-społeczne. Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi związane jest m.in. z uczczeniem zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem. To także szczególny dzień dla polskich sanktuariów maryjnych w Piekarach Śląskich i w Rzeszowie.

12 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie nadania imienia Matce Boga, czci Najświętsze Imię Maryi.

DEON.PL POLECA




Prawo żydowskie, spisane w Księdze Kapłańskiej, poleca, aby dla dziewczynek, piętnaście dni po urodzeniu przeprowadzić obrzęd nadania imienia.

Rodzice Maryi, Joachim i Anna, zapewne tak właśnie zrobili i nadali swojej córce imię Maryja. Jego brzmienie i znaczenie ulegało zmianom w ciągu wieków.

Spotykamy je już w Księdze Wyjścia. Siostra Mojżesza ma na imię Miriam. W Ewangeliach, oprócz Matki Bożej, występują także cztery inne Marie.

‘Maria’ to grecka forma hebrajskiego imienia, które przybierało różne formy na przestrzeni wieków: Mirjam, Marjam, Mariamme, Mariame. Ma też wiele znaczeń. Najczęściej przyjmowane to ‘Mój Pan jest wielki’, albo w etymologicznym połączeniu z akadyjskim mari-m znaczyłoby ‘napawa radością’.

Wielu świętych w ciągu dziejów z nabożnym szacunkiem i czcią odnosiło się do imienia Maryi. Wypowiadali je z radością i słodyczą serca.

Wspomnienie nadania imienia Maryi jest jednym z wielu w ciągu roku liturgicznego. Obchodzimy je po święcie narodzenia Matki Bożej, które świętujemy 8 września. Obchody ku czci Imienia Maryi zostały zapoczątkowane w Cuenca, w Hiszpanii, na początku XVI wieku. Świętowano je 15 września, w oktawę jej święta narodzenia. Papież Innocenty XI, dla uczczenia zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku, rozszerzył je na cały Kościół, a obchody wyznaczył na niedzielę po 8 września. Późniejsze reformy przesunęły te obchody na 12 września. Wtedy to Martyrologium Rzymskie upamiętnia zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. Od 2001 roku obchody mają rangę wspomnienia dowolnego.

Usłyszał w bardzo jasnym świetle głos Maryi: „Nie bój się, chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym”

Maria to bardzo popularne imię żeńskie. Tę popularność zawdzięcza przede wszystkim Matce Bożej.

W dawnej Polsce nie było częste, ze względu na szacunek, jakim otaczano Matkę Jezusa. Potem jednak zyskiwało na popularności właśnie ze względu na jej szczególną rolę w historii zbawienia. W ślad za kultem Matki Bożej pojawiło się także wiele postaci świętych, które lud Boży otaczał szczególną czcią. Ilość świętych i błogosławionych o imieniu Maria znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach.

Popularność imienia Maryi wyraża się także w wielu dniach obchodów świąt i uroczystości w ciągu roku liturgicznego. Warto wspomnieć przynajmniej o niektórych.

12 września wspominana jest Matka Boża Piekarska. Piekary to największe sanktuarium maryjne na Śląsku. Swoimi początkami sięga drugiej połowy XVII wieku. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany przez nieznanego autora na początku XVI wieku, zyskał sławę, kiedy ustąpiła epidemia zagrażająca mieszkańcom Tarnowskich Gór po tym, jak złożyli obietnicę corocznego pielgrzymowania do Piekar.

Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich - www.bazylikapiekary.pl - © M.Lubecka/Photo LubeckiSanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich - www.bazylikapiekary.pl - © M.Lubecka/Photo LubeckiW XIX wieku obok sanktuarium wybudowano także Kalwarię. Organizowane są tradycyjne pielgrzymki dla dziewcząt i kobiet, oraz dla chłopców i mężczyzn. Jan Paweł II nadał Maryi z Piekar tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

12 września czczona jest także Matka Boska Rzeszowska. Kult Matki Bożej z Dzieciątkiem ma początek w objawieniach, jakie przeżył Jakub Ado z najbliższymi 15 sierpnia 1513 roku. Usłyszał wtedy w bardzo jasnym świetle głos Maryi: „Nie bój się, chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym”. Gdy światłość się rozpłynęła, oczom zebranych ukazała się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na miejscu cudownych wydarzeń gromadzili się wierni, szybko też pojawiły się cuda.

Kaplica Matki Bożej - Rzeszów - www.bernardyni.rzeszow.plKaplica Matki Bożej - Rzeszów - www.bernardyni.rzeszow.plW XVI wieku wybudowano tam klasztor bernardynów z kościołem, gdzie przeniesiono cudowną figurę, koronowaną w następnym wieku koronami papieskimi.

Matka Boża Rzeszowska jest patronką miasta i całej diecezji.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

„Mój Pan jest wielki” – Najświętsze Imię Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.