Odrzucili go rodacy, ale zechciał przyjąć Bóg. Trwa proces beatyfikacyjny wyjątkowego proboszcza

Odrzucili go rodacy, ale zechciał przyjąć Bóg. Trwa proces beatyfikacyjny wyjątkowego proboszcza
(fot. depositphotos.com)

Nie chcieli go przyjąć do żadnego seminarium w Ameryce ze względu na kolor skóry. Teraz może zostać świętym.

Watykańska komisja przegłosowała skierowanie do kolejnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Augustusa Toltona, pierwszego czarnoskórego księdza w USA.

Tolton urodził się jako niewolnik w Monroe Country w Missouri w 1854 i wraz z rodziną uciekł do Illinois w trakcie Wojny Secesyjnej. Jako dziecko pracował w fabryce cygar, ale dzięki poznanemu księdzy trafił do szkoły parafialnej. Niektórzy parafianie sprzeciwiali się obecności czarnego chłopca, ale ks. Peter McGirr bronił Augustusa. Również dzięki jego pomocy, Augustus zawędrował do Rzymu, bo żadne z amerykańskich seminariów nie chciało go przyjąć do formacji kapłańskiej. Przyczyną był jego kolor skóry.

Został wyświęcony w 1889 roku i zaraz po święceniach trafił do parafii w Quincy, ale wielu parafian nie zaakceptowało nowego księdza i nie przychodziło na jego nabożeństwa. Przeciwko jego pracy protestowlai również niekatoliccy Afroamerykanie, którzy sądzili, że czarny ksiądz przyciągnie do Kościoła katolickiego protestantów. Dlatego po trzech latach Tolton przeniósł się do Chicago, gdzie prowadził parafię przy kościele Świętej Moniki i był duszpasterzem dla czarnoskórych. W trakcie jego pracy liczba parafian urosła z zaledwie 30 osób do 600 wiernych, którzy uwielbiali jego "elokwente kazania, piękny głos i muzyczny talent do gry na akordeonie". Wkrótce w Świętej Monice zaczęli pojawiać się także biali, co w tamtych czasach było dużą niespodzianką dla wielu osób. Zmarł 8 czerwca 1897 roku w wyniku choroby.

Odrzucili go rodacy, ale zechciał przyjąć Bóg. Trwa proces beatyfikacyjny wyjątkowego proboszcza - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Simmons, William J [Public domain])

Proces beatyfikacyjny Toltona rozpoczął się w 2010 roku, a sprawa zostanie wkrótce zaprezentowana na zebraniu zwyczajnym biskupów i kardynałów. Następnie członkowie watykańskiej komisji zagłosują nad przedstawieniem wniosku papieżowi Franciszkowi, który może ogłosić dekret o heroiczności cnót księdza z Chicago.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Odrzucili go rodacy, ale zechciał przyjąć Bóg. Trwa proces beatyfikacyjny wyjątkowego proboszcza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.