Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 53

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 53
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Dlaczego kultura sekretu nie sprawdza się w Kościele i dlaczego o publicznych wypowiedziach duchownych trzeba także publicznie dyskutować – to jeden z tematów 53. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A poza tym podsumowanie papieskiej wizyty w Kazachstanie, powrót do doktryny wojny sprawiedliwej w wydaniu Franciszka, publiczne pojawienie się abp. Leszka Sławoja Głódzia, jaka jest wiara króla Wielkiej Brytanii Karola III, czy potrzebujemy rytuałów, czy katolicy mogą korzystać z dorobku duchowości ewangelikalnej oraz wspomnienie prof. Mieczysława Gogacza.

(0:00) Powitanie i zapowiedzi tematów.

(2:00) Franciszek z linią św. Jana Pawła II w wielu punktach zrywa, zmienia akcenty a niekiedy wręcz odrzuca to, co było. W kwestii dialogu międzyreligijnego i jego znaczenia dla pokoju idzie jednak dokładnie drogą wytyczoną przez papieża z Polski.

(8:07) Papież po wielu miesiącach kluczenia jasno wskazał, że Ukraina ma nie tylko prawo, ale i obowiązek bronić się przed rosyjskim najazdem oraz że przekazywanie jej broni jest działaniem moralnym. Ta jasna deklaracja Franciszka naprawdę cieszy – ocenia Tomasz Terlikowski. Co z niej wynika? Odpowiedź jest prosta: teoria wojny sprawiedliwej wraca w nauczaniu papieskim i to w wydaniu klasycznym.

(10:40) Król Karol III jest najwyższym zarządcą kościoła Anglii i obrońcą wiary anglikańskiej. Co możemy powiedzieć o jego wierze? Jak rozumieć jego zainteresowanie prawosławiem i islamskim sufizmem?

(13:10) Prof. Cezary Kościelniak, kulturoznawca i filozof z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jest gościem podcastu „Tak myślę”, a rozmowa z nim dotyczy m.in. brytyjskiej monarchii i koncepcji soft power oraz roli rytuałów w życiu prywatnym i publicznym.

(44:27) Czy arcybiskup Głódź mógł uczestniczyć w poświęceniu przekopu przez Mierzeję Wiślaną? - Mógł, ale nie powinien - stwierdza jednoznacznie Tomasz Terlikowski. Pytanie: kto go tam zaprosił?

(46:04) - Są wydarzenia i spotkania, których nie da się zapomnieć, które zmieniają wiele, bardzo wiele. W moim życiu takim wydarzeniem była praca w komisji badającej sprawę Pawła M. – wyznaje Tomasz Terlikowski. Jakie są wnioski po roku od opublikowania raportu w tej bulwersującej sprawie dotyczącej dominikanina?

(49:23) - Kultura milczenia, sekretu, pouczania w cichości - a broń Boże nie publicznie - ma się w polskim Kościele świetnie. Jej ostatnim przykładem są reakcje na serię wpisów na temat nauczania ks. Dominka Chmielewskiego - stwierdza autor podcastu „Tak myślę”. - Publicznie wyrażane przemyślenia, szczególnie jeśli są niezgodne z nauczaniem katolickim, wymagają publicznej reakcji władz kościelnych - wskazuje.

(54:03) Czas na kolejną rozmowę - tym razem o duchowości ewangelikalnej i roli, jaką może ona mieć dla Kościoła katolickiego. Gościem podcastu jest ks. dr Przemysław Sawa, dogmatyk z Uniwersytetu Śląskiego.

(1:36:57) Wspomnienie zmarłego w tych dniach prof. Mieczysława Gogacza, filozofa, wykładowcy nieistniejącej już Akademii Teologii Katolickiej.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 53
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.