Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 51

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 51
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Donald Tusk zapowiedział, że tylko zwolennicy aborcji mogą startować w wyborach z list Platformy Obywatelskiej – co wynika z tej deklaracji? W 51. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę” mowa będzie także o zapowiedzianym przez polski rząd wystąpieniu o reparacje wojenne od Niemiec, o liście o. Marcina Mogielskiego OP do kurii w Szczecinie oraz o obecnej sytuacji na polskiej scenie politycznej. Ponadto: papież Jan Paweł I nowym błogosławionym Kościoła katolickiego, zmiany w Zakonie Maltańskim, patriarcha Cyryl przekonuje, że Bóg jest po stronie Rosji, pojawił się projekt przepisów zrywający związki cerkwi łotewskiej z Moskwą, czym są objawienia prywatne w Kościele i czy dziadkowie mają mieć prawa do wnuków po zmarłym synu.

(0:00) Powitanie.

(2:20) Na ponad 6,2 bln zł wycenił polski rząd koszty reparacji wojennych od Niemiec. Jak do tego raportu odniósł się polski Kościół?

(4:27) Dominikanin o. Marcin Mogielski zdecydował się napisać mocny list do kurii w Szczecinie w sprawie ks. Andrzej Dymera, który dopuścił się wykorzystania seksualnego wielu chłopców.

(6:30) Donald Tusk zapowiedział, że tylko osoby popierające wolny dostęp do aborcji do 12 tygodnia ciąży będą mogły startować w wyborach z list Platformy Obywatelskiej. Co to znaczy dla nielicznych przedstawicieli nurtu chadeckiego w PO? Czy Tusk utracił „słuch społeczny”, czy obiecuje „gruszki na wierzbie”?

(11:17) Rozmowa z prof. Sławomirem Sowińskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jakie przesunięcia zachodzą na polskiej mapie politycznej i co z nich wynika dla Kościoła?

(40:03) Jan Paweł I jest już błogosławionym. - Żył w radości Ewangelii, bez kompromisów miłując aż do końca - mówił o swoim beatyfikowanym poprzedniku papież Franciszek.

(41:45) Papież Franciszek rozwiązał władze Zakonu Maltańskiego i nadał mu nowe przepisy. Co kryje się za tą decyzją i co to oznacza dla jednego z ostatnich zakonów rycerskich? Dlaczego te zmiany idą w kierunku klerykalizmu?

(44:13) - Bóg nie zostawi Rosji, bo po jej stronie jest prawda - uważa patriarcha Moskwy Cyryl. Wezwał też do modlitwy za Rosję, która według niego walczy w obronie dobra przeciwko „kosmicznemu złu”.

(46:50) Prezydent Łotwy zgłosił projekt ustawy całkowicie zrywającej więzi między Łotewską Cerkwią Prawosławną a Patriarchatem Moskiewskim.

(48:00) Jakie znaczenie w Kościele mają objawienia prywatne i jakie są ich ograniczenia - to temat rozmowy z ks. prof. Przemysławem Artemiukiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

(1:15:00) Czy rodzice syna, który ginie na wojnie, mają prawo do poczęcia wnuka z nasienia swojego dziecka? To zagadnienie rozpatruje obecnie izraelski parlament.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 51
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.