Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 50

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 50
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Odsetek dorosłych określających się jako wierzący spadł w Polsce z 94 proc. do 84 proc., a praktykujących z 70 proc. do 42 proc. Dlaczego tak się dzieje – o tym w dzisiejszym podcaście. Inne tematy jubileuszowego 50. odcinka to: wnioski z ogólnopolskiej syntezy prac synodalnych; kolejna wypowiedz papieża w sprawie wojny na Ukrainie i Rosji; także o Rosji opowiada ks. Kazimierz Sowa; czy w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej dzieje się coś dobrego; Magdalena Rigamonti opowiada o okrucieństwach wojny; o czym red. Terlikowski rozmawiał podczas imprezy organizowanej przez Rafała Trzaskowskiego.

(0:00) Powitanie.

(2:15) - Laicyzacja już nas dopadła. Co do tego nie ma wątpliwości – tak Tomasz Terlikowski odnosi się do wyników badań przeprowadzonych przez CBOS. - Opowieści o tym, że ludzie nie mają potrzeb religijnych i stracili zainteresowanie tematem i że Kościół niewiele może tu zrobić, zdecydowanie mnie nie przekonują – stwierdza.

(7:02) Jakie wnioski zawiera ogólnopolska synteza synodalna? - Ona jest wstrząsem – twierdzi red. Terlikowski i wyjaśnia dlaczego.

(12:30) Skąd takie słowa w ustach papieża – zastanawia się autor podcastu „Tak myślę” odnosząc się do wypowiedzi Franciszka na temat niedawnego zamachu w Moskwie. Czy papież tak myśli? Czy nie rozumie rzeczywistości? Czy pozostał przy poglądach sprzed lat?

(18:28) O Rosji, o tym, co w niej może fascynować i o tym, dlaczego papież nie jest w stanie jej odpowiednio ocenić – mówi ks. Kazimierz Sowa, autor książki „Syberyjskie podróże” i filmów o Rosji.

(50:33) Rosyjska Cerkiew Prawosławna opublikowała projekt dokumentu w sprawie stosowania egzorcyzmów. Pisze się w nim o koniecznej ostrożności oraz o możliwych nadużyciach przy odprawianiu  tych obrzędów.

(53:40) Łotwa i prawosławie – kilka refleksji i skojarzeń z nadbałtyckiej Lipawy.

(53:20) O wojnie, o tym, jak jest ona straszna i o tym, jak pogodzić to, że czasem trzeba ją prowadzić ze świadomością jej okrucieństwa – to wątki pojawiające się w rozmowie z dziennikarką Magdaleną  Rigamonti, autorką książki „Niewygodni”.

(1:14:50) Co red. Tomasz Terlikowski robił na organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego wydarzeniu Campus Polska. Sam o tym opowiada.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 50
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.