List z oblężonego miasta

List z oblężonego miasta
(fot. thomas koch / Shutterstock.com)
Logo źródła: Caritas Caritas Aleppo

"Życie w Aleppo stało się niewyobrażalnym wyzwaniem". Otrzymaliśmy dramatyczny list prosto z ogarniętego tragicznym konfliktem Aleppo. Zobaczcie, co oznacza życie w Syrii.

George Antoine Kahhal, Caritas Aleppo Office Manager do Caritas Polska:

Drodzy Partnerzy w Polsce,

mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze.

Dziękuję Wam za zainteresowanie naszą sytuacją w Aleppo.

Konflikt w Syrii zaraz po rozpoczęciu pociągnął za sobą kryzys humanitarny. Nieustannie toczące się walki spowodowały straty społeczne, ekonomiczne i kulturowe. Wiele rodzin znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Bezrobocie, wysokie stopy inflacji i niepewne warunki życia zmusiły ludzi do masowych emigracji. Część obszarów Syrii jest stale okupowana przez różne strony konfliktu.

Na początku sierpnia wojna w Aleppo rozgorzała na nowo, choć stały ostrzał nigdy nie został tu przerwany. Aleppo w dużej mierze zostało zniszczone i oblężone, a mieszkańców już kilkakrotnie pozbawiono zapasów jedzenia.

Miasto jest odcięte od prądu od października 2015 roku. Dlatego też ludzie w Aleppo używają alternatywnych źródeł zasilania takich jak zakup energii elektrycznej w bardzo wysokich cenach od lokalnych dostawców wykorzystujących generatory elektryczne.

Od 18 stycznia nie mamy dostępu do wody. Źródła wody są kontrolowane przez grupy zbrojne, które odcięły miastu dostęp do wody. Jednak w przeciwieństwie do elektryczności ludzie nie znaleźli alternatywnego źródła. Muszą płacić zarówno za wodę pitną, jak i za tę zwykłą, potrzebną do mycia i prania. Dlatego w każdym domu niezbędny jest zbiornik na wodę z pompy. Woda ta pochodzi z jednej z 200 studni, które zostały wykopane i zamontowane przez organizacje pomocowe na ulicach Aleppo. Nadal są one budowane w całym mieście. Dostęp do wody pochodzącej z pomp nie jest niestety darmowy. Kosztuje 2 SYP za litr. Przyjmując, że rodzina potrzebuje przynajmniej 1000 litrów wody na tydzień, to koszt wynosi 8000 SYP. Biorąc pod uwagę fakt, że Aleppo ma ok. 1,5 mln mieszkańców, istnieje obawa, że może nie wystarczyć zasobów wód gruntowych. Szczególnie, jeśli ta sytuacja się przedłuży.

Oblężenie miasta przedłużające się z powodu trwającego konfliktu powoduje, że brakuje towarów, zwłaszcza benzyny, gazu i oleju opałowego. To wpłynęło na dramatyczny wzrost cen na czarnym rynku. Przede wszystkim dlatego, że mają one wpływ na wszystkie aspekty życia.

Jeśli chodzi o inflację, siła nabywcza funta syryjskiego w stosunku do dolara amerykańskiego spadła do 1/10 jego wartości sprzed 2011 roku. Kurs wymiany dolara amerykańskiego przed kryzysem wynosił 45 SYP, podczas gdy teraz wynosi 550 SYP i ciągle rośnie. Jest to przyczyną bardzo dużych różnic między przychodami a wydatkami (zakładając, że można pracować).

Realnym i ogromnym zagrożeniem dla miasta są stały ostrzał i bombardowanie w dzielnicach i na ulicach, który wciąż są przyczyną śmierci wielu osób i strat materialnych.

Życie w Aleppo stało się niewyobrażalnym wyzwaniem.

Caritas prowadzi w Aleppo stałe projekty pomocy. Są to:

Pomoc żywnościowa, wsparcie wynajmu mieszkań i remontu mieszkań zniszczonych przez wojnę, opieka medyczna, wsparcie ludzi starszych, wsparcie edukacyjne dzieci, młodzieży i studentów, wsparcie rodzin przesiedlonych ze zbombardowanych dzielnic miasta, pomoc w wypadkach nagłych.

Biuro Caritas Aleppo ma nadzieję na współpracę.

George Antoine Kahhal, Caritas Aleppo Office Manager

*  *  *

Caritas Polska prowadzi zbiórkę środków na rzecz mieszkańców Aleppo dotkniętych dramatem wojny. Dzięki ofiarności Polaków i trwającej zaledwie 5 dni zbiórce możemy już dziś przeznaczyć sumę 100 tys. zł na natychmiastową pomoc dla mieszkańców Aleppo. W imieniu wspólnoty Caritas - DZIĘKUJEMY!

Zbiórka środków na pomoc mieszkańcom Aleppo jest powadzona nadal. Mieszkańców Aleppo można wesprzeć poprzez SMS charytatywny z hasłem SYRIA na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłat na konto Caritas Polska Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem SYRIA.

Utrzymujemy stały kontakt z zespołem Caritas Aleppo. Będziemy informowali o sytuacji mieszkańców miasta i o działaniach Caritas Aleppo wspieranych przez Polaków za pośrednictwem Caritas Polska.

*  *  *

Przyjąć przybysza - to cykl tekstów dotyczących problematyki migracji i uchodźców. Wraz z Caritas Polska przygotujemy dla czytelników DEON.pl wywiady, reportaże i opracowania związane z obecnym kryzysem migracyjnym. Chcemy, by dotarły do was opinie osób, które stykają się z migrantami od wielu lat i poświęcili im swoje życie. Chcemy, by dyskusję na temat uchodźców prowadzono spokojnie, bez uprzedzeń i w oparciu o fakty. Aby dowiedzieć się, jak możesz wesprzeć Caritas Polska w pomocy uchodźcom, kliknij tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List z oblężonego miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.