Sandra Awad / Caritas Syria
"W Syrii wielkie mocarstwa grają życiem niewinnych jak piłką. Ta wojna nie tylko wyniszcza nasz kraj, ale także wyniszcza od środka nasze dusze" - otrzymaliśmy dramatyczny list od Caritas Syria.
Uchodźcy są częstym tematem w Piśmie Świętym. Naród wybrany - Izrael - czy Święta Rodzina są najlepszymi przykładami tych, którzy doświadczyli losu imigranta. Jak traktować przybyszów? Mądrość Biblii w tym kontekście daje prostą i uniwersalną odpowiedź.
Ksenofobia to lęk przed obcymi. Lęku nie da się pokonać inaczej niż nadzieją. Jeśli On jest w potrzebujących, a nie przyjmiemy Go, to jest katastrofa - mówi bp Krzysztof Zadarko.
"W końcu żyliśmy razem pokojowo przez wiele stuleci, ale to kluczowe w czasie kryzysu, aby nieść przesłanie dla wszystkich, że wciąż jesteśmy braćmi" - mówi Tony Homsy SJ, syryjski jezuita.
"Życie w Aleppo stało się niewyobrażalnym wyzwaniem". Zobaczcie, co tak naprawdę oznacza życie w Syrii oraz jak można skutecznie pomóc - pisze George Kahhal, pracownik Caritas Aleppo.
DJ, dyrektor szkoły, nauczycielka francuskiego. W Syrii stracili wszystko. Od roku mieszkają pod Wrocławiem. Czy w Polsce mają szansę na normalne życie?
"Uciekliśmy z nadzieją, że w Europie zaznamy spokoju, to, co tu zastaliśmy, okazało się jednak niewiele lepsze. Nie chcemy już dłużej wegetować" - poznaj tragiczną sytuację Syryjczyków.
Jedni ze łzami w oczach wspominają martwego 3-latka wyrzuconego na brzeg Morza Śródziemnego. Inni widzą grupy młodych mężczyzn, którzy chcą zburzyć spokój europejskich miast.
jp / youtube.com
Światowe Dni Młodzieży nie odbyły się tylko w Krakowie. To, co przygotowali młodzi Syryjczycy z Aleppo dla papieża Franciszka poruszyło setki internautów. Zobacz, że Kościół w Syrii żyje!
Uchodźcy, którzy będą nieśli krzyż na Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem na ŚDM, mają do przekazania ważną wiadomość.
"Większość z nich to ludzie młodzi. Prawie wszyscy to muzułmanie. Dotarli do nas ci, którzy przeżyli. Starsi i słabsi zginęli w drodze" - mówi proboszcz parafii, która przyjęła ponad stu uchodźców.
Massimiliano Signifredi / Paweł Kęska
Uchodźcy niemający pieniędzy na przemytników, niemający rodzin w Niemczech, przedostają się do Włoch. Bez ryzykowania śmiercią w morzu, bez czekania miesiącami, bez poniżenia.
Anna i Karol Wilczyńscy / Islamista Blog
"ISIS chciało też zatrzymać moje dwie nastoletnie siostry. W charakterze żon". Mają 26 lat. Właśnie dostali szansę na nowe życie. O tym, jak wyrwali się z rąk ISIS - mówią Nena i Ali.
Anna i Karol Wilczyńscy
"Mój ojciec wrócił do Syrii 30 lat temu. Ja nie popełnię już tego błędu". O swojej sytuacji i ucieczce, oraz o tym, dlaczego nie walczą za ojczyznę - mówią trzej chrześcijanie, którzy przybyli do Europy.
Karol Wilczyński / ks. Hans Lindenberger
W 2015 roku w samym Monachium przyjęto 70 tysięcy uchodźców. Dużą część stanowią nieletni bez opieki. "Nie trzeba się bać. Znamy ich. To naprawdę nie są terroryści" - mówi dyrektor Caritas w Bawarii.
Życie chrześcijan wśród muzułmanów nie polega na wysiłkach zmierzających do ich nawrócenia. To raczej świadectwo i czynienie dobra - pisze misjonarz pracujący od lat w Maroku.
KAI / kw
"Nie można żyć strachem, ale trzeba poważnie potraktować problem". Dlatego Episkopat Niemiec przyjął 14-punktowy plan rozwiązania kryzysu uchodźczego - mówi abp Ludwig Schick.
Mosul: 19 kobiet zostało spalonych żywcem w żelaznych klatkach przez terrorystów z ISIS, po tym jak nie zgodziły się na seksualne niewolnictwo. Przeczytaj szokujące świadectwo tych, które przeżyły - "Niemal każda była zgwałcona. Nie zapomną o tym nigdy".
Jordania mierzy się z trudną sytuacją. Jest krajem, gdzie mogą schronić się uchodźcy z wielu miejsc. Obecnie połowę jej mieszkańców stanowią imigranci - mówi Omar Abawi, dyrektor Caritas Jordania.
Przemek Ulman / Karol Wilczyński
"Nie boimy się islamu" - Przemek ze swoją dziewczyną Zuzką pomagają uchodźcom uciekającym przed ISIS. Tworzą klinikę bł. księdza Popiełuszki. Przeczytaj o ich niesamowitej pracy.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}