Wstrząsające wyznania jazydzkich dziewcząt [WIDEO]

Wstrząsające wyznania jazydzkich dziewcząt [WIDEO]
thomas koch / Shutterstock.com
4 lata temu

Mosul: 19 kobiet zostało spalonych żywcem w żelaznych klatkach przez terrorystów z ISIS, po tym jak nie zgodziły się na seksualne niewolnictwo.

Wiele serwisów za kurdyjską agencją ARA News przekazało informację o makabrycznym zgromadzeniu, które zorganizowali bojownicy ISIS w Mosulu. Agencja cytuje słowa naocznego świadka: "19 kobiet palono żywcem, a setki na to patrzyły. Nikt nie mógł nic zrobić, by je uratować".

Abdullah al-Mala, inny świadek brutalnego mordu stwierdził, że "była to kara za to, że odmówiły seksu bojownikom IS".

Szacunki wskazują, że w rękach ISIS przebywa obecnie około 3-5 tysięcy jazydzkich kobiet. Większość jazydów uciekła z terenów opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie i przebywa na terenie irackiego Kurdystanu.

Niestety, wojska walczące z terrorystami odnajdują na odbitych terenach masowe groby z ciałami setek jazydów (np. w dystrykcie Sindżar w prowincji Niniwa).

- Im dłużej te tereny są w rękach ISIS, tym życie kobiet jazydzkich jest bardziej koszmarne. Są kupowane i sprzedawane, brutalnie gwałcone, pozbawiane swoich dzieci - mówi Skye Wheeler z organizacji Human Rights Watch - Prześladowania jazydek są dokumentowane przez naszą organizację. Mówimy tu o gwałtach kobiet i dziewczynek, przymusowe nawracanie na islam czy zmuszanie do małżeństw z członkami ISIS. To wszystko jest częścią ludobójstwa jazydów - dodaje aktywistka.

Oprócz tego wiele jazydek jest sprzedawanych na targach niewolniczych w Iraku i Syrii, a nawet na portalach społecznościowych takich jak Facebook. Bojownicy ISIS mieli oferować sprzedaż schwytanych kobiet za 8000 dolarów.

W marcu bieżącego roku Sekretarz Stanu John Kerry uznał działania ISIS względem mniejszości religijnych za "ludobójstwo". Wcześniej uczyniła to oficjalnie Unia Europejska.

Jak wygląda rzeczywistość jazydzkich kobiet? Opowiedziała o tym telewizji Al-Jazeera Nasreen Seedo, 28-letnia jazydka, której udało się uciec do obozu dla uchodźców: - Gdybyśmy wyszli z domu minutę później, byłoby za późno. Nasi sąsiedzi, szyici, zostali złapani. ISIS zabiło ich wszystkich, tylko jedna z kobiet zdążyła umknąć.

Obecnie Nasreen pracuje dla niemieckiej fundacji prowadzącej na terenach irackiego Kurdystanu bezpłatne konsultacje psychologiczne i terapie dla kobiet, które przeszły przez piekło seksualnego niewolnictwa.

- Wspólnota Jazydów nie jest otwarta na innych - wyjaśnia Nasreen - więc kiedy kobiety widzą mnie, Jazydkę, otwierają się, czują się bardziej komfortowo. I mówią.

- Mówią nam o rzeczach, których nigdy nie zdradzą swoim rodzinom. Większość dziewcząt była molestowana seksualnie i o tym mówi tylko nam - stwierdza Nasreen - Jeśli potrzebują operacji błony dziewiczej, to robią to w tajemnicy przed przyjaciółmi i rodziną.

- Niemal każda była zgwałcona - dodaje Nasreen - niektóre uciekły będąc w ciąży i większość chce pozbyć się dziecka. Nie sądzę, by zapomniały o tym, co przeżyły, gdy ISIS nimi handlowało, gdy były więzione w pokojach i głodzone. Nie zapomną o tym nigdy.

Jak udaje się uciec jazydkom z niewoli? Al Jazeera przywołała m.in. dwie historie.

Yara miała 14 lat, gdy została zniewolona w Sindżarze i sprzedana jednemu z "książąt" ISIS rezydującego w stolicy samozwańczego państwa - mieście Raqqa w Syrii. Uciekła dopiero po pięciu miesiącach z pomocą swojego wujka, z którym udało się jej skontaktować przez WhatsApp. Kierowca taksówki zgodził się przewieźć ją na turecką granicę za 25 tysięcy dolarów. Obecnie Yara ma 16 lat, żyje z rodziną w obozie w Dohuku.

Kolejna historia - pokazana na poniższym materiale wideo - opowiada o Lamiyi, 18-latce, która została zniewolona w sierpniu 2014 roku. Była sprzedana trzykrotnie, zarówno w Syrii, jak i w Iraku. W tym czasie próbowała uciec 4 razy, niestety bez powodzenia.

Drugi oprawca sprzedał ją producentowi bomb w Mosulu, który zmuszał ją do pracy przy produkcji kamizelek samobójczych oraz bomb wykorzystywanych w licznych zamachach przeprowadzanych przez ISIS na terenach pod kontrolą rządów. Po dwóch miesiącach Lamiya również próbowała uciec, ale złapano ją.

Dziewczyna uciekła dopiero w marcu 2016 roku, ale podczas ucieczki wpadła na minę. Ta raniła jej twarz i zabiła matkę z córką, które uciekały wraz z nią. 9-letnia siostra Lamiyi jest wciąż przetrzymywana przez ISIS. Jej pozostałe pięć sióstr uciekło i mieszka obecnie w Niemczech, gdzie udzielono im azylu.

Obejrzyj wideo [UWAGA - dla osób wrażliwych film może być za mocny]:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wstrząsające wyznania jazydzkich dziewcząt [WIDEO]
Komentarze (8)
ZZ
z z
23 września 2017, 08:32
papa Buongiorno, biskupi Polak, Zadarko i Nycz chcieliby, aby ten sam los spotkał polskie kobiety...
Agamemnon Agamemnon
Agamemnon Agamemnon
16 listopada 2017, 12:31
Encyklika Humanae vitae to nic innego jak religijny nacisk na podporządkowanie pożycia małżeńskiego wytworom wyobraźni osób trzecich. Szkodliwej wyobraźni, gdzie pożycie małżeńskie sprowadzone zostało jedynie do funkcji płodzenia dzieci.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
29 czerwca 2017, 09:55
Niektórzy ciągle wmawiaja, że pomagać mamy tylko na miejscu. Powinni tam pojechać i pomagać, chronić kobiety przed gwałtami. Straszą nas uchodźcami, a przecież uchodźczyniami są własnie te jazydki, którym uda się uciec. "Jej pozostałe pięć sióstr uciekło i mieszka obecnie w Niemczech, gdzie udzielono im azylu."
Agamemnon Agamemnon
Agamemnon Agamemnon
28 listopada 2016, 20:16
Naruszenie nietykalności osobistej jest zbrodnią przeciwko cywilizacji ludzkiej. Nikt nie ma prawa dotykać fizyczne i psychicznie drugiego człowieka bez jego zgody.
AS
Aleksandra Szeliga
2 lipca 2016, 21:47
Artykuł o seksualnym niewolnictwie Jezydek już prawie miesiąc "wisi" na Deonie. I żadnego śladu "prawdziwego Polaka katolika". Czyżby okropieństwa tu pokazane  tak bardzo raniły pobożne oczy i uszy polskich "katolików", że aż nie wypada czytać? A może bezpieczniej jest nie zostawić żadnych śladów, bo przecież sumienie może się w "katoliku" odezwać i zaprosić do zaprzestania pogardzania drugim człowiekiem? Przecież "prawdziwy Polak katolik" wspomina w swojej modlitwie o cierpiących, to zdaniem "prawdziwego polskiego katolika" powinno wystarczyć...
Agamemnon Agamemnon
Agamemnon Agamemnon
28 listopada 2016, 20:23
Niektórzy uważają, że modlitwa zastąpi wszystko. Naprawdę tak uważają. Staną kiedyś przed Panem ze swoimi modlitwami a Pan powie; To słowa, niech one dadzą ci zbawienie. A może przez delikatność nie powie.
29 grudnia 2016, 09:48
Bazyli, bidoku ty naprawdę nie widzisz jaki jesteś czytelny!!!
AS
Aleksandra Szeliga
3 stycznia 2017, 10:51
Podziwiam Bazylego za umiejętność formułowania myśli. Miło mi, że mnie do Niego porównujesz:)

Skomentuj artykuł

Wstrząsające wyznania jazydzkich dziewcząt [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.