Przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Czy jest w ogóle możliwa?
Spór o to, czy można zaprzyjaźnić się z mężczyzną lub kobietą trwa od wielu lat. Jedni uważają, że to normalne, a drudzy są zdania, że prędzej czy później ta relacja się rozpadnie albo przekształci w związek. Kto ma rację?
Kobieta i mężczyzna zostali stworzeni przez tego samego Boga. Z tej racji, zostali obdarowani tą samą Miłością. Ten dar można pomnażać, dzielić się nim lub komuś w całości ofiarować. Jest jednak zasadnicza różnica między miłością braterską a tą, którą obdarowują się zakochani.
Już z przyczyn naturalnych widać różnicę między kobietą a mężczyzną. To właśnie te różnice powodują jeszcze większe zainteresowanie sobą. W porównaniu z przyjaźnią na przykład dwóch kobiet możemy zauważyć, że we własnym towarzystwie o wiele mniej wstydzą się swojego ciała. Tak samo jest w przypadku mężczyzn.
>>Czy możliwa jest damsko-męska przyjaźń?<<
Jeśli jednak w jednym pomieszczeniu znajdują się mężczyźni i kobiety, powstaje pewna bariera, czyli wstyd, który jest naturalną obroną przez zranieniem i byciem wykorzystanym. Przekroczenie bądź nie tej bariery decyduje o tym, czy ich relacja ma na celu przyjacielskie uszczęśliwianie siebie przez wzajemną obecność i wsparcie, czy dąży również do zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych.
Problem zaczyna przybierać na wadze, gdy przynajmniej jedna ze stron przyjaźni jest w związku. To, kto częściej wyraża swoją zazdrość o drugą osobę, jest zależne od stopnia zaufania do niej i jej charakteru. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że to mężczyzna jest bardziej zazdrosny o kobietę, czy kobieta o mężczyznę.
Pewne jest to, że za każdym razem może przychodzić taka myśl: czy ich przyjaźń jest korzystna dla naszego związku? Chęć dowiedzenia się, na czym dokładnie polega dana przyjaźń i jaka relacja łączy przyjaciela i partnera, może okazać się chorobliwa, stopniowo doprowadzić do wyboru między jednym a drugim. Dlatego tak ważne, żeby być szczerym i otwartym, rozmawiać ze sobą, nie ukrywać uczuć i innych relacji.
>>Przyjaźń damsko-męska. Fakt czy mit?<<
Przyjaźń polega na wzajemnej akceptacji, gotowości niesienia pomocy, uczciwości względem siebie oraz obiektywizmie. Ma prawie identyczne cechy jak miłość. Jednak miłość dąży do swojego wypełnienia, do małżeństwa, utrwalenia tego, co jest między ludźmi. W perspektywie czasu także do pojawienia się dzieci.
Odpowiedź na to pytanie, które dręczy wiele osób, jest taka: tak, istnieje przyjaźń damsko-męska, ale pod jednym warunkiem; gdy nie zauważamy w niej zainteresowania fizycznego drugą osobą i widzimy, że przyjaźń nie szkodzi naszej relacji z chłopakiem lub dziewczyną.
Skomentuj artykuł