Idziesz na pierwszokomunijną mszę? Możesz dostać piękny prezent

Idziesz na pierwszokomunijną mszę? Możesz dostać piękny prezent
Fot. Jacek Tarczynski / Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Pierwszokomunijna msza kojarzy nam się często z długą kościelną uroczystością i ściśniętym w kościele tłumem. Tymczasem ta wyjątkowa msza ma znaczenie nie tylko dla dzieci, które po raz pierwszy przystępują do komunii, ale dla wszystkich, którzy na taką mszę trafią i pobożnie ją przeżyją.

To właśnie pobożne przeżycie mszy świętej, na której dzieci po raz pierwszy przystępują do Stołu Pańskiego, jest koniecznym warunkiem do zyskania... odpustu. Ten termin często kojarzy się negatywnie i budzi podejrzenia. Słychać czasem głosy, że "odpusty są za pieniądze" albo że to "wymyślone przez Kościół bzdury". Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna.

DEON.PL POLECA
 

Czy warto wierzyć w odpusty? 

Czym jest odpust? Wyjaśnienie należy zacząć od grzechu, bo to właśnie dopuszczenie się grzechu sprawia, że pojawiają się konsekwencje: wina i kara. Wina zostaje nam wybaczona w sakramencie spowiedzi, jednak zostaje jeszcze kara, która samemu Bogu nie jest do niczego potrzebna. Skąd się bierze?

Jak wyjaśnia na jezuickim forum Dariusz Kowalczyk SJ, kary za grzechy odpuszczone już co do winy to nie jakieś kary nałożone boskim dekretem, ale po prostu naturalne, logiczne konsekwencje grzechu. A zatem nie jest tak, że Bóg daruje winy, ale potem jeszcze karze, ale chodzi o to, że nawet jeśli komuś grzechy są odpuszczone, to musi on zmagać się z naturalnymi i logicznymi konsekwencjami swych grzechów.

Przykładem może być zdrada. Nawet, jeśli wina została wybaczona, to jej skutki pozostają. Gdy człowiek grzeszy, a potem przystępuje do sakramentu pokuty, grzechy są mu odpuszczone, ale za grzesznikiem wlecze się „ogon” - konsekwencja grzechu, który popełnił. Odpust to "skracanie" tego ogona konsekwencji - tłumaczy zakonnik. 

Odpust jest więc wsparciem, które może zyskać człowiek mierzący się z konsekwencjami swoich grzechów. Dlatego warto korzystać z okazji, jakie przygotowuje Kościół. Jedną z nich jest właśnie pierwszokomunijna msza. 

Odpust zupełny za udział w mszy pierwszokomunijnej

Kościół rozróżnia dwa rodzaje odpustów: zupełny i cząstkowy. Może je uzyskać każda ochrzczona osoba po spełnieniu odpowiednich warunków i "zużyć" je dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych. By uzyskać odpust zupełny w trakcie pierwszokomunijnej mszy, trzeba spełnić następujące warunki:

- pobożnie uczestniczyć w mszy pierwszokomunijnej
- być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć komunię św.,
- nie być przywiązanym do żadnego grzechu (jeśli przywiązanie jednak jest, odpust zupełny zamienia się w cząstkowy)
- odmówić modlitwę w intencjach, w których modli się papież (np. "Ojcze nasz")

Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust. To piękny, duchowy prezent, który dla wiernych przygotował Kościół. 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sally Ann Wright

Poznawać Biblię od najmłodszych lat, rosnąć z nią i szukać ukrytego w niej skarbu wiary - to takie piękne, naturalne i ciekawe. Autorzy książki zapraszają wszystkie dzieci, by już dziś rozpoczęły najpiękniejszą przygodę swojego życia...

Skomentuj artykuł

Idziesz na pierwszokomunijną mszę? Możesz dostać piękny prezent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.