Co jest najważniejsze w modlitwie w czasie postu? [MIĘDZYRELIGIJNE REKOLEKCJE]

Co jest najważniejsze w modlitwie w czasie postu? [MIĘDZYRELIGIJNE REKOLEKCJE]
(fot. Deposit Photos)
DEON.pl / kw

Co zrobić, by wysłuchał nas Bóg? Jak ważny jest układ rąk? Postawa ciała? Posłuchajmy głosów z różnych tradycji religijnych, które - choć różne - mają ze sobą przecież tak wiele wspólnego.

W pierwszym odcinku rekolekcji "Pokój z tobą" zapraszamy do przeczytania głosów diakon Wiktorii Matloch, która pisze o tym, co najważniejsze w modlitwie; imama Youssefa Chadida, który opisuje, jak wygląda modlitwa muzułmanów oraz Małej Siostry Jezusa, Katarzyny Anny, która pisze o tym, w jaki sposób modlitwa w milczeniu pomaga jej w codziennym życiu.

Po lekturze krótkich tekstów, proponujemy obejrzenie całości filmu z udziałem rabina Aviego Baumola, który opowiada o tym, jak wygląda post we wspólnocie Żydów i co jest dla nich ważne.

Dk. Wiktoria Matloch:

O nic się nie troszczcie, ale w każdej modlitwie i błaganiu powierzajcie z dziękczynieniem wasze pragnienia Bogu (Flp 4,6).

Prośba, dziękczynienie, nieraz cisza, głębia doświadczenia, krzyk, zaufanie. To tylko niektóre z opisów tak różnej pod względem treści rozmowy z Bogiem - modlitwy.

DEON.PL POLECA

To w niej odkrywamy samych siebie przed Bogiem. On zna każdą i każdego z nas, przyjmuje nas takimi jakimi jesteśmy. Każdy ma swoją, niepowtarzalną treść poddaną przeżyciom, relacjom. Bóg zaprasza by przychodzić do Niego ze swoimi troskami, problemami, ale i prośbami - by się modlić, by rozmawiać.

Nasza postawa oraz układ rąk podczas modlitwy są różne, lecz to wszystko nie jest najważniejsze. Ważne, czy podchodzimy do tego szczerze, czy nasze serce "klęczy" przed Bogiem. Bóg chce byśmy przychodzili w pokorze, z ufnością, w prostocie serca, aby nawiązać z Nim serdeczną i bliską więź. On wyciąga do nas Swoje ręce i zaprasza do szczególnej relacji.

Ks. Jana Motyka (ewangelicki duchowny) w jednej ze swoich książek napisał: "modlitwę można porównać do tętna. Gdy tętno jest nieregularne, człowiek jest poważnie chory; gdy przestaje bić, ustaje życie."

Modlitwa jest tętnem, prawidłem naszej wiary i zaufania, jest "rzemiosłem chrześcijanina" (Marcin Luter).

Imam Youssef Chadid:

W Koranie czytamy (2, 43) "Odprawiajcie modlitwę i dawajcie jałmużnę; skłaniajcie się z tymi którzy się skłaniają!". Podczas postu jest bardzo zalecane, aby często się modlić. Muzułmanie modlą się wówczas również w nocy - jest to modlitwa nocna trwająca około 1,5 godziny w meczecie razem z imamem - a oprócz tego dużo wspominać Boga, recytować Koran, dawać jałmużnę i czynić dobro.

Jak wygląda modlitwa muzułmanów? Muzułmanie modlą się w domach, choć wierzymy, że więcej wynagrodzenia otrzymają za modlitwę odprawianą w meczecie, gdy modlimy się wspólnie. Sama modlitwa jest tak samo odmawiana w domu i w meczecie.

Jak często trzeba się modlić? Przez cały rok, każdego dnia muzułmanin (kobieta i mężczyzna) musi wykonać pięć modlitw obowiązkowych. Modlitwa składa się z suplikacji i recytacji wybranych fragmentów z Koranu. Stanowi to swoiste spotkanie z Bogiem przyczyniające się również do odpuszczenia grzechów oraz do uzyskania wynagrodzenia za uczynione dobro.

Siostra Katarzyna Anna MSJ:

Moja młodość naznaczona była dużym zaangażowaniem w modlitwę wspólną. Wraz z innymi zapaleńcami wychwalaliśmy Boga słowami pełnymi uwielbienia, sercem drżącym od wzniosłych uczuć, pieśniami chwały, entuzjazmu i wzruszenia.

Podczas tych wspólnych długich modlitw wzmagało we mnie pragnienie "bycia sam na sam" z Panem, jakiegoś wyciszenia i osobistego spotkania za drzwiami izdebki własnego serca.

Kiedy przyłączyłam się do Wspólnoty małych sióstr Jezusa, pamiętam jeszcze dziś moje zaskoczenie, gdy po rozpoczęciu wystawienia Najświętszego, zapadło milczenie. I tak, w niemalże bezruchu, trwałyśmy godzinę w kaplicy przed Nim. Cicha codzienna  adoracja, comiesięczne dni samotności i pustyni, rekolekcje roczne często również w samotności. Taka okazała się droga modlitwy małej siostry. Przyznaję, że choć nią zachwycona, musiałam się jej uczyć - i uczę się wciąż, po 29 latach!

I nie podejrzewałam, że te godziny czy dni w milczeniu, ze Słowem Bożym, w odosobnieniu mogą być tak pasjonujące i tworzyć niezwykłą wewnętrzną przygodę.

Jest to wędrowanie utkane z chwil dyskretnej radości i wewnętrznego żaru, pociech i świateł, nagłych olśnień i odpoczynku przy Jezusie - ale również (i jakże często!) z przedzierania się przez oschłość, burze rozproszeń, pokusy pośpiechu czy bezużyteczności takiego trwania, poczucie znudzenia czy stania w miejscu. Piękno pustyni bywa wymagające…

Modlitwa jest dla mnie Spotkaniem - a droga modlitwy Relacją. Relacją osobową, intymną, żywą.

Relacją, w której "poznaję, jak sama zostałam poznana", w której doświadczam bycia umiłowaną i uczę się miłować. Jak Jezus. To On wprowadza mnie w głębię dziecięcego oddania. Słowo, które ożywia ostatnio moją modlitwę, to "JESTEŚ".

Obejrzyj wideo rabina Aviego Baumola:

"Pokój z tobą". Międzyreligijne rekolekcje na post

W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju.

W jaki sposób modlić się w czasie postu? Czym jest dla nich jałmużna? Jak pościć, by rzeczywiście odnajdować pokój i wolność, która płynie od Jedynego Stwórcy?

Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr "promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi". Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje, które pozwolą nam lepiej poznać nasze wspólne dziedzictwo i powołanie.

Biorą w nich udział:

rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie
imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP
Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa
dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego
ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego
ks. Radosław Rakowski, prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego, poznański duszpasterz 

Wszystkie odcinki znajdziesz na naszym kanale na Youtube oraz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Wydawało się, że po trudnych doświadczeniach w młodości życie Sary wreszcie zaczęło się układać. Czuła się spełniona. W szkole językowej, gdzie uczyła poznała kogoś, kto odwzajemnił jej uczucie.

On - romantyczny i namiętny młody muzułmanin,...

Skomentuj artykuł

Co jest najważniejsze w modlitwie w czasie postu? [MIĘDZYRELIGIJNE REKOLEKCJE]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.