Najtrudniejsza jałmużna. Czy stać cię na to, by ją ofiarować? [WIDEO]

Najtrudniejsza jałmużna. Czy stać cię na to, by ją ofiarować? [WIDEO]
(fot. deposit photos)
Logo źródła: DEON TV / kw

Jest jedna rzecz, którą możemy ofiarować każdemu, nawet Bogu. Gorzej, że jest ona dla nas tak cenna, że trudno nam się z nią rozstać. Jesteś gotowy?

W piątym odcinku rekolekcji między religijnych zapraszamy do lektury tekstów Katarzyny Anny, Małej Siostry Jezusa oraz dk. Wiktorii Matloch.

Obie piszą o dwóch aspektach jałmużny. Siostra Katarzyna Anna wskazuje, że najcenniejszym darem jest po prostu... nasz czas. Możemy go ofiarować każdemu, również Panu Bogu. Dk. Wiktoria Matloch wskazuje zaś, czym może grozić to, że nie będziemy otwarci na jałmużnę - tak naprawdę jest ona dla nas, nie tylko dla kogoś, komu coś ofiarowujemy.

Po lekturze tekstów zapraszamy do obejrzenia filmu z ks. Martiną Viktorią Kopecką.

Katarzyna Anna MSJ:

DEON.PL POLECA

Jałmużna kojarzy mi się z podarowaniem drugiemu z tego, co dla mnie cenne i niezbędne. Łączy się z dzieleniem, przede wszystkim dzieleniem sobą. "Jałmużna uwalnia od śmierci, ona oczyszcza z wszelkiego grzechu", mówi Księga Tobiasza. Największym Jałmużnikiem w tym sensie jest Jezus Chrystus. Któryś z Ojców Kościoła napisał o Nim, że na krzyżu śmierć go rozerwała jako pełny trzos, z którego wylało się miłosierdzie na cały świat. W ten sposób Jezus podzielił się z nami tym, co najcenniejsze: życiem, sam tracąc w tym momencie swoje…

To, z czego pragnę dziś dawać jałmużnę - i do tego aktu czuję się wzywana, zapraszana - to mój CZAS. Czas jest dla mnie czymś bardzo cennym i - niestety - często mówię, że go nie mam… Chciałabym go "tracić" dla drugiego, nie licząc minut i tego, co tracę. Wiąże się to z większym zaufaniem Bogu, że nie zabraknie mi go na to, co naprawdę najistotniejsze. Wiąże się z wiarą i przekonaniem, że źródłem czasu jest Bóg.

Jałmużna nie istnieje bez modlitwy. Kto się modli, ten dzieli się zawsze w obfitości, bez kalkulacji. Kto się modli, ktoś powiedział, ten ma bardzo dużo czasu.

dk. Wiktoria Matloch:

"Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu" Dz 20,35  Każdy z nas lubi otrzymywać ale nie każdy lubi się dzielić. Biblia w wielu miejscach zachęca nas do czynnej miłości. Często potrzeba niewiele aby pomóc drugiemu człowiekowi. Dobry gest, podana dłoń, bezinteresowna pomoc, podzielenie tego co mamy. Nie jest ważne ile dajemy lecz czy jest to dar naszego serca.

W kościele ewangelickim, rzymskokatolickim oraz prawosławnym w okresie Czasu Pasyjnego organizowana jest akcja "Skarbonka Diakonijna" gdzie zachęca się zarówno dzieci jak i dorosłych aby do specjalnych papierowych skarbonek, potrafiąc z czegoś zrezygnować, zbierali pieniądze, które później przeznaczane są na pomoc dzieciom oraz osobom starszym.    

Ulrich Zwingli, szwajcarski reformator XVI wieku powiedział, iż "chrześcijanin to nie ten, kto gada o Jezusie, lecz ten, który stara się żyć jak On." Nasza wiara powinna być czynna w miłości i gotowa na dawanie czegoś z siebie, bo bez gestów, nieraz nawet tych najmniejszych, miłość stanie się martwa.

Obejrzyj wideo ks. Martiny Viktorii Kopeckiej:

"Pokój z tobą". Międzyreligijne rekolekcje na post

W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju.

W jaki sposób modlić się w czasie postu? Czym jest dla nich jałmużna? Jak pościć, by rzeczywiście odnajdować pokój i wolność, która płynie od Jedynego Stwórcy?

Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr "promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi". Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje, które pozwolą nam lepiej poznać nasze wspólne dziedzictwo i powołanie.

Biorą w nich udział:

rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie
imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP
Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa
dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego
ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego
ks. Radosław Rakowski, prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego, poznański duszpasterz 

Wszystkie odcinki znajdziesz na naszym kanale na Youtube oraz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Nawet wśród ludzi wierzących szerzy się poczucie, które mają zapewne pasażerowie tonącego statku: wierzący pytają siebie, czy wiara chrześcijańska ma jeszcze przyszłość i czy w wyniku duchowego rozwoju nie stała się już przestarzała.

Wnikliwa diagnoza...

Skomentuj artykuł

Najtrudniejsza jałmużna. Czy stać cię na to, by ją ofiarować? [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.