Prof. Dominika Dudek: Czasem słyszę pytanie: czy dusza mieści się w mózgu?
„Człowiek ze swoją wiedzą, doświadczeniami, uczuciami jest niesamowitą istotą i czy to wszystko miałoby być wyłącznie kawałkiem pofałdowanego gluta, którym jest mózg?” – zastanawia się prof. Dominika Dudek.
Utytułowana psychiatra zastanawia się także nad tym, czy jeśli kiedyś będzie możliwa transplantacja mózgu, to czy uda się zachować tożsamość osoby, której mózg przeszczepiono. Jesteście ciekawi jakie zdanie w tym temacie ma prof. Dudek?
Zobacz film:
***
Między duszą a mózgiem | prof. Dominika Dudek
Zastanawiałeś się kiedyś czy choroby psychiczne są dziedziczne? Zadawałeś sobie pytanie: czy dusza mieści się w mózgu? A może właśnie ty cierpisz na zaburzenia psychiczne? Wiesz, że takie problemy ma aż jedna czwarta społeczeństwa? Posłuchaj, co na te tematy ma do powiedzenia prof. Dominika Dudek, uznana psychiatra, która wspólnie z Marią Mazurek napisała książkę pt.: „Nie tylko mózg”.
***
Co kryje się w naszej głowie?
Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy lekarza psychiatry, opowiadając o zdumiewających historiach z życia swoich pacjentów. Korzysta z najnowszych odkryć w dziedzinie psychiatrii i przedstawia fakty, które pomagają zrozumieć najbardziej skomplikowaną istotę we wszechświecie – człowieka. O mózgu i umyśle mówi w sposób prosty i pasjonujący.
My, czytelnicy, zrozumiemy, że lęk i niechęć do osób chorych psychicznie ma swoje korzenie w bezzasadnych uprzedzeniach. Zdobędziemy informacje o związkach między biologią a psychologią, ale przede wszystkim o ludziach, którzy nas otaczają, i… o nas samych.
Dominika Dudek – utytułowana psychiatra, została wybrana na prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kieruje Katedrą Psychiatrii CM UJ.
Maria Mazurek – dziennikarka „Gazety Krakowskiej”, współautorka (z prof. Jerzym Vetulanim) książek: Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg czy Sen Alicji, czyli jak działa mózg.
Skomentuj artykuł