W taki sposób tracimy potężne i skuteczne narzędzie kształtowania naszego ducha

W taki sposób tracimy potężne i skuteczne narzędzie kształtowania naszego ducha
(fot. shutterstock.com / paulaphoto)
Janusz Pyda OP / Maciej Pikor

To jest bardzo istotna rzeczy, żeby sobie uświadomić, że na nasze życie wewnętrzne wpływa to, co zewnętrzne. Zauważyliście, że jak włożycie garnitur lub piękną suknię to momentalnie zachowujecie się inaczej? Podobnie jest w życiu duchowym.

Zadanie na dziś: zobacz czy w Twoim życiu modlitwy używasz zewnętrznych środków po to, żeby dobrze nastawić się do tego, co robisz w modlitwie. Na przykład do oddawania chwały Bogu. Wiecie, że jest opisane 9 sposób św. Dominika, takich ekspresyjnych. Krzyczał, leżał krzyżem - różne rzeczy robił. Ale robił to w samotności. Bardzo ekspresyjna modlitwa, bardzo zewnętrzna - w samotności.

Zadaj sobie dziś pytanie: jak się modlisz? Czy wykorzystujesz ciało do modlitwy? Nie chodzi tu o uwielbienia, spoczynek w Panu, nawet o liturgię. Chodzi o Twoją modlitwę osobistą - potrafisz używać takich rzeczy?

Jeżeli nie, jest taka możliwość, że to co robimy z innymi w Kościele jest po to żeby się pokazać, a nie by umocnić wnętrze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Blaza SJ

Epikleza w teologii dogmatycznej i ekumenicznej najczęściej kojarzy się ze sporem o czas przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa podczas Eucharystii. Ten spór zajmował wielu teologów katolickich i prawosławnych. (…) Książka autorstwa...

Skomentuj artykuł

W taki sposób tracimy potężne i skuteczne narzędzie kształtowania naszego ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.