Siedem faktów o świętym Antonim. Niektóre mogą cię zaskoczyć

Siedem faktów o świętym Antonim. Niektóre mogą cię zaskoczyć
Św. Antoni z Padwy (fot. ROLAND BRACK HECKE PICS / depositphotos.com)
Deon.pl / tk

13 czerwca wspominamy świętego Antoniego z Padwy, portugalskiego franciszkanina, teologa i doktora Kościoła. Jest on jednym z najbardziej znanych świętych na świecie. Poniżej przedstawiamy siedem niezwykłych faktów na temat św. Antoniego.

Prawdziwe imię św. Antoniego

DEON.PL POLECA

Św. Antoni urodził się w roku 1191 w Lizbonie. Na chrzcie otrzymał imię Fernando. Dopiero po wstąpieniu do zakonu franciszkanów w wieku 29 lat przyjął imię Antoni.

Problemy z czystością

W wieku 15 lat św. Antoni borykał się z kryzysem natury moralnej, który objawiał się nadmiernym pociągiem seksualnym. Z tym problemem zmagał się około 2-3 lat. W 1209 roku przezwyciężył kryzys i wstąpił do zakonu kanoników regularnych św. Augustyna.

Św. Antoni chciał zostać męczennikiem

W 1211 roku św. Antoni pojechał do Coimbry, aby rozpocząć studia. Po kilku latach miasto to odwiedziło pięciu franciszkanów, który wędrowali do Maroka, aby nawracać Saracenów. Kiedy św. Antoni dowiedział się o ich męczeńskiej śmierci sam zapragnął wstąpić do zakonu franciszkanów, aby umrzeć za wiarę.

Z trudem uzyskał zgodę na opuszczenie zakonu kanoników i wstąpienie do nowego zakonu. W 1220 roku udał się w podróż do Maroka, jednak jego misja nawracania nie powiodła się. Antoni zachorował on na febrę i był zmuszony do powrotu do Portugalii.

Dlaczego św. Antoni z Padwy jest przedstawiony z Dzieciątkiem Jezus w ramionach?

Na obrazach przedstawiających św. Antoniego często widać, że otrzyma on na rękach Dzieciątko Jezus. Jak czytamy na stronie bernardynki.com, "W ostatnim roku życia Antoni miał wizję – ujrzał Dzieciątko Jezus. Objawienie to wyglądało na paralelę Franciszkowej wizji cherubów, w której otrzymał stygmaty. Na temat tej wizji sam święty powiedział tylko: 'Ujrzałem Pana'".

Objawienie św. Antoniego w Polsce

W roku 1664 święty Antoni objawił się tkaczowi Szymonowi we wsi Radecznica na wzgórzu nazwanym Łysą Górą św. Antoniego z Padwy. Są to jedyne na świecie udokumentowane i potwierdzone objawienia tego świętego. Antoni nakazał Szymonowi zbudowanie na wzgórzu świątyni. Kaplica powstała już trzy lata później, a w to miejsce sprowadzono bernardynów. Szybko rozpoczęto budowę kościoła.

Trzynaście lat po objawieniach w Radecznicy podobnych wizji miał doświadczyć cieśla z łódzkiej dzielnicy Łagiewniki.

Szybka kanonizacja

Święty Antoni jest jednym z najszybciej kanonizowanych świętych w historii. Papież Grzegorz IX wyniósł go na ołtarze niecały rok po jego śmierci, 30 maja 1232 roku.

Święty całego świata

Papież Leon XII nazwał świętego Antoniego "świętym całego świata". Nic w tym dziwnego, bowiem ten portugalski święty jest patronem wielu miast, dzieci, górników, małżeństw i narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, rzeczy zgubionych i zaginionych ludzi.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak

Książka zawiera ponad czterdzieści autentycznych, współczesnych, bardzo ciekawych świadectw o cudach i łaskach uzyskanych za wstawiennictwem najbardziej popularnego ze świętych - świętego Antoniego Padewskiego, napisanych przez osoby różnych stanów, zawodów i w różnym wieku. Różnorodność...

Skomentuj artykuł

Siedem faktów o świętym Antonim. Niektóre mogą cię zaskoczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.