Wieczór kawalerski, pierwszy toast... Będziesz świadkiem na ślubie? Lepiej się dobrze przygotować. Poznaj 10 niezawodnych zasad, dzięki którym dowiesz się, co cię czeka i jak najlepiej wypełnić swoje zadanie.
To ogromny zaszczyt być świadkiem na ślubie, ale też zobowiązanie. Będąc dobrym świadkiem możesz okazać szacunek nie tylko młodej parze, ale całej ich rodzinie.
Najczęściej zdarza się, że świadka wybiera pan młody. Zostaje nim jeden z najbliższych przyjaciół, człowiek który jest kimś ważnym w jego życiu.
Jeśli masz towarzyszyć komuś w jednym z najważniejszych momentów w życiu - ślubie - to nie lekceważ swojej roli i poznaj dobrze swoje obowiązki. Pomóż twojemu najlepszemu kumplowi przejść szczęśliwie przez pełen stresujących momentów dzień.
Przed ślubem
Wieczór kawalerski to początek twoich obowiązków. Musisz się "wykazać".
1. Najpierw wybierz jedną z możliwych "głównych akcji" wieczoru
Czyli wokół czego skoncentrujesz zabawę. Jest wiele opcji:
- możecie iść na mecz;
- wyjechać na dwa dni w góry / nad morze / na łódkę / na ryby;
- możecie sami w coś zagrać (piłka nożna / siatkówka / laserowy paintball / gokarty);
- możecie pograć w pokera, gry planszowe lub zrobić turniej bilardowy;
- lub po prostu iść na piwo i pogadać;
- fatalnym pomysłem jest wyjście do klubu nocnego i "wykorzystanie ostatnich chwil wolności"; pamiętaj, że to właśnie małżeństwo daje twojemu przyjacielowi prawdziwą wolność;
2. Ważne jest kilka zasad w organizacji planu wieczoru:
- przede wszystkim wszyscy muszą się dobrze bawić; skok na bungee czy spadochronie sprawia, że świetną zabawę ma pan młody, ale pozostali - stoją i patrzą. Podobnie z zasadami do różnych gier — jeśli nie wszyscy potrafią łowić ryby lub grać w piłkę, to taki sposób spędzania czasu może im się nie spodobać;
- sposób spędzenia wieczoru powinien być niespodzianką dla większości zaproszonych gości (pamiętaj jednak, aby byli do niego odpowiednio przygotowani, jeśli planujesz np. paintballa lub wypad nad jezioro);
- unikaj niebezpiecznych pomysłów. Lepiej, aby pan młody nie skręcił sobie kostki lub czegoś złamał. Nie zagoi się do wesela;
- dobrze jest zaplanować jakieś jedzenie po "głównej akcji"; facet lubi dobrze zjeść, a będziesz ich tam miał minimum kilku towarzyszy;
- pamiętaj, że musisz znać wszystkich gości z imienia i ich sobie nawzajem przedstawić (jesteś gospodarzem wieczoru); pomyśl o jakiejś "przemowie" na cześć pana młodego i zabawnym sposobie prezentacji obecnych na wieczorze osób;
- wieczór kawalerski powinien być "z klasą"; nie pijcie za dużo, nie rozbijajcie butelek na ulicach itp.
3. Pamiętaj, aby ustalić datę wieczoru z panem młodym dużo wcześniej
Postaraj się, aby wysłać zaproszenia (i zdobyć kontakty) odpowiednio wcześnie: tj. jakieś 3 tygodnie przed planowaną imprezą. W zaproszeniu poinformuj o ewentualnych kosztach i załącz mapkę (łatwo ją zrobić w google maps), która nie pozostawi wątpliwości co do miejsca spotkania.
4. Zadbaj o odpowiedni garnitur
Dobry wygląd to podstawa. Z drugiej strony, nie możesz przyćmić swoim wyglądem pana młodego, więc warto wspólnie ustalić ślubny dress-code. Pamiętaj, aby nie ubierać białego ani czarnego krawatu (ani żeby pan młody też go nie ubrał). Złym pomysłem jest również ubieranie z panem młodym takiego samego krawatu czy muchy.
Zamiast modnych ostatnio kiczowatych "konstrukcji kwiatowych" wkładanych w przednią kieszeń marynarki, możesz zadbać o to, by w waszych butonierkach (czyli małej dziurze w klapie marynarki po lewej stronie) znalazły się naturalne, niewielkie kwiaty.
Typowa konstrukcja kwiatowa, której warto uniknąć (fot. shutterstock.com)
5. Módl się za młodych
Świadczysz o tym, że chcą się żenić. Że ich małżeństwo jest na serio. Módl się o narzeczonych, najlepiej krótko i codziennie.
Bezpośrednio przed uroczystością
6. Bądź przy panu młodym, w trakcie jego przygotowań
Staraj się uspokajać swojego przyjaciela. W razie, gdyby czas oczekiwania się wydłużał, weź ze sobą jakąś grę komputerową i czekaj z nim spokojnie. Unikaj pytań typu "ej, na pewno chcesz to zrobić?". Zamiast tego, zachęcaj, utwierdzaj go w przekonaniu, że to najlepszy moment w jego życiu.
7. Pamiętaj, żeby zabrać na ślub wszystkie potrzebne rzeczy
W kościele mogą sprawdzać wasze dowody, może być potrzebny jakiś długopis. Jeśli macie obrączki - nie zapomnij o nich. Generalnie pilnuj wszystkiego, co może się przydać. Bądźcie w kościele nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem uroczystości.
8. Podczas ceremonii:
- przed ślubem podpisz akt zawarcia małżeństwa
- świadek najczęściej wchodzi bezpośrednio za księdzem lub siedzi z przodu czekając na moment wejścia pary młodej (musicie to ustalić przed ślubem, najlepiej z księdzem, który będzie celebransem)
- pilnuj, żeby obrączki były na miejscu
- na końcu odprowadź państwa młodych wraz ze świadkową przed kościół lub do miejsca, w którym rodzina będzie składać życzenia
Podczas wesela
Tutaj zaczyna się najlepsza zabawa. Twoja praca sprowadza się bowiem do przyjemnych rzeczy.
9. Towarzyszenie młodej parze. Twoim zadaniem jest tańczenie i rozmowa z panią młodą oraz towarzyszenie panu młodemu, aby nie czuł się przytłoczony często stresującym momentem, jakim jest wesele.
10. Pamiętaj o toaście za młodą parę. Bardzo pozytywne byłoby również wygłoszenie krótkiego przemówienia. Jeśli jednak nie czujesz się "duszą towarzystwa", to dbaj po prostu o to, aby młodzi bawili się dobrze.
Powodzenia!
Jeśli byłeś już panem młodym i chciałbyś coś dodać lub opowiedzieć o swoim doświadczeniu - zostaw nam wiadomość w komentarzu.
Skomentuj artykuł