Trzech Magów z wyspy Ormuz?

(fot. Minneapolis Institute of Arts)
Centrum Arrupe

Święto Trzech Króli może być okazją, by poznać historię mało znanej religii, jaką jest zaratustrianizm oraz podjąć z uczniami temat zarówno dialogu międzyreligijnego jak i doświadczeń młodzieży poszukującej szczerze Boga. Uczniowie podczas przerabianego tematu zrozumieją, że w każdej kulturze, i w każdej religii, jest jakieś ziarno zasiane przez Ducha Świętego, który niepokoi i zmusza człowieka do poszukiwania Prawdy.

Takimi ludźmi, których niezrozumiała tęsknota serca zmusiła do dalekiej podróży i doprowadziła wreszcie do Chrystusa, byli Trzej Królowie. Przedstawmy ich uczniom jako ludzi szczerze poszukujący Boga i zostawmy ich z pytaniami do osobistej refleksji:

Co uważacie za bardziej szlachetne, bycie chrześcijaninem z nazwy i nie zastanawianie się nad własną relacją z Bogiem czy bycie osobą niewierzącą lecz szczerze i otwarcie poszukującą Boga? Kim ty jesteś? Jak siebie byś zdefiniował w stosunku do Ewangelii i nauki Kościoła? Czy stwierdzenie "wierzę po swojemu" i rezygnacja z poznawania wiary Kościoła, w którym się urodziłeś, nie jest postawą braku otwarcia się na poszukiwanie prawdy, rezygnacją z trudu jaki zadali sobie Trzej Królowie?

Adresat: uczniowie klas licealnych

DEON.PL POLECA

Metoda: wykład i dyskusja klasowa

Materiały: Nauczyciel będzie musiał zaopatrzyć się w mapę Zatoki Perskiej oraz zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat zaratustrianizmu.

  • Na temat religii wyznawanej w starożytnym Iranie można przeczytać w książce: Maria Składankowa, Mitologia Iranu, seria: Mitologie Świata, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1989.
  • Krótką refleksję o Trzech Królach znajdziesz również tutaj: Magowie, mędrcy czy królowie

Czy magowie pochodzili z wyspy Ormuz?

Wyspa Ormuz znajduje się obecnie na terytorium Iranu i położona jest pomiędzy Zatoką Perską a Morzem Arabskim w północnej części cieśniny Ormuz. W znajdującym się tam porcie zatrzymał się między innymi Marco Polo. Zgodnie z perską tradycją, na wyspie Ormuz narodziła się religia Zaratustry i stamtąd kapłani Ahury Mazdy wyruszyli w świat osiedlając się głównie na terytorium Indii. W I wieku naszaj ery wyprawiali się również do Jerozolimy, gdzie handlowali mirrą, złotem i kadzidłem. Byli wybitnymi na ówczesne czasy astronomami i na swojej wyspie wybudowali obserwatorium. Marokański podróżnik Ibn Battuta (1304-1368) nazywa wyspę i miasto Ormuz "krainą magów" a Marco Polo "rajem Persji". W pobliżu miasta Ormuz archeolodzy odnaleźli elamicką inskrypcję (pismo klinowe) pochodzącą z XV wieku przed nasza erą, co świadczy, że już w tamtych czasach rozwijał się tam handel. Poniżej mapa regionu z zaznaczonym portem w Ormuz.

Czy znani nam z Ewangelii magowie mogli być kapłanami wyznającymi religię Ahury Mazdy? Wiemy z historii religii, że również oni oczekiwali Mesjasza. Tak postawione pytanie może zachęcić uczniów do poznania zaratustrianizmu oraz może być punktem wyjścia do tematów: dialog międzyreligijny, działanie Ducha Świętego poza Kościołem, naturalna skłonność człowieka do poszukiwania Boga i świadomość (bez względu na epokę i kulturę), że wszyscy potrzebujemy kogoś, kto nas wybawi od cierpienia i śmierci.

Dodatkowe materiały biblijne dla nauczyciela w temacie Trzech Króli:

http://www.akademiabiblijna.pl/akademia,Teksty2,25

http://www.akademiabiblijna.pl/akademia,Teksty2,26

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzech Magów z wyspy Ormuz?
Komentarze (2)
Miłosz Skrodzki
6 listopada 2013, 13:18
Nie wiadomo po co poznawać zaratustrianizm. Duch św. nikogo nie "niepokoi". Młodzież nie poszukuje Boga, ona ją dawno znalazła. Kulura to co innego niż religia. Nie ma co za dużo dialogować, trzeba nawracać.
G
gwanunig
13 stycznia 2013, 15:27
Jeśli Objawienie Pańskie ma być okazją do poznania przez uczniów zaratusztranizmu, to dobrze by było, żeby to był historyczny i rzeczywisty zaratusztranizm, a nie to dziwactwo tu opisane... Zaratusztranizm to religia, która powstała w północno-wschodnim Iranie, mocno rozprzestrzeniona wśród ludów irańskich, której "zaszkodziło" zwycięstwo muzułmańskich Arabów nad Persami. Po tym wydarzeniu część zaratusztrian uciekła do Indii, a część pozostała w trudno dostępnych miejscach - jak ewentualnie na wyspie Ormuz, choć nic o niej nie słyszałem. Część do dziś żyje w Iranie. A może ten Ormuz wziął się z tego, że jedyny Bóg zaratusztrianizmu, Ahura Mazda w średnioperskim nazywał się Ormuzd. Ale to "d" czyni wielką różnicę... Za to warto wspomnieć, że "pokrzywdzeni" przez inne religie zaratusztrianie przyjęli zasadę nienawracania innych na swoją religię. Taka informacja może dodać kolorytu rozmowom o dialogu międzyreligijnym...