Trzech Magów z wyspy Ormuz?
Święto Trzech Króli może być okazją, by poznać historię mało znanej religii, jaką jest zaratustrianizm oraz podjąć z uczniami temat zarówno dialogu międzyreligijnego jak i doświadczeń młodzieży poszukującej szczerze Boga. Uczniowie podczas przerabianego tematu zrozumieją, że w każdej kulturze, i w każdej religii, jest jakieś ziarno zasiane przez Ducha Świętego, który niepokoi i zmusza człowieka do poszukiwania Prawdy.
Takimi ludźmi, których niezrozumiała tęsknota serca zmusiła do dalekiej podróży i doprowadziła wreszcie do Chrystusa, byli Trzej Królowie. Przedstawmy ich uczniom jako ludzi szczerze poszukujący Boga i zostawmy ich z pytaniami do osobistej refleksji:
Co uważacie za bardziej szlachetne, bycie chrześcijaninem z nazwy i nie zastanawianie się nad własną relacją z Bogiem czy bycie osobą niewierzącą lecz szczerze i otwarcie poszukującą Boga? Kim ty jesteś? Jak siebie byś zdefiniował w stosunku do Ewangelii i nauki Kościoła? Czy stwierdzenie "wierzę po swojemu" i rezygnacja z poznawania wiary Kościoła, w którym się urodziłeś, nie jest postawą braku otwarcia się na poszukiwanie prawdy, rezygnacją z trudu jaki zadali sobie Trzej Królowie?
Adresat: uczniowie klas licealnych
Metoda: wykład i dyskusja klasowa
Materiały: Nauczyciel będzie musiał zaopatrzyć się w mapę Zatoki Perskiej oraz zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat zaratustrianizmu.
- Na temat religii wyznawanej w starożytnym Iranie można przeczytać w książce: Maria Składankowa, Mitologia Iranu, seria: Mitologie Świata, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1989.
- Krótką refleksję o Trzech Królach znajdziesz również tutaj: Magowie, mędrcy czy królowie
Czy magowie pochodzili z wyspy Ormuz?
Wyspa Ormuz znajduje się obecnie na terytorium Iranu i położona jest pomiędzy Zatoką Perską a Morzem Arabskim w północnej części cieśniny Ormuz. W znajdującym się tam porcie zatrzymał się między innymi Marco Polo. Zgodnie z perską tradycją, na wyspie Ormuz narodziła się religia Zaratustry i stamtąd kapłani Ahury Mazdy wyruszyli w świat osiedlając się głównie na terytorium Indii. W I wieku naszaj ery wyprawiali się również do Jerozolimy, gdzie handlowali mirrą, złotem i kadzidłem. Byli wybitnymi na ówczesne czasy astronomami i na swojej wyspie wybudowali obserwatorium. Marokański podróżnik Ibn Battuta (1304-1368) nazywa wyspę i miasto Ormuz "krainą magów" a Marco Polo "rajem Persji". W pobliżu miasta Ormuz archeolodzy odnaleźli elamicką inskrypcję (pismo klinowe) pochodzącą z XV wieku przed nasza erą, co świadczy, że już w tamtych czasach rozwijał się tam handel. Poniżej mapa regionu z zaznaczonym portem w Ormuz.
Czy znani nam z Ewangelii magowie mogli być kapłanami wyznającymi religię Ahury Mazdy? Wiemy z historii religii, że również oni oczekiwali Mesjasza. Tak postawione pytanie może zachęcić uczniów do poznania zaratustrianizmu oraz może być punktem wyjścia do tematów: dialog międzyreligijny, działanie Ducha Świętego poza Kościołem, naturalna skłonność człowieka do poszukiwania Boga i świadomość (bez względu na epokę i kulturę), że wszyscy potrzebujemy kogoś, kto nas wybawi od cierpienia i śmierci.
Dodatkowe materiały biblijne dla nauczyciela w temacie Trzech Króli:
Skomentuj artykuł