Kapelan pracujący z zarażonymi: uczcie się na naszych błędach

Kapelan pracujący z zarażonymi: uczcie się na naszych błędach
(fot. Mika Baumeister / Unsplash)
Niedziela.pl / kk

„Żaden kapłan nie powinien mieć kontaktu z pacjentami z COVID-19 bez odbycia podstawowego kursu z zakresu chorób zakaźnych przeprowadzonego przez lekarzy lub pielęgniarki! Byłoby to po prostu bezsensowne” – mówi kapelan pracujący w szpitalu jednoimiennym.

W wywiadzie przeprowadzonym przez „Niedzielę” ks. Giovanni Musazzi opisuje jak wygląda praca kapelana szpitalnego w szpitalu jednoimiennym w Mediolanie. Ksiądz pracuje tam od początku wybuchu epidemii.

Kapelan zaznacza, że konieczna jest ostrożność, a księża nie mogą „stać się narzędziem rozprzestrzeniania się wirusa”. „Jeśli nie będziemy przestrzegać wszystkich koniecznych zasad, aby chronić siebie, lekarzy i pacjentów, słusznie wydalą nas ze szpitali, w których jesteśmy gośćmi” – ocenia i dodaje, że nie wolno rzucać wyzwania Bogu, udając bohaterstwo.

„We Włoszech Kościół zapłacił wysoką cenę za to niedopatrzenie – tylko w marcu zmarło osiemdziesięciu siedmiu kapłanów. Żaden z nich nie był kapelanem w szpitalu, po prostu nadal przyjmowali ludzi lub odwiedzali ich w domach – np. zanosili Komunię św. chorym – i nie podejmowali przy tym należytych środków ostrożności” – opisuje ks. Musazzi.

DEON.PL POLECA

Obostrzenia obejmują szczególną izolację wszystkich osób pracujących przy chorych, a zatem także księży. Wiążą się również z nadzwyczajną higieną w stosunku do używanych przez niego hostii czy olejów do namaszczenia chorych.

„Nie do pomyślenia jest, aby Hostie i święty olej zostały przyniesione w pojemniku i buteleczce na oddział COVID-19, a następnie wyniesione z powrotem – wszystko byłoby skażone! Hostie należy umieścić w sterylnych plastikowych torebkach po starannym oczyszczeniu ich z okruchów lub fragmentów” – opisuje ks. Giovanni. Przypomina, że Konferencja Episkopatu Włoch przyjęła surowe zasady bezpieczeństwa i zachęca, aby inne episkopaty poszły podobną drogą.

Bezpieczeństwo wiąże się także z rozsądkiem, dlatego ks. Musazzi przestrzega przed „nieostrożnymi kapłanami” i zaleca posłuszeństwo biskupom oraz lekarzom. W jego szpitalu panuje specjalne kryterium. „Każdy, kto za wszelką cenę chce wejść na oddział COVID-19, jest wykluczany, ponieważ jest prawie pewne, że mamy do czynienia z osobą nieroztropną lub wyniosłą, która robi to dla własnej chwały” – podkreśla.

Całą rozmowę przeczytasz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Kapelan pracujący z zarażonymi: uczcie się na naszych błędach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.