Wiara to nie świąteczne fajerwerki, ale zwyczajne, codzienne otwieranie się na słowo, czyli służba

Depositphotos.com (657494960)

„’Effatha’, to znaczy: Otwórz się!” Ewangelia św. Marka jest pisana w języku greckim. Użycie terminu w języku aramejskim jest uzasadnione, bo Jezus posługiwał się tym językiem, kiedy nauczał i działał. Doświadczenie wiary realizuje się w normalnych, zwyczajnych warunkach życia każdego człowieka.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 7,31-37):

Z ewangelii wg św. Marka: Znowu opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się! Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. [Jezus] przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: «Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

Komentarz do ewangelii z dnia (8 września 2024 r.):

Obraz: Jezus przemierza wraz z uczniami okolice pogańskie. Spotyka tych, którzy potrzebują Jego pomocy i dokonuje egzorcyzmu. Oczyma wyobraźni zobaczę człowieka głuchoniemego (nie słyszy i nie może mówić/służyć). Uczestniczę w cudzie uwolnienia człowieka.
Myśl: Człowiek głuchoniemy jest obrazem każdego ucznia. Jesteśmy powołani, aby świadczyć o Jezusie, ale najpierw trzeba ‘usłyszeć’, by móc przekazywać ‘orędzie’ innym. Uczeń, który ‘nie usłyszał’, nie rozumie i nie może właściwie służyć – ‘prawidłowo mówić’. W ‘westchnieniu’ Jezusa, jakby tchnieniu nowego życia, w ‘znaku śliny’, która była w starożytnej praktyce chrzcielnej znakiem Ducha oraz w słowie ‘effatha’ Pan otwiera nasze serca i rozwiązuje język – uzdalnia do służby. Jak wielki jest dzisiaj rozziew między Kościołem i ludzkością ‘ubogą i zagubioną’, niezdolną do zrozumienia jego języka? Jesteśmy, jak ów głuchoniemy oczekujący na słowo i Ducha.
Emocja: „’Effatha’, to znaczy: Otwórz się!” Ewangelia św. Marka jest pisana w języku greckim. Użycie terminu w języku aramejskim jest uzasadnione, bo Jezus posługiwał się tym językiem, kiedy nauczał i działał. Doświadczenie wiary realizuje się w normalnych, zwyczajnych warunkach życia każdego człowieka.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wrażliwości i uważności na oczekiwania i potrzeby ludzkości zagubionej i ubogiej. Podziękuję za doświadczane egzorcyzmy (uzdolnienie do służby).
Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia i spowiedź, jeśli jej potrzebuję.

DEON.PL WSPIERA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiara to nie świąteczne fajerwerki, ale zwyczajne, codzienne otwieranie się na słowo, czyli służba
Komentarze (2)
MR
~Monika Radziak
8 września 2024, 07:33
To Ty jesteś Siewcą? To Ja jestem Siewcą.
MR
~Monika Radziak
8 września 2024, 07:29
Co zostało zasiane, zostanie zebrane. To kim byłeś, jak przeżyłeś co zrobiłeslś zostanie rozliczone. Zbiory.