Wiara to nie świąteczne fajerwerki, ale zwyczajne, codzienne otwieranie się na słowo, czyli służba

Wiara to nie świąteczne fajerwerki, ale zwyczajne, codzienne otwieranie się na słowo, czyli służba
Depositphotos.com (657494960)

„’Effatha’, to znaczy: Otwórz się!” Ewangelia św. Marka jest pisana w języku greckim. Użycie terminu w języku aramejskim jest uzasadnione, bo Jezus posługiwał się tym językiem, kiedy nauczał i działał. Doświadczenie wiary realizuje się w normalnych, zwyczajnych warunkach życia każdego człowieka.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 7,31-37):

Z ewangelii wg św. Marka: Znowu opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się! Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. [Jezus] przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: «Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

Komentarz do ewangelii z dnia (8 września 2024 r.):

Obraz: Jezus przemierza wraz z uczniami okolice pogańskie. Spotyka tych, którzy potrzebują Jego pomocy i dokonuje egzorcyzmu. Oczyma wyobraźni zobaczę człowieka głuchoniemego (nie słyszy i nie może mówić/służyć). Uczestniczę w cudzie uwolnienia człowieka.
Myśl: Człowiek głuchoniemy jest obrazem każdego ucznia. Jesteśmy powołani, aby świadczyć o Jezusie, ale najpierw trzeba ‘usłyszeć’, by móc przekazywać ‘orędzie’ innym. Uczeń, który ‘nie usłyszał’, nie rozumie i nie może właściwie służyć – ‘prawidłowo mówić’. W ‘westchnieniu’ Jezusa, jakby tchnieniu nowego życia, w ‘znaku śliny’, która była w starożytnej praktyce chrzcielnej znakiem Ducha oraz w słowie ‘effatha’ Pan otwiera nasze serca i rozwiązuje język – uzdalnia do służby. Jak wielki jest dzisiaj rozziew między Kościołem i ludzkością ‘ubogą i zagubioną’, niezdolną do zrozumienia jego języka? Jesteśmy, jak ów głuchoniemy oczekujący na słowo i Ducha.
Emocja: „’Effatha’, to znaczy: Otwórz się!” Ewangelia św. Marka jest pisana w języku greckim. Użycie terminu w języku aramejskim jest uzasadnione, bo Jezus posługiwał się tym językiem, kiedy nauczał i działał. Doświadczenie wiary realizuje się w normalnych, zwyczajnych warunkach życia każdego człowieka.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wrażliwości i uważności na oczekiwania i potrzeby ludzkości zagubionej i ubogiej. Podziękuję za doświadczane egzorcyzmy (uzdolnienie do służby).
Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia i spowiedź, jeśli jej potrzebuję.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Wiara to nie świąteczne fajerwerki, ale zwyczajne, codzienne otwieranie się na słowo, czyli służba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.