Wielka Sobota. Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych możesz zyskać odpust zupełny.
Wielka Sobota to kolejny wyjątkowy dzień dla katolików, w którym można uwolnić od czyśćca kogoś zmarłego albo zyskać anulowanie kar, które my sami będziemy musieli odbyć za popełnione przez nas grzechy.
Liturgia Wigilii Paschalnej, czyli najbardziej uroczysta msza w roku odprawiana w Wielką Sobotę wieczorem, jest tak naprawdę początkiem świętowania Wielkanocy. Na liturgię zabieramy świece, by przy ich świetle dokonać odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. I choć to nie jest moment na odnowienie przyrzeczeń złożonych podczas chrztu, w Wielką Sobotę można za nie uzyskać odpust zupełny.
Uzyskiwanie odpustów przez wiernych ma w Polsce wielowiekową tradycję i jest teologicznie uzasadnione. Odpust zupełny to darowanie
człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, które powinien ponieść za swoje grzechy, odpuszczone już podczas spowiedzi. Potocznie mówiąc - odpust to łaska, która pozwala "wyzerować" swój czyśćcowy rachunek, czyli kary, którymi będziemy oczyszczani przed wejściem do nieba. Odpust może być zupełny - czyli wymazujący wszystkie kary, lub cząstkowy, czyli uwalniający nas z ich części.
Odpust można go uzyskać dla siebie i w ten sposób uniknąć kar czyśćcowych - lub ofiarować go za zmarłą osobę i w ten sposób sprawić, że z czyśćca trafi prosto do nieba.
Jak uzyskać odpust zupełny w Wielką Sobotę?
By uzyskać odpust zupełny w Wielką Sobotę, należy spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich to obecność na Wigilii Paschalnej. Drugi - to bycie w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii świętej. Trzeci - to odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, wpisane już w liturgię (wystarczy brać w niej uważnie udział). Czwarty - to brak przywiązania do grzechu. Ostatni - modlitwa w intencjach, w których modli się papież - może to być np. "Ojcze nasz..." czy "Pod Twoją obronę...".
To trzeci z odpustów, które Kościół przygotowuje dla wiernych na czas największego świętowania, czyli na Triduum paschalne. Odpust zupełny w tych dniach można też pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św, brak przywiązania do grzechu, modlitwa w papieskich intencjach) uzyskać w Wielki Czwartek za pobożne odśpiewanie pieśni "Sław języku tajemnice" (powszechniej znanej od wersów czwartej zwrotki jako "Przed tak Wielkim Sakramentem"), a w Wielki Piątek - za odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej).
Skomentuj artykuł