Wielka Sobota. Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych możesz zyskać odpust zupełny.

Wielka Sobota. Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych możesz zyskać odpust zupełny.
Fot. Wirestock/depositphotos.com

Wielka Sobota to kolejny wyjątkowy dzień dla katolików, w którym można uwolnić od czyśćca kogoś zmarłego albo zyskać anulowanie kar, które my sami będziemy musieli odbyć za popełnione przez nas grzechy.  

Liturgia Wigilii Paschalnej, czyli najbardziej uroczysta msza w roku odprawiana w Wielką Sobotę wieczorem, jest tak naprawdę początkiem świętowania Wielkanocy. Na liturgię zabieramy świece, by przy ich świetle dokonać odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. I choć to nie jest moment na odnowienie przyrzeczeń złożonych podczas chrztu, w Wielką Sobotę można za nie uzyskać odpust zupełny. 

Uzyskiwanie odpustów przez wiernych ma w Polsce wielowiekową tradycję i jest teologicznie uzasadnione. Odpust zupełny to darowanie
człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, które powinien ponieść za swoje grzechy, odpuszczone już podczas spowiedzi. Potocznie mówiąc - odpust to łaska, która pozwala "wyzerować" swój czyśćcowy rachunek, czyli kary, którymi będziemy oczyszczani przed wejściem do nieba. Odpust może być zupełny - czyli wymazujący wszystkie kary, lub cząstkowy, czyli uwalniający nas z ich części. 

Odpust można go uzyskać dla siebie i w ten sposób uniknąć kar czyśćcowych - lub ofiarować go za zmarłą osobę i w ten sposób sprawić, że z czyśćca trafi prosto do nieba. 

Jak uzyskać odpust zupełny w Wielką Sobotę? 

By uzyskać odpust zupełny w Wielką Sobotę, należy spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich to obecność na Wigilii Paschalnej. Drugi - to bycie w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii świętej. Trzeci - to odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, wpisane już w liturgię (wystarczy brać w niej uważnie udział). Czwarty - to brak przywiązania do grzechu. Ostatni - modlitwa w intencjach, w których modli się papież - może to być np. "Ojcze nasz..." czy "Pod Twoją obronę...". 

To trzeci z odpustów, które Kościół przygotowuje dla wiernych na czas największego świętowania, czyli na Triduum paschalne. Odpust zupełny w tych dniach można też pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św, brak przywiązania do grzechu, modlitwa w papieskich intencjach) uzyskać w Wielki Czwartek za pobożne odśpiewanie pieśni "Sław języku tajemnice" (powszechniej znanej od wersów czwartej zwrotki jako "Przed tak Wielkim Sakramentem"), a w Wielki Piątek - za odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Molenda, Kama Hawryszków

Czy nasza relacja z Bogiem może być niszcząca?
Kiedy wiara oddala od Boga, zamiast do Niego przybliżać?
Czy można być praktykującym katolikiem, przyjmować sakramenty i być niewierzącym?

Niedojrzała religijność wpływa na wiele sfer...

Skomentuj artykuł

Wielka Sobota. Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych możesz zyskać odpust zupełny.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.