"Wieżo Dawidowa, Wieżo z kości słoniowej". Co oznaczają te atrybuty Maryi?

"Wieżo Dawidowa, Wieżo z kości słoniowej". Co oznaczają te atrybuty Maryi?
fot. DDP / Unsplash
RTCK ks. Mateusz Dudkiewicz

"Maryja jest naszą warownią, ale też zbrojownią, daje nam bowiem narzędzia do obrony przed szatanem: uczy słuchać Bożego słowa, wypełniać wolę Bożą oraz uwielbiać Boga" - pisze ks. Mateusz Dudkiewicz w książce "30 twarzy Maryi". Autor wyjaśnia w niej, co oznaczają wezwania Litanii Loretańskiej, niezwykłej modlitwy do Tej, która jednym swoim "tak" zmieniła oblicze ziemi.

Wieża Dawidowa

Każdy, kto choć trochę interesuje się historią, wie, że w dawnych czasach miasta i warownie otaczano murami, w obrębie których pojawiały się wieże strażnicze. Wieże pełniły rolę warowni i zbrojowni w jednym. Ich zadaniem było osłanianie mieszkańców w razie ataku wroga, w nich też przechowywano tarcze i inną broń. Co więcej, dzięki konstrukcji wieży strażnik stojący na jej szczycie mógł obserwować całą okolicę i odpowiednio wcześnie ostrzegać przed zagrożeniem.

W czasach biblijnych król Izraela, Dawid, wybudował w Jerozolimie swoją siedzibę. Wieża Dawida stanowiła część cytadeli i była najbardziej okazałą spośród wszystkich fortyfikacji. Broniła dostępu do Jerozolimy, a konkretnie zabezpieczała południowo-wschodnią część miasta - tę, w której znajdowały się rezydencja króla i przybytek Pański z Arką Przymierza, a potem świątynia wybudowana przez Salomona. Można więc powiedzieć, że wieża Dawida chroniła to, co dla narodu izraelskiego najcenniejsze: życie i zdrowie rodziny królewskiej oraz najdroższe dobra duchowe: przede wszystkim Arkę Przymierza - znak obecności Boga wśród swego ludu.

W Pieśni nad Pieśniami Oblubieniec, zachwycając się pięknem ciała swej Oblubienicy, wypowiada słowa: "O jak piękna jesteś, przyjaciółko  moja, jakże piękna! Szyja twoja jak wieża Dawida, warownie zbudowana; tysiąc tarcz na niej zawieszono, wszystką broń walecznych” (Pnp 4,1a;4). To właśnie te słowa zainspirowały chrześcijan do tego, by nazwać Maryję Wieżą Dawidową.

Maryja uczy nas lepiej widzieć samych siebie, świat i innych ludzi oraz chroni przed niebezpieczeństwami. Słusznie mówimy: "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko (…) od wszelakich złych czynów racz nas zawsze wybawiać". Miliony ludzi "znalazły schronienie" choćby w modlitwie różańcowej i dzięki orędownictwu Maryi stały się gotowe stawić czoła rozmaitym problemom.

Maryja jest naszą warownią, ale też zbrojownią, daje nam bowiem narzędzia do obrony przed szatanem: uczy słuchać Bożego słowa, wypełniać wolę Bożą oraz uwielbiać Boga. Uwielbienie - niczym widok z wysokiej wieży - poszerza naszą perspektywę i otwiera serce na Boże działanie. Sprawia, że wznosimy się ponad to, co tylko ziemskie, i zbliżamy się do nieba. Dzięki temu potrafimy z Bożej perspektywy spojrzeć np. na tych, którzy nas zranili, i stajemy się skłonni do pojednania.

Wieża z kości słoniowej

Od zarania dziejów kość słoniową wykorzystuje się do wyrobu najdroższych i najpiękniejszych ozdób i biżuterii. Lśniąca i gładka w dotyku, a przy tym niezwykle odporna na uszkodzenia, dzisiaj jest dobrem luksusowym (dla ochrony słoni wprowadzono ograniczenia w handlu tym surowcem), ale nawet w dawnych wiekach, gdy była powszechniejsza, ceniono ją na równi ze złotem.

Gdy Oblubieniec w Pieśni nad Pieśniami zachwyca się szyją Oblubienicy, mówiąc: "Szyja twa jak wieża ze słoniowej kości" (Pnp 7,5) ma zapewne na myśli nie tylko gładkość i biel skóry ukochanej, ale także duchowe walory Oblubienicy, gdyż kość słoniowa zawsze była symbolem czystości. Czy w perspektywie tego, co powiedzieliśmy, kogoś jeszcze dziwi fakt, że kość słoniowa pojawia się w metaforycznym określeniu Maryi?

Jeszcze więcej znaczeń nasuwa się, gdy zestawimy walory kości słoniowej z  obronnymi  funkcjami wieży. Nazywając Maryję Wieżą z kości słoniowej uświadamiamy sobie siłę Jej wstawiennictwa, a jednocześnie piękno, delikatność i czystość cielesno-duchową. Niepokalana Maryja nigdy nie została "zdobyta" przez szatana, jest odporna na grzech, podszepty złego ducha i wszelkie pokusy. Jej nie- skazitelny blask roztacza się nad wszystkimi stworzeniami. Maryja jest najcenniejszym darem Boga dla upadłej ludzkości.

W litanijnym wezwaniu "Wieżo z kości  słoniowej" chodzi jednak nie tylko o obronne funkcje wieży czy odporność na uszkodzenia. Mało kto wie, że we wczesnym średniowieczu Najświętszy Sakrament przechowywano w puszce z kości słoniowej w kształcie… wieży! Maryja - od poczęcia z Ducha Świętego - nosiła w sobie ciało Chrystusa: prawdziwego Boga  i prawdziwego człowieka. Jej ciało było więc domem dla Jezusa, czymś na kształt bogato zdobionego tabernakulum.

Fragment książki ks. Mateusza Dudkiewicza "30 twarzy Maryi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Mateusz Dudkiewicz

30 twarzy Maryi, które odkryjesz w wezwaniach Litanii Loretańskiej, pozwolą Ci zachwycić się najpierw Nią – Wieżą Dawidową, a potem sobą, ponieważ droga Tej, która jednym „tak” zmieniła oblicze ziemi, to opowieść o Tobie i...

Skomentuj artykuł

"Wieżo Dawidowa, Wieżo z kości słoniowej". Co oznaczają te atrybuty Maryi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.