Wolne w szkołach na prawosławne święta
Uczniowie wyznania prawosławnego będą mieli wolne w czasie świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych według kalendarza juliańskiego 7 i 8 stycznia. Szkoły nie będą musiały odpracowywać tych dni. Kwestię tę reguluje podpisane 5 października br. przez minister edukacji rozporządzenie o organizacji roku szkolnego, które wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
„Rozwiązanie w tej kwestii jest odpowiedzią na postulaty składane między innymi przez środowiska obchodzące święta religijne według kalendarza juliańskiego” – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji rozporządzenia. Zmiana ta umożliwia dyrektorowi szkoły ustalenie dni wolnych również dla świąt religijnych, nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy. Zapewnienie właściwej organizacji pracy szkoły w tym czasie jest szczególnie ważne, z uwagi na oczekiwania społeczne zgłaszane w tej sprawie przez rodziców i nauczycieli – podkreśla w swoim uzasadnieniu ministerstwo.
W ciągu 30 dni dyrektorzy szkół, w których uczą się wyznawcy prawosławia muszą zgłosić plan dodatkowych dni wolnych. Od przyszłego roku szkolnego taki plan będą musieli przedstawiać do końca września.
Prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenie zgodnie z kalendarzem juliańskim [13 dni po katolikach - przyp. KAI] a więc 7 i 8 stycznia. Od 2011 r. Dniem ustawowo wolnym będzie katolickie święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia, a więc w prawosławną wigilię świąt Bożego Narodzenia.
Prawosławie jest najliczniejszym - po katolicyzmie wyznaniem w Polsce. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy - według GUS - 510 tys. wiernych.
Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim - w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
Obecnie stosunki państwo- Kościół prawosławny reguluje ustawa z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.
Skomentuj artykuł