Zawiedzione plany sprawiają, że nie ma w nas zgody na plan Boga
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z planów Opatrzności, w jakich uczestniczymy. Gdy koncentrujemy się na własnych zawiedzionych planach, jest nam coraz trudniej.
Słowo na dziś: 7 maja 2024
Z Ewangelii wg św. Jana:
Teraz zaś idę do Tego, który Mnie posłał, a nikt z was nie pyta Mnie: "Dokąd idziesz?" Ale ponieważ to wam powiedziałem, smutek napełnił wam serce. Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony.
Komentarz do Ewangelii (J 16,5-11)
Obraz: Mowy, które Jezus wygłasza do uczniów w Wieczerniku są "pożytecznym dla nas" testamentem. Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce i całą zgromadzoną wspólnotę. Posłucham słów, zapowiedzi przyjścia Pocieszyciela. Wczuję się w smutek uczniów.
Myśl: Jezus zapowiada swój powrót do Ojca. Uczniowie są zaniepokojenia przyszłością Pana i swoją także. Czują niepokój, są smutni. Boją się rozstania. Nie są sobie w stanie wyobrazić tego, co ma oznaczać "pożyteczność" odejścia Chrystusa. Nie mają jeszcze doświadczenia działania Pocieszyciela, a rzeczywistość wokół wydaje się zbyt obca, będąca we władaniu władcy tego świata. Nie potrafią przyjąć perspektywy krzyża jako pełnej realizacji miłości. Są skoncentrowani na swoich zawiedzionych planach, a nie ma w nich zgody na plan Boga wobec świata.
Emocja: „Pożyteczne jest dla was Moje odejście”. Już Kajfasz, choć nie zdając sobie sprawy z proroctwa, zapowiedział, że śmierć Jezusa-Jednego będzie "pożyteczna dla narodu – dla wszystkich. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z planów Opatrzności, w jakich uczestniczymy.
Wezwanie: Poproszę o dar Pocieszyciela, bym umiał dawać świadectwo Panu. Podziękuję za misję życiową, jaką mam do spełnienia.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.
Skomentuj artykuł