Co Jezus pisał na piasku?

Co Jezus pisał na piasku?
(fot. samenstelling / flickr.com / CC BY)
1513FM / artykuł nadesłany

"Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich..."

Najczęściej  skupiamy się na zwrocie: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem". A nie zastanawiamy się, co też Jezus mógł pisać.... Pewnie jakieś piękne słowa i sentencje. Być może. Któż to wie? Zaintrygowało mnie to.

Nie wiem, jakie znaki palec Jezusa kreślił na ziemi. I zapewne się nie dowiem. A może to nieważne i nieistotne? Może tu chodzi o sam gest, znak i fakt, że pisał. I znowu pozostaje mi tylko znak zapytania.

Nasuwa mi się jednak takie skojarzenie - zatrzymujecie się na literze prawa, zamiast na tym, który kreśli ten znak. Wiemy, że znaki na ziemi łatwo i szybko się zamazują i znikają. To takie małe "carpe diem". Ulotne znaki na prochu ziemi. Może to trochę poetycki gest o … nieuchwytności i ulotności Tego, który nadaje Ziemi pewne rysy. A może proste przypomnienie i wskazanie, że "litera zabija, a duch ożywia". Jakby Jezus przypominał, że "Ja swoje, a wy swoje", "Ja stale kreślę znaki w prochu, a proch stale liczy swoje ziarenka".

Już chyba za dużo słów użyłem na opisanie tego "niewiadomo czego" pisanego palcem na ziemi. Jednak Ewangelista odnotował ten gest. Po co? Jak zwykle w Ewangeliach - prosta głębia i głęboka prostota. Można na nich napisać doktorat, ale zapewne wystarczy milczące "wow".

DEON.PL POLECA

Dlaczego w ogóle mnie to ciekawi? Bo lubię "zamki na piasku". Gdy jestem na plaży, lubię ulepić coś z mokrego piachu, wykopać dołek lub coś napisać. Czasami zrobię fotkę i mam na karcie pamięci to, co za chwilę ktoś zadepcze lub zmyją fale. Takie małe coś. Nie wiadomo co. Chwila błysku, mała iskra. Nieuchwytna obecność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co Jezus pisał na piasku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.