Czy mój mąż jest psychopatą?

Czy mój mąż jest psychopatą?
(fot. unsplash.com)
1 rok temu
Logo źródła: Blogi dzielmysiewiara.blog.deon.pl

Takie pytanie sobie zadaję po kolejnej terapii rodzinnej. Oczywiście kiedy już silne emocje opadły. Bo bezpośrednio po nazywałam go w myślach potworem i psychopatą...

W spotkaniu uczestniczyłam ja z mężem i dwie nasze córki, z których jedna ma poważne problemy emocjonalne wraz z planami samobójczymi i pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Na terapii znowu powtórzyła się sytuacja konfrontacji męża z córką, która kiedyś już miała miejsce i zakończyła się podobnie. Z córki wypłynęły silne negatywne emocje odnośnie relacji z ojcem, dotyczące głównie przeszłości (choć nie tylko) i jego agresywnych zachowań, przez które czuje się głęboko zraniona.

Wyraziła swoje oczekiwanie co do zrozumienia jej przeżyć, uznania, że źle postępował i przeproszenia jej. Wyraziła gotowość do przebaczenia jeśli zobaczy dobrą wolę z drugiej strony. W moim odbiorze była to wręcz prośba o szczere przeprosiny, dzięki którym mogłaby pozbyć się wewnętrznego ciężaru, a przebaczenie i możliwość budowania na nowo relacji przyczyniłyby się do poprawy stanu emocjonalnego. Ale to jej obnażenie się emocjonalne spotkało się ze ścianą ze strony męża.

Pytany przez terapeutkę o reakcję na słowa córki powiedział, że nic nie powie. Córka zareagowała na to goryczą. Pytany ponownie o reakcję zaczął mówić rozpoczynając słowami: To co powiem jeszcze bardziej cię zdenerwuje. Wyjaśniał, że nie może z nią wejść w dialog ponieważ ma za silne emocje, a chciałby z nimi dyskutować, bagatelizował przeszłość i pokazywał pozytywne zachowania względem niej obecnie.

W trakcie tego córka zaczęła histerycznie płakać i wyszła z terapii. Szukałam jej na deszczu, dzwoniłam, a ona nie odbierała. Przeżyłam prawdziwe chwile grozy, w których szukałam oparcia w Jezusie i Jemu powierzałam córkę. Wreszcie dostałam od niej wiadomość, że autobusem wraca do domu. Dzięki Bogu. Ale jestem wciąż przerażona zachowaniem męża, i nie wiem co z tym zrobić. I nie wiem, czy ja przesadzam w swojej reakcji, ale według mnie jego zachowanie na terapii świadczy o kompletnym braku empatii, co jest specyficzne dla osobowości psychopatycznej.

Jezu, zawierzam Ci moją sytuację, i proszę, poprowadź mnie dalej. Amen. 

Tekst pochodzi z bloga dzielmysiewiara.blog.deon.pl. Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
17,10 zł
19,01 zł

Jak nie zlekceważyć pierwszych objawów choroby? Czy wolno mówić o sensie depresji? Jak pomagać w depresji sobie i innym? Jakie są konsekwencje długotrwałej depresji? Czy wolno pytać, co ona chce nam dzisiaj powiedzieć?

O tym...

Skomentuj artykuł

Czy mój mąż jest psychopatą?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.