Jak radzić sobie z depresją?

Jak radzić sobie z depresją?
(fot. Foter.com)
Barbara Michno-Wiecheć / Materiały nadesłane

Końcówka wakacji to często moment, w którym osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać nawrót niepokojących objawów, zwiastujących ponowne pogorszenie stanu psychicznego. Depresja jesienna, maskowana - co robić?

Osoby z rozpoznaną depresją często zgłaszają się do specjalisty w okresie wiosennym lub jesiennym, gdy pojawia się ponowny spadek nastroju, utrata apetytu, czy kolejna nieprzespana noc. W chwili, gdy poczują się lepiej, nabierają przekonania, że zagrożenie minęło, że z powodzeniem mogą poradzić sobie sami ze swoimi problemami - w rezultacie, przy kolejnym przesileniu, wracają do terapeuty, czasem bardziej pogorszeni niż przy pierwszym podejściu do terapii. Konkretna pora roku może nie jest tak znacząca, jednak w przypadku depresji nawracającej, mamy do czynienia z bardzo podobnym schematem zachowań. Depresja maskowana, bez względu na wiek, płeć, moment życiowy czy wcześniejsze problemy, jest o tyle trudna do zdiagnozowania, gdyż (jak sama nazwa wskazuje) zasłonięta jest przez inne dolegliwości, na pierwszy rzut oka nie przypominające depresji.

W takim przypadku mamy do czynienia z osobą, która świetnie radzi sobie ze wszystkimi swoimi obowiązkami, może być zaangażowana w wiele projektów, działania społeczne i żyć pełnią życia. Jednocześnie może odczuwać subtelne dolegliwości, które tłumaczy tempem pracy i ilością zajęć. Nic więc dziwnego, że z bezsennością, rozkojarzeniem, spadkiem możliwości odczuwania przyjemności, nieuzasadnionym poczuciem winy, radzi sobie na różne znane sposoby, nie podejrzewając nawet, że właśnie organizm zaczyna domagać się pomocy. Jak sobie radzić z depresją? Pomijając fakt, że samo słowo depresja w dzisiejszych czasach używane jest jako określenie gorszego dnia, chandry bądź złości wyrażanej nie wprost, jest oczywistym faktem, że depresję leczy się specjalistycznie.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy na podstawie chwilowej poprawy czy opinii innych osób, pacjenci przerywają terapię, zapominając niejako o tym, że wiele czynników składa się na wyleczenie depresji. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że profesjonalnie przeprowadzona psychoterapia pozwala na zrozumienie własnych objawów, uświadomienie sobie ograniczeń i lęków, a tym samym na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i odczuwanymi objawami.

Stąd tym osobom, które trafiają do gabinetu jedynie w momencie pogorszenia nastroju związanego z daną porą roku, jak również tym, którzy doświadczają depresji nawracającej, polecałabym cierpliwość i wytrwałość, aby terapia nie stała się doraźnym lekarstwem stosowanym w chwili kryzysu. O wiele trudniej przecież rozpoczynać leczenie kilka razy od nowa, często z innym specjalistą, w różny sposób, i przyzwyczajać się ciągle do nowych warunków. Miesiąc przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Już dzisiaj zapraszam do tego, aby ten dzień był tylko symbolicznym wspomnieniem o przeszłości. Jednak aby tak się stało, potrzeba regularnej, cierpliwej pracy, specjalistycznej pomocy oraz gotowości do zmiany własnego życia na lepsze.

Barbara Michno-Wiecheć - psycholog psychoterapeuta

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak radzić sobie z depresją?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.