Modlitwa Jonasza - Rekolekcje Lectio Divina

Modlitwa Jonasza - Rekolekcje Lectio Divina
(fot. Sheila Thomson / flickr.com / CC BY 2.0)
6 lat temu
dmk

Wśród ksiąg Starego Testamentu Księga Jonasza jest piękną katechezą o modlitwie, o bliskim spotkaniu z Bogiem oraz o zmaganiu na drodze powołania.

Bóg posyła Jonasza, by głosił nawrócenie Niniwie, i by w ten sposób okazał miłosierdzie - czyli miłość - wrogom Izraela. Było to dla Jonasza bardzo trudne. Myślał w kategoriach sprawiedliwości, oczekiwał słusznej kary dla Niniwy. Nie mógł pojąć miłosierdzia Boga, całkiem darmowej miłości, przebaczenia. Nie mógł pojąć miłosierdzia, które Bóg ma dla innych, ale też dla niego samego. Bóg poprzez doświadczenia losu łamie zaciekłość Jonasza, uczy go pokory i ufności. Wielu z nas ma swoją Niniwę: miejsce wrogie, o którym myśli z niechęcią, lękiem lub nawet odrazą. Uciekamy więc od swojej Niniwy, pragnąc jej zniszczenia, ukarania według surowej sprawiedliwości. Tymczasem Bóg jest miłosierny i chce ocalać, nie niszczyć.

Gdańsk 06 - 08 marca 2015 

Czas katechez, medytacji i spotkań, wspólna Msza Święta, Sakrament Pojednania, adoracja, modlitwa to miejsca dobre, by zmierzyć się z własną drogą, z odkrywaniem dobroci Boga także w trudnych doświadczeniach - we własnej Niniwie. Przełom, który dokonał się w życiu Jonasza jest rodzajem kryzysu, ale otwiera zupełnie nową drogę. Poprzez takie przełomy Bóg prowadzi każdego z nas. Dobrze to dostrzegać i rozumieć.

Cele 

  • głębsze spojrzenie na własną drogę oczyma wiary
  •  ujrzenie w świetle Słowa Bożego miejsc szczególnych napięć i kryzysów
  •  odnajdowanie obecności i działania Boga w miejscach zmagania
  •  dostrzeżenie i nazwanie własnych ucieczek i własnych "Tarszisz"
  •  odczytanie w nowy sposób swojej historii życia jako drogi błogosławieństwa
  •  pogłębienie modlitwy Słowem Bożym oraz modlitwy zawierzenia
  •  pomoc w rozeznawaniu drogi powołania (już wypełnianego lub jeszcze nie odkrytego)

Dla kogo...

Dla wszystkich, którzy nie potrafią połączyć w całość wydarzeń i doświadczeń swojego życia. Którzy nie potrafią pojąć wyroków Bożych i odczuwają nieraz chęć ucieczki, choć jednak Bóg jest dla nich źródłem życia i celem drogi. Dla tych, którzy odczuwają ukrytą obecność Boga, ale nie potrafią odczytać lub przyjąć wezwania do własnej misji.

Prowadzenie

o. dr Robert Zbierański OFMConv., franciszkanin, pedagog, duszpasterz gdańskiej wspólnoty akademickiej San Damiano. Moderator Ruchu Światło-Życie. Wykłada w Seminarium Franciszkanów w Łodzi. Zastępca Dyrektora Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego.

o. Piotr Pliszka OFMConv., dyrektor Domu Pojednania i Spotkań, przełożony braci ze Wspólnoty Domu Św. Maksymiliana, rekolekcjonista, kierownik duchowy, moderator kręgu Domowego Kościoła; z zamiłowania kucharz; odpowiedzialny za projekt "Wyspa Świętego Franciszka", którego elementem jest Dom św. Maksymiliana.

Rekolekcje Lectio Divina: Modlitwa Jonasza, Gdańsk 06 - 08 marca 2015 

Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego

www.dmk.pl

ul. Świętej Trójcy 4, 80-822 Gdańsk

58 301 57 21

biuro@dmk.pl 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa Jonasza - Rekolekcje Lectio Divina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.