Naturalnie? We Wrocławiu

Naturalnie? We Wrocławiu
staszekpk / artykuł nadesłany

Niepłodność małżeńska to istotny problem społeczny: według danych Światowej Organizacji Zdrowia dotyka on nawet co piątą parę w krajach rozwiniętych. Także polskie badania wskazują na dwucyfrowy odsetek par cierpiących na bezpłodność, co pozwala szacować, że ich liczbę należy wyrażać w milionach.

Ostatnia dekada przyniosła wiele nowych metod leczenia bezpłodności, możliwych dzięki ciągłemu rozwojowi diagnostyki oraz leczenia. Jedną z najbardziej interesujących i obiecujących metod, jakie zostały udostępnione polskim małżeństwom w ostatnich latach jest NaProTECHNOLOGY ™.

Naprotechnologia to technologia naturalnej prokreacji, a także metoda leczenia m. inn. problemów z płodnością, nawykowych poronień, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, depresji poporodowej, nawracających torbieli na jajnikach, endometriozy, zespołu policystycznych jajników PCOS.

Metoda, o której mowa, stanowi kompleksowe podejście do diagnostyki oraz leczenia m.in. niepłodności małżeńskiej. Według danych opublikowanych w ostatniej dekadzie, skuteczność Naprotechnologii mierzona liczbą ciąż, do których doszło w związku z procedurami medycznymi, wynosi powyżej 50%, co przewyższa, dla przykładu, skuteczność postępowań In vitro (Journal of the American Board of Family Medicine, 2008). Istotny jest sposób mierzenia tej skuteczności. W naprotechnologii podawane jest liczba żywych urodzeń, a nie procent poczęć, jak to jest w przypadku in vitro.

Rezultaty te osiągane są jednocześnie dzięki leczeniu opartemu o naturalne mechanizmy ludzkiej płodności. Jest to możliwe choćby dlatego, że znaczna część przypadków niepłodności ma podłoże hormonalne (około 40%), a zatem powodzenie leczenia niepłodności częstokroć zależy od odpowiedniej diagnostyki i nie wymaga wyszukanych, skomplikowanych lub kontrowersyjnych procedur.

Atrakcyjność Naprotechnologii została doceniona przez setki pacjentów w Polsce i na Świecie. W ostatnich latach powstały silne ośrodki oferujące leczenie zgodnie z metodyką właściwą dla Naprotechnologii - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie. Także we Wrocławiu tematyka Naprotechnologii budzi żywe zainteresowanie: dla przykładu pierwsza konferencja poświęcona tej tematyce, która odbyła się w marcu tego roku przyciągnęła ok. 600 uczestników.

Tymczasem na Dolnym Śląsku brakuje instruktorów zaznajomionych z modelem Creightona (integralny element Naprotechnologii) jak i lekarzy specjalistów tej metody. W praktyce, mieszkańcy naszego regionu są skazani na uciążliwe dojazdy do Poznania, Warszawy albo Lublina.

W odpowiedzi na tę sytuację organizacja pożytku publicznego Fundacja Evangelium Vitae prowadzona przez zgromadzenie Sióstr Boromeuszek uruchomiła projekt, którego elementem są: wyszkolenie odpowiedniej kadry oraz uruchomienie stałej praktyki (gabinetu ginekologicznego), oferującej możliwość leczenia zgodnie z doświadczeniami i wytycznymi Naprotechnologii.

Dolny Śląsk i Wrocław stanowią jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Jego mieszkańcy zasługują na dostęp do nowych, atrakcyjnych form pomocy medycznej. Więcej informacji o projekcie jak i pozyskiwaniu funduszy na jego realizację znajdziesz tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Naturalnie? We Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.