Naturalnie? We Wrocławiu
Niepłodność małżeńska to istotny problem społeczny: według danych Światowej Organizacji Zdrowia dotyka on nawet co piątą parę w krajach rozwiniętych. Także polskie badania wskazują na dwucyfrowy odsetek par cierpiących na bezpłodność, co pozwala szacować, że ich liczbę należy wyrażać w milionach.
Ostatnia dekada przyniosła wiele nowych metod leczenia bezpłodności, możliwych dzięki ciągłemu rozwojowi diagnostyki oraz leczenia. Jedną z najbardziej interesujących i obiecujących metod, jakie zostały udostępnione polskim małżeństwom w ostatnich latach jest NaProTECHNOLOGY ™.
Naprotechnologia to technologia naturalnej prokreacji, a także metoda leczenia m. inn. problemów z płodnością, nawykowych poronień, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, depresji poporodowej, nawracających torbieli na jajnikach, endometriozy, zespołu policystycznych jajników PCOS.
Metoda, o której mowa, stanowi kompleksowe podejście do diagnostyki oraz leczenia m.in. niepłodności małżeńskiej. Według danych opublikowanych w ostatniej dekadzie, skuteczność Naprotechnologii mierzona liczbą ciąż, do których doszło w związku z procedurami medycznymi, wynosi powyżej 50%, co przewyższa, dla przykładu, skuteczność postępowań In vitro (Journal of the American Board of Family Medicine, 2008). Istotny jest sposób mierzenia tej skuteczności. W naprotechnologii podawane jest liczba żywych urodzeń, a nie procent poczęć, jak to jest w przypadku in vitro.
Rezultaty te osiągane są jednocześnie dzięki leczeniu opartemu o naturalne mechanizmy ludzkiej płodności. Jest to możliwe choćby dlatego, że znaczna część przypadków niepłodności ma podłoże hormonalne (około 40%), a zatem powodzenie leczenia niepłodności częstokroć zależy od odpowiedniej diagnostyki i nie wymaga wyszukanych, skomplikowanych lub kontrowersyjnych procedur.
Atrakcyjność Naprotechnologii została doceniona przez setki pacjentów w Polsce i na Świecie. W ostatnich latach powstały silne ośrodki oferujące leczenie zgodnie z metodyką właściwą dla Naprotechnologii - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie. Także we Wrocławiu tematyka Naprotechnologii budzi żywe zainteresowanie: dla przykładu pierwsza konferencja poświęcona tej tematyce, która odbyła się w marcu tego roku przyciągnęła ok. 600 uczestników.
Tymczasem na Dolnym Śląsku brakuje instruktorów zaznajomionych z modelem Creightona (integralny element Naprotechnologii) jak i lekarzy specjalistów tej metody. W praktyce, mieszkańcy naszego regionu są skazani na uciążliwe dojazdy do Poznania, Warszawy albo Lublina.
W odpowiedzi na tę sytuację organizacja pożytku publicznego Fundacja Evangelium Vitae prowadzona przez zgromadzenie Sióstr Boromeuszek uruchomiła projekt, którego elementem są: wyszkolenie odpowiedniej kadry oraz uruchomienie stałej praktyki (gabinetu ginekologicznego), oferującej możliwość leczenia zgodnie z doświadczeniami i wytycznymi Naprotechnologii.
Dolny Śląsk i Wrocław stanowią jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Jego mieszkańcy zasługują na dostęp do nowych, atrakcyjnych form pomocy medycznej. Więcej informacji o projekcie jak i pozyskiwaniu funduszy na jego realizację znajdziesz tutaj.
Skomentuj artykuł