Nie jesteś sobą kiedy jesteś głodny ?

Nie jesteś sobą kiedy jesteś głodny ?
(fot. Ryan Hyde / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
radzim

"Nie jesteś sobą kiedy jesteś głodny" - takim hasłem posługuje się reklama jednego z produktów. Klip reklamowy pokazuje dwie różne osoby. Przed i po spożyciu batonika. To celna obserwacja. Przecież na tzw. głodzie włącza się często tzw. agresor. Czyli coś jest "na rzeczy".

Okazuje się, że  w czasie muzułmańskiego ramadanu, czyli postu, wzrasta ilość rozbojów, napadów i wzajemnej agresji. Codzienna obserwacja pokazuje, że towarzyszy ona także upałowi i pośpiechowi. Co ciekawe, wiele osób odczuwa ją często tuż po obudzeniu, i wrogi stosunek do świata mija im dopiero w ciągu dnia. Te banalne obserwacje prowadzą na trop tego czegoś, co w nas drzemie. Święty Paweł w 7 rozdziale Listu do Rzymian jasno i prosto opisuje ten stan. Mówi, że odkrywa w swoich cielesnych członkach właśnie to coś, co go niewoli i stale skłania do złego.

Głód, pragnienie i upał, czyli pewnego rodzaju szkodzenie ciału, rozumianego jako mięśnie i członki, wywołuje reakcję obronną głównego sterownika jego odruchów. Jak sądzę chodzi o mózg. Reakcją jest strach, a czasem panika, agresja lub inne formy oporu, a jednocześnie obrony. Nie dać się zabić to przecież naturalny motyw istnienia. Więc będąc na głodzie nie tyle nie jesteśmy sobą, a raczej bardziej poznajemy samych siebie. Dzięki temu uczymy się, do czego jesteśmy zdolni, gdy ulegamy podszeptom tego robaka. A stąd już o krok do uznania, iż na ten jad, na tę truciznę, potrzebujemy odtrutki, czyli antidotum. Zatrucie wymaga odtrucia. Zakażenie wymaga odkażenia. Zniewolenie wymaga uwolnienia. Uwolnienie to właśnie zbawienie. To Chrystus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie jesteś sobą kiedy jesteś głodny ?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.