Czas zacząć samodzielnie rozeznawać

Czas zacząć samodzielnie rozeznawać
(fot. depositphotos.com)

Kiedy przychodzi czas samodzielnych poszukiwań własnej drogi stajemy często jak zamurowani, nie wiedząc gdzie iść. Zamiast sięgnąć do Pisma świętego i Nauki Kościoła słuchamy kolejnych opinii, szukamy autorytetów. Tak jest łatwiej – nie brać na siebie odpowiedzialności, nie myśleć, podążać za tłumem.

Pamiętam pewną rozmowę sprzed lat, która zostawiła we mnie bardzo mocny ślad na kolejne lata przeżywania wiary.

Miałam 16 lat. Moje nazwisko wisiało na liście osób przygotowujących się do bierzmowania. Poszłam do swojego katechety i powiedziałam mu, że nie chcę jeszcze bierzmowana, że dla mnie jest za wcześnie na ten sakrament. Widziałam jego konsternację, zaskoczenie. Po chwili ksiądz odpowiedział mi tylko: "nie rozumiem twojej decyzji, ale ją szanuję".

Dwa lata później wróciłam do niego z pytaniem, czy dopisze mnie do listy. Wikary uśmiechnął się tylko ze słowami: "już dawno na niej jesteś".

Wolność w podjęciu tamtej decyzji pokazała mi, że to ja rozeznaję, co jest dla mnie dobre na teraz i zbieram tego owoce. Z perspektywy czasu widzę, co mną wtedy kierowało (choć po części) i dziś bym zrobiła zupełnie inaczej, ale to doświadczenie kiełkowało we mnie przez lata.

Ostatnie miesiące zweryfikowały mocno moje patrzenie na wiele spraw związanych z Kościołem. Od formy przyjmowania Komunii począwszy (w jednej parafii zniechęca się do przyjmowania na dłoń, w sąsiedniej wręcz przeciwnie), po potyczki polityczne, snucie rozważań o tym i o tamtym, tworzenie podziałów na mniej i bardziej katolickich katolików. Szczerze? Ulewa mi się czasem, gdy zaglądam na katolickie strony pełne jadu i formułowania osądów jakoby ktoś posiadał jedyną poprawną opcję. Boli, bo rzucają się sobie do gardeł ci, których widać co niedzielę w kościele albo ci, którzy uznawani są za autorytety.

Pandemia wielu "zabrała" możliwość przeżywania swojej wiary we wspólnotach, przerwana została stała formacja. Zostały nasze parafie albo wędrówki w poszukiwaniu głębi, której wciąż tak bardzo brak.

Rozmawiam często z ludźmi rozdartymi podobnie jak ja – kogo słuchać? Kto ma rację? Gdzie szukać odpowiedzi na swoje pytania? Kiedy odpowiadam, że najlepiej w swojej codzienności i we własnym sumieniu, widzę często oczy przecierane ze zdumieniem.

Przyzwyczajeni jesteśmy trochę do tego, że w Kościele mówi się nam, co mamy robić.

Jak to? A ksiądz? Odpowiadam niezmiennie, że ksiądz to szafarz sakramentów, nie wyrocznia – co zresztą widać po potyczkach i braku jednomyślności wśród duchownych. Księdza mogę zapytać, gdzie znaleźć oficjalnie nauczanie Kościoła na dany temat, nie muszę jednak kierować się jego opinią.

Za wyjątek można uznać stałego spowiednika, kogoś, kto dobrze mnie zna. Warto szukać głębszych, dobrych relacji i weryfikować tam swoje dylematy. Przyzwyczajeni jesteśmy trochę do tego, że w Kościele mówi się nam, co mamy robić. Wszystko jest ok, do momentu, gdy pojawiają się różne opcje (jak choćby możliwość przyjmowania Komunii do ust bądź na dłonie) i powstaje problem. Co zrobić? Co jest lepsze? Gdzie jest prawda?

Kiedy przychodzi czas samodzielnych poszukiwań własnej drogi stajemy często jak zamurowani, nie wiedząc gdzie iść. Zamiast sięgnąć do Pisma świętego i Nauki Kościoła słuchamy kolejnych opinii, szukamy autorytetów. Tak jest łatwiej – nie brać na siebie odpowiedzialności, nie myśleć, podążać za tłumem.

Czy takiej postawy chce od nas Jezus? Czy nie czas zacząć samodzielnie myśleć, rozeznawać, patrzeć na owoce własnych wyborów (pozwalając sobie na szukanie po omacku i błądzenie)? Czy nie czas zacząć się wyłamywać i myśleć samodzielnie – w ramach przyjętego oficjalnie nauczania, poruszając się ciągle w dostępnych opcjach Kościoła? Życie w ciągłym rozeznaniu jest trudniejsze, ale zdecydowanie bardziej smakuje, zapewniam. 

Tekst pochodzi z bloga niezawodnanadzieja.blog.deon.pl. Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Copywriter, z wykształcenia pedagog i doradca rodzinny. Z wyboru żona, matka dwóch synów. Nie potrafi żyć bez kawy i dobrej książki. Prowadzi bloga niezawodnanadzieja.blog.deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ
23,94 zł
39,90 zł

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Czas zacząć samodzielnie rozeznawać
Komentarze (3)
SB
~Seba Bebok
7 sierpnia 2020, 16:53
"Czy nie czas zacząć się wyłamywać i myśleć samodzielnie – w ramach przyjętego oficjalnie nauczania, poruszając się ciągle w dostępnych opcjach Kościoła?" czyli jednak nie samodzielnie, a po plebańsku, autorytetami serwowanymi przez kościół - tak się nie dochodzi do żadnej prawdy, polecam najpierw przeanalizowac skąd te oficjalne nauczania koscioła się wzięły i samodzielnie pomyśleć, czy można z czystym sumieniem przyjąć takie nauki konfrontując je chociazby z Biblią. Potem konfrontacja ewangelii z historycznymi faktami i z Torą, konfrontacja tekstow o mesjaszu z tym co mówi ewangelia, a potem już zostaje tylko obrzezanie, bo nic się w kościele kupy nie trzyma.
MW
~Michał Wiśniewski
7 sierpnia 2020, 16:45
"Zamiast sięgnąć do Pisma świętego i Nauki Kościoła słuchamy kolejnych opinii" - u mnie były długie lata samodzielnego czytania katechizmu, papieskich encyklik, doktorów kościola, historii kościoła, potem panika że nic się nie zgadza, że papieże przez stulecia zakazywali całym państwom odprawiania mszy z powodów tak głupich jak to, ze władca nie udostępnił armii żeby Rzym mógł zaatakować "pogan", a na końcu pogodzenie się z tym, że kościół nie jest niczym więcej niż korporacją, głodną władzy i nie mająca wiele wspólnego z Jezusem już od pierwszych wieków, kiedy biskupi z prześladowanych zmienili się w prześladowców na przestrzeni miesięcy... Kazdemu polecam samodzielne poznanie swojej religii, bez pośredników, czyste fakty i historia, ja tak najpierw odkryłem prawdę o chrześcijaństwie a potem odnalazłem prawdę islamu.
AK
~Artur Krysik
7 sierpnia 2020, 11:30
Bardzo dobry artykuł. W syntetyczny sposób porusza kwestie związane z rozeznaniem. Skłania do refleksji. Zgadzam się z tezami przedstawionymi w tym artykule. Za mało korzystamy z osobistego rozeznawania w oparciu o Słowo Boże. A paradoksalnie mamy dość sporą spuściznę dotyczącą tego jak to czynić, poczynając już od pierwszych wieków chrześcijaństwa po chyba najbardziej pragmatycznie przedstawioną metodę przez św. Ignacego Loyolę.

Skomentuj artykuł

Czas zacząć samodzielnie rozeznawać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.