Bez kapłana ani rusz! - wrześniowy "Różaniec"
Nie potrzebujemy księży, nie potrzebujemy Kościoła – próbuje nam wmówić dzisiejszy świat. W najnowszym numerze „Różańca” zastanawiamy się nad rolą kapłanów w naszym życiu. Czym byłoby chrześcjaństwo bez kapłanów? Czy bez ich posługi i pomocy potrafilibyśmy sami się zatroszczyć o duchowe wzrastanie?
- „Kapłan przypomina, że jest dobry Bóg, że wiara w Boga jest przeżywaniem życia pod Jego troskliwym okiem” – czytamy w tekście ks. Wojciecha Przybylskiego pt. „Bez kapłana ani rusz”. Autor uświadamia nam, jak bardzo nasza wiara bez pomocy i towarzyszenia ze strony duchowieństwa jest „uboga”, a przede wszystkim niepełna, zniekształcona.
- „Przez lata na drodze mojego nawracania spotykam kapłanów, którzy są jak ratunkowe łodzie dla rozbitka” – pisze Aldona Ciborowska w artykule pt. „Ministrowie wartości”, który jest jednocześnie głębokim świadectwem doświadczenia duchowej kapłańskiej troski.
- „Jestem jako ten, który uobecnia Jezusa. (…) Jestem tylko narzędziem w ręku Pana Boga. Dla mnie być kapłanem to być ojcem” – tak mówi o sobie wspaniały kapłan, ks. Rafał Rause SAC, kapelan w Areszcie Śledczym. Przykład posługi konkretnego kapłana uzmysławia nam, że dobrych i oddanych księży nie brakuje. Swoje duszpasterkie obowiązki wykonują z pokorą w zaciszu swojej parafii czy innego miejsca służby i dlatego nie zawsze informują o nich media.
Wrzesień to także początek roku szkolnego. W tym kontekście warto zastanowić się także nad rolą katechety. Zawód ten niekiedy nie jest szanowany lub niechętnie wykonywany przez nauczycieli. W tekście ks. Pawła Brońskiego pt. „Sukcesy i porażki katechety” przekonujemy się, że nauczanie religii nie musi być przykre, trudne i niemożliwe. Autor na podstawie własnego doświadczenia ukazuje kilka cennych wskazówek dla zniechęconych tym zawodem.
Miesiąc ten to także czas pięknych, tradycyjnych dożynek. Niestety, nie dla wszystkich. Ks. Sławomir Kokorzycki w artykule pt. „Powodzianie bez dożynek” uświadamia nam, że problem związany ze skutkami powodzi nadal jest. Ci, którzy doświadczyli ich osobiście, wciąż są w potrzebie.
Oprócz tego w miesięczniku jak zwykle – konferencja formacyjna, rozważanie na pierwszą sobotę miesiąca, rozważania różańcowe, komentarze do Ewangelii na każdy dzień miesiąca oraz konspekt spotkania kółka różańcowego z wymianą tajemnic różańcowych na marzec.
Zachęcamy do lektury pisma, a także do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.rozaniec.eu. Pismo można nabyć w sklepach EMPiK, księgarniach katolickich, zaprenumerować natomiast w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673-58-39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl; www.loretanki.pl.
Skomentuj artykuł