Fish River Canyon

Logo źródła: Dziennik Polski Krystyna Słomka / "Dziennik Polski"

Stoisz na bezludnym płaskowyżu i rozglądasz się za tym cudem natury. Nie wiesz nawet, że zaledwie kilkanaście metrów dalej skalne podłoże gwałtownie się urywa, a niewidoczny dotąd kanion opada pionowo na pół kilometra.

Ogromu Fish River Canyon nie sposób sobie wyobrazić, mimo iż wymowa jego rozmiarów jest imponująca. Największy na półkuli południowej i jeden z największych kanionów na świecie ma długość 160 km, do 27 km szerokości i osiąga głębokość 550 m. Wije się w dolnym biegu rzeki Fish, najdłuższej w Namibii (650 km), między Seeheim i Ai-Ais przedzierającej się przez górskie pasmo.

Według legendy ludu San niezwykle kręty Fish River Canyon został wyżłobiony w pustynnym podłożu przez rozpaczliwie szamotającego się węża Koutein Kooru (kolosalnych rozmiarów Rogatego Węża), ściganego przez buszmeńskich łowców. Jednak geolodzy na ten temat mają swoje zdanie, i według nich Fish River Canyon tworzą dwa kaniony, powstałe jeden wewnątrz drugiego wskutek odmiennych procesów geologicznych.

Wszystko zaczęło się jakieś 500 mln lat temu, kiedy to aktywność tektoniczna wywołała spękania i zapadnięcie się skorupy ziemskiej na znacznym obszarze południowej Namibii. Rzeka Fish, która płynęła 300 m wyżej niż obecnie, z czasem wykorzystała powstałe w ten sposób obniżenie na dogodne koryto, a jej erozja boczna zapoczątkowała rozwój górnej części kanionu. Zatem starszy kanion, oglądany teraz jako zewnętrzny, powstał w wyniku aktywności tektonicznej, a jego boczne krawędzie oddalone od siebie o 27 km są ledwie widoczne na horyzoncie. Pełen dramatyzmu kanion wewnętrzny, dnem którego płynie rzeka Fish, utworzył się dużo później wskutek jej erozyjnego działania, wcinającego się w dno istniejącego już "starego kanionu".

Prastare łożysko nieokiełznanej rzeki utworzyło liczne obszerne zakola, pozostawiając w środkowej części kanionu wycięte odosobnione wzgórza. To, co oglądamy, jest następstwem postępującej erozji i działania lodowców, które nieustannie kruszyły i pogłębiały kanion przez kolejne miliony lat. Odsłonięte zróżnicowane warstwy skalne umożliwiają w stromych zboczach odczytanie całej jego geologicznej historii. Oko znawcy rozpozna w dnie kanionu mające więcej niż 1,5 miliarda lat gnejsy, w dolnych partiach krawędzi prastary metamorficzny piaskowiec, łupek i lawę, przecięte przez dolorytowe żyły i granitowe intruzje, a wyżej młodsze warstwy skał osadowych...

Niewiele jest miejsc, w których można zbliżyć się do urwiska, by zajrzeć w otchłań kanionu i ogarnąć wzrokiem choć poszczególne jego fragmenty. Ale w okolicach Hobas, w północnej części Parku Nardowego Fish River Canyon, dostępne są trzy najdogodniejsze punkty widokowe. Jednym z nich jest Hikers View, gdzie znajduje się jedyne miejsce umożliwiające zejście na dno kanionu i przebycie nim kilkudniowej pieszej trasy, przeznaczonej tylko dla doświadczonych wędrowców.

Źródło: Fish River Canyon

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fish River Canyon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.