Letni numer "Życia Duchowego": Szabat do odzyskania
Ukazał się letni numer "Życia Duchowego" (87/2016) zatytułowany "Szabat do odzyskania".
"Ten numer «Życia Duchowego» zrodził się z żalu. Z żalu, że niedziela jest tak marnowana" - czytamy we wstępie do numeru. Jak przeżywać niedzielę i jak uczyć się świętowania, by móc zgodnie z zaleceniami Ksiąg Wyjścia i Powtórzonego Prawa naśladować Boga odpoczywającego i Boga wyzwalającego? Między innymi na to pytanie odpowiadają zamieszczone w numerze artykuły i wywiady.
[-zd_2016_lato.mp3-]
O szabacie jako święcie pierwszym i zaprowadzonym jeszcze w świecie bez grzechu pisze Maria Miduch w tekście pt. "Z chasydem za rękę… w szabat". Elżbieta Wiater, analizując zarzuty, jakie faryzeusze kierowali w stronę Jezusa uzdrawiającego w szabat, pokazuje, że Jezus nie łamie spoczynku szabatowego, przywraca natomiast wolność "paradoksalnie także od samego szabatu (rozumianego wyłącznie prawnie), by w wolności świętować razem z Panem". Z kolei ks. Mariusz Rosik pisze, "jak doszło do ustanowienia niedzieli dniem świątecznym dla chrześcijan, kiedy definitywnie niedziela wyparła szabat i czy obyło się to bez trudności".
Ponadto w numerze także artykuły poświęcone: "meandrom wyborów szabatowych" (Jacek Siepsiak SJ), modlitwie będącej "codziennym świętowaniem z Bogiem" (Robert Więcek SJ), budowaniu ludzkich więzi dających szansę na "odzyskanie niedzieli" (Jarosław Charchuła SJ), "walce o szabat" rozumianej jako troska człowieka o czas odpoczynku dla siebie (Ewa Olszewska), a także kulturowym uwarunkowaniom i współczesnym tendencjom obecnym w sferze odpoczynku (Katarzyna Jarkiewicz).
Zachęcamy także do lektury wywiadów zamieszczonych w numerze. Wśród nich rozmowa z Małgorzatą Brodą o "jasnej i pięknej stronie" tańca, który wprowadza w czas świętowania, oraz z jezuitą Wojciechem Kowalskim o muzyce, za pomocą której można komunikować się z sobą, Bogiem i innymi ludźmi.
W numerze również artykuły w innych stałych działach pisma. W dziale "Pomódl się" propozycja medytacji ignacjańskiej "o szabacie" Jacka Siepsiaka SJ, w dziale "Modlitwa i życie" refleksja biblijna Jana Ożoga SJ poświęcona przypowieści o bogaczu i Łazarzu z Ewangelii św. Łukasza, a w dziale "Słowo, obraz, czyn" artykuł ks. Marka Lisa o oscarowym filmie duńskiego reżysera Gabriela Axela "Uczta Babette".
Skomentuj artykuł