Refleksja nad Słowem, które stało się ciałem (por. J 1,14) może prowadzić naszą myśl w stronę naszego stosunku do słowa i języka. Współczesne podejście do słowa odbiega w sposób zasadniczy od jego biblijnego rozumienia. Dla nas słowo jest jedynie dźwiękiem określającym znaczenie danego przedmiotu czy zjawiska, nie zmienia ono rzeczywistości, tylko ją opisuje. Dlatego też często nie przywiązujemy wagi do tego, w jaki sposób mówimy i jakich słów używamy.
"To był jeden z najbogatszych okresów mojego życia kapłańskiego. Pozwolił mi zrozumieć, że praktykowanie Ewangelii we wspólnocie daje tę potężną siłę, która jest zdolna przeciwstawiać się i zwyciężyć w konfrontacji z drakońskim prawem, niesprawiedliwą władzą państwową, świetnie zorganizowaną Służbą Bezpieczeństwa, ZOMO i milicją".
Popieram obywatelską propozycję, by w Sejmie zorganizować jadłodajnie z żywnością genetycznie modyfikowaną dla posłów PO i PSL, którzy głosowali za GMO. Mogliby jeść taniej, zdrowiej i kupować tę żywność na wynos dla swoich rodzin, w tym dzieci i wnuków - ironizuje prof. Jan Szyszko wobec tych, którzy zapalili w Polsce zielone światło dla GMO.
Licea wycofują się z nauczania łaciny, gdyż dla nich to kosztowny, a dla uczniów podobno jedynie nieprzydatny obowiązek.
Przykładem nowej ewangelizacji mogą być chociażby nadzwyczajni szafarze Komunii św. Świeccy mężczyźni, odpowiednio przygotowani i formowani, mogą zapewnić chorym z parafii Komunię św. w każdą niedzielę. To konkretny przykład.
Są w życiu takie zdarzenia czy rozmowy, które zapadają nam głęboko w pamięć. Mogą być nawet bardzo prozaiczne, niewiele znaczące, a jednak zostawiają pewien ślad, dobre wspomnienie, budzą szacunek, który pozostaje na zawsze.
Wiara jest darem, którego nie można sobie przywłaszczyć. Jest darem ulotnym - łatwo utraci wiarę ten, kto się o nią nie troszczy.
Układ medialny został teraz jeszcze bardziej domknięty - mówi Piotr Zaremba. A Robert Mazurek dodaje: - Nie da się już obronić tezy, że w Polsce istnieje pluralizm medialny.
Koniec świata może się zdarzyć 21 grudnia. Dokładnie w czasie, który wyznacza kalendarz Majów. Jednakże prawdopodobieństwo, że to nastąpi, jest równe stwierdzeniu, że ów koniec może przyjść każdego dnia. Ni mniej, ni więcej.
Przed czterema laty częstochowskie Techniczne Zakłady Naukowe uruchomiły dwa nowe kierunki kształcenia: technik mechanik lotniczy oraz technik awionik. Do tych klas trafiają uczniowie nie tylko ze względu na perspektywę ciekawej i dobrze płatnej pracy, ale są to prawdziwi entuzjaści lotnictwa, którzy swoją pasję potrafią przekuć w sukces.
Z Teresą Tomeo rozmawia Barbara Gajda
Z Jakubem Milewskim, autorem muzyki "Tryptyku smoleńskiego" rozmawia Michał Buczkowski.
Dawno, dawno temu w Polsce i Związku Sowieckim furorę robiły dowcipy o erewańskiej rozgłośni radiowej, szydzące ze "świetlanej rzeczywistości" i z rządowej propagandy komunistycznej.
Walczący wierzący i walczący ateiści są tymi właśnie, którzy nie potrafią żyć z własnymi wątpliwościami i przerzucają je na innych - rozmowa z ks. prof. Tomášem Halíkiem.
W kampanii wyborczej Donald Tusk i politycy Platformy Obywatelskiej obiecywali Polakom, że jeśli zostaną wybrani, to "załatwią" w Brukseli 300 mld złotych dla naszego kraju.
Moje życie przed nawróceniem było budowaniem na piasku - na innym człowieku, moim mężu, potem na magii i New Age. Uważałam się za katoliczkę, ale nie przeszkadzało mi to wierzyć w reinkarnację, horoskopy, numerologię i inne "cuda", które miały pomóc mi żyć po zdradzie męża.
Najpierw swoim życiem musisz pokazać, że Bóg jest dla ciebie najważniejszy, musisz postępować zgodnie z wiarą, a dopiero potem możesz innym o Nim mówić. Zielone światło dla twojej ewangelizacji zapala się wtedy, gdy żyjesz w zgodzie z tym, co chcesz powiedzieć, a co najważniejsze! - mówisz, gdy ktoś cię zapyta o wiarę - twierdzi Arkadio w rozmowie z Joanną Sztaudynger
Starałem się też wejść w świat Starszego, który nie zważając na miasto oddychające nad nim wielką historią, bez ustanku mówił o piłce nożnej, piłkarzach, a zwłaszcza o plakacie i czapce Romy, które podarował mu zaprzyjaźniony rzymianin. Nasze światy zbliżyły się, gdy obejrzeliśmy razem mecz Anglia-Włochy.
Większość ludzi przegapi w tym roku zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Tak jak przegapili je młodzi i starzy, pobożni i mniej pobożni przed dwoma tysiącami lat. Może ktoś spytać, jak to możliwe, by dzisiaj, wśród tylu reklam, udekorowanych witryn sklepowych i świątecznych zakupów, przegapić Boże Narodzenie? To jest możliwe. Powiem więcej - bardzo powszechne.
W chwilach, gdy stajemy oko w oko z naszymi słabościami, może warto spróbować zobaczyć, jak wiele dobra Bóg uczynił właśnie przez takich słabych ludzi jak my - z problemami, wygranymi i przegranymi walkami duchowymi, kompleksami, brakami w formacji, ciągle zmagającymi się z trudami życia. Ale uparcie szukającymi kontaktu z Bogiem. W tym miejscu zapraszam cię do prostej refleksji osobistej.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}