Marianna Popiełuszko nigdy nie bała się śmierci. Pan Bóg najlepiej wie, kiedy kogo zabrać - mówi 92-letnia matka bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Z ks. kan. dr. Janem Koclęgą rozmawia Agnieszka Lorek
O powołaniu, rodzinie i kapłaństwie opowiada ks. Antoni Kieniewicz, który po śmierci swojej żony, w wieku 69 lat, został kapłanem.
Składniki podstawowe: ona i on. Dobrze wypłukać (głównie z przeszłości) i namoczyć aż zmiękną (ważne jest osiągnięcie stanu zwanego gotowością). Włożyć do sakramentalnego rondla małżeństwa, latami dusić na małym ogniu i uważać, żeby się nie przypiekło.
Choć nie ma rąk, objął miliony ludzi. Choć nie ma nóg, przemierzył setki kilometrów, by to zrobić. Choć jego niepełnosprawność jest nie do ukrycia, radzi sobie w świecie lepiej niż niejeden w pełni zdrowy człowiek. Nick Vujicic - żywy dowód na to, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych.
Był rok 1959, święto Nawrócenia św. Pawła. Kończył się właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i Jan XXIII odprawiał Mszę na jego zakończenie. Jakież było zdziwienie zgromadzonych w bazylice kardynałów, gdy na zakończenie Eucharystii, papież donośnym głosem zwrócił się do nich: "Stojąc przed wami i drżąc ze wzruszenia pragnę z pokorą, ale i stanowczością ogłosić decyzję zwołania (…) soboru ekumenicznego dla Kościoła powszechnego". Po tych słowach w bazylice zapadła głucha cisza, kardynałowie oniemieli.
Z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawiają Urszula Wrońska i Sławomir Rusin.
Trzynaście miesięcy Roku Wiary będzie obfitować w różnorakie wydarzenia i spotkania, których celem ma być jeszcze mocniejsze przylgnięcie wszystkich wierzących do Boga. Pośród nich nie zabraknie tych szczególnie przygotowanych przez młodzież i dla młodzieży.
Ktoś, kto spotkał na drodze swojego życia Jezusa, nie chce zostawiać tego doświadczenia tylko dla siebie. Dlatego właśnie obchodzimy Niedzielę Misyjną. Także następujący po niej tydzień to czas, kiedy szczególnie pamiętamy o konkretnych świadkach wiary − misjonarzach.
Z Rafałem Sierchułą, historykiem poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej rozmawia Łukasz Kaźmiercza.
W przyrodzie jest cykliczność, to budzi się do życia, to zamiera zimowym snem, rośnie i ustępuje miejsca oczekiwaniu. Ten stan odbija się w duszy człowieka, który przeżywa swą drogę do Boga i do wieczności, będąc częścią tego świata. Porządek zbawienia wpisuje się w cykl natury, prowadząc nas głębiej w tajemnicę życia i łaski.
O optymalizacji, prywatyzacji i upaństwawianiu systemu fiskalnego oraz o możliwości powtórzenia polskiego cudu gospodarczego z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska
Z abp. Wacławem Depo - metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP - rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
Beata Rybak / "Sygnały Troski"
"Czy możesz przestać hałasować tym rowerkiem, bo mi to przeszkadza?" - powiedziała pewna młoda mama do swojego siedmioletniego synka. Na to on zaripostował stosownie do okoliczności: "A myślisz, że mikser i odkurzacz mi nie przeszkadzają?"
Jacek Pulikowski / "Sygnały Troski"
Żyjemy w świecie, który próbuje rozmywać, a nawet negować, naturalne różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami. W konsekwencji kwestionuje się odmienność ról do spełnienia w świecie przez kobiety i mężczyzn. Dotyczy to również rodziny i jej odwiecznej funkcji wychowawczej.
Małgorzata Nawrocka / "Sygnały Troski"
Żeby pokusić się o ustalenie dzieciom w domu zasad regulujących granice ich prywatności, trzeba najpierw zadać sobie podstawowe, choć może nieco dziwnie brzmiące pytanie: "Czy ustalanie jakichkolwiek zasad w tej kwestii ma w ogóle sens?".
Problem nadmiernego picia oraz uzależnienia od alkoholu jest coraz powszechniej obecny w życiu społecznym. Wczesny wiek inicjacji alkoholowej znacząco zwiększa ryzyko uzależnienia oraz przyspiesza rozwój choroby.
Członkowie KWC nie są marionetkami zdalnie sterowanymi ze Stanicy nr 1, mają uczyć się podejmowania autonomicznych decyzji w rozeznaniu, jakim wszystkie wybory poddaje chrześcijanin Bogu
Zawsze, kiedy siadam na fotelu dentystycznym (a dzieje się to przynajmniej raz na pół roku) zmienia się mój punkt widzenia w kwestii niezawinionego cierpienia. Tak na co dzień zgadzam się z Ewangelią, która podkreśla, że dobrowolne przyjęcie cierpienia jest wielką wartością i prowadzi do duchowego wzrostu.
"Wzrastanie"
W najnowszym numerze "Wzrastania: o historii ateizmu i jego współczesnym, agresywnym obliczu; oraz o postawie jaką wobec niego powinien przyjąć chrześcijanin; poruszające świadectwo nawrócenia i wyjścia z homoseksualizmu. "Czy religia jest szkodliwa i ogłupia ludzi?" i "Czy księża są pazernymi darmozjadami?"
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}