Tygodnik Powszechny" kolejny raz rozpoczął dyskusję nad dyscypliną sakramentów, podając jednocześnie w wątpliwość praktykę Kościoła w Polsce. Temat numeru - "Najpierw Pierwsza Komunia, potem pierwsza spowiedź" nie pozostawia złudzeń, co do oczekiwań krakowskiej redakcji.
Przeczytaj zanim złożysz mamie życzenia, pójdziesz na randkę lub na egzamin.
Witaminy są fascynującymi związkami, które cechuje niezwykła moc przywracania ludzkiego zdrowia. Gdy ich brakuje w organizmie, zamiera przemiana materii, a ludzie szybciej się starzeją i podupadają na zdrowiu.
Umiesz współpracować z innymi i nie ma dla ciebie zadań niemożliwych do wykonania? Chcesz pomagać mądrze tym, którzy tego najbardziej potrzebują? Masz więc predyspozycje, by zostać liderem w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. Rekrutacja już się rozpoczęła.
„Być dla innych” (2/2012)
Wiele powiedziano już w obronie życia poczętych dzieci ale chyba zbyt mało w obronie dzieci, które poczęły się niechciane. Jak tragiczna jest sytuacja dzieci opuszczonych, cierpiących z powodu rozwodu rodziców, wychowywanych przez psychicznie chorą mamę, werbowanych do armii, porzuconych na ulicy, można dowiedzieć się w najnowszym numerze kwartalnika "Być dla innych" (2/2012).
Sejm Wielki zobowiązał się do wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum całego narodu za Konstytucję 3 maja. Potem historia potoczyła się tak, że kolejne pokolenia nie mogły wypełnić przyrzeczenia podjętego w 1791 r. Dopiero teraz możemy zrealizować zobowiązanie podjęte przez naszych przodków - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
Powierzchnia archidiecezji lwowskiej to dzisiaj prawie 70 tys. km2, niemal 155 tys. wiernych oraz ponad 300 czynnych kościołów. Prawdziwym powodem do dumy jest jednak niewątpliwie imponująca tradycja. Tamtejszy Kościół katolicki obrządku łacińskiego obchodzi w tym roku 600-lecie swego istnienia
Z abp. Piotrem Herkulanem Malczukiem OFM, arcybiskupem kijowsko-żytomierskim, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
Polska rodzina przetrwała czasy zaborów, wojen i okupacji. Miała się nieźle w Peerelu, odnotowując wielki baby boom w końcówce lat 40. i w latach 50. ubiegłego wieku. Mniejszy w latach 70. i całkiem spory w 80. Mimo komunistycznej paranoi rodzina była dla Polaków autoterapią. Dziś wszystko stanęło na głowie!
Nie ma się co oszukiwać, w trakcie piłkarskich mistrzostw świat dookoła nas zwariuje. Skala szaleństwa będzie ogromna. Nie zdziwicie się więc, kiedy usłyszycie, że ziemia kręci się wokół piłki, a nie słońca. To zresztą będzie jeden z najlżejszych objawów tzw. futbolicus paranoicus, czyli choroby typowej dla fanów piłki nożnej.
Euro 2012 to wielkie wydarzenie w świecie sportu. Wkrótce przyjadą do naszego kraju najlepsi piłkarze z całej Europy, a w ślad za nimi kibice, turyści, dziennikarze, pasjonaci sportu, którzy będą współtworzyć to wielkie wydarzenie
Wielu z nas nie dostrzega tego problemu, bo nie czyta "takich" pism ani nie ogląda "tych" filmów. Tymczasem także u nas pornografia zadomowiła się w większości kiosków z prasą i oczywiście w internecie. Regularny kontakt z nią w naszym kraju deklaruje już połowa nastolatków w wieku 14-15 lat. Najwyższy czas, by temu przeciwdziałać.
- Żeby móc się jako naród zrekonstruować, będąc słabym, zdezorganizowanym narodem, po serii katastrof cywilizacyjnych - zabory, wojny, okupacja, komunizm - potrzebujemy swego państwa, którego jednak nie potrafimy na dobre zdobyć - mówi prof. Andrzej Zybertowicz.
Podczas gdy media głównego nurtu serwują nam wielodniowe seriale z udziałem niezrównoważonego polityka, popychającego dziennikarki, w zaciszach rządowych gabinetów przygotowywane są przepisy, które mają istotne znaczenie dla demokracji. Tylko o nich prawie w ogóle się nie dyskutuje.
Takiego finału nikt się nie spodziewał. W korytarzu kilka zapłakanych dziewcząt milcząc wpatrywało się w podłogę. Ci, którzy poszli dalej, wytrzymywali kilka minut, nim pojawiały się pierwsze, mimowolne łzy...
"Powinnam być martwa. W mojej karcie medycznej napisane jest - urodzona w trakcie aborcji z użyciem roztworu soli (…). Jeśli aborcja jest wyłącznie prawem kobiety, to gdzie były moje prawa? Nie było tam [pod kliniką aborcyjną] radykalnej feministki krzyczącej o tym, jak pogwałcono moje prawa w tamtym dniu. W rzeczywistości zabijano mnie w imię prawa kobiet!"
Przekopałem spory kawałek internetu, aby spróbować ustalić, co właściwie zrobił pewien polityk rodem z Biłgoraju w pewien piękny majowy weekend w Krakowie na ulicy Franciszkańskiej. Wreszcie znalazłem zdjęcie, na którym dało się przeczytać treść kartki, przyczepionej przez niego, bez jakiejkolwiek zgody zarządców budynku, na drzwiach jednego z kościołów.
"Wzrastanie"
Gianna Jessen miała zginąć przez urodzeniem. Przeżyła jednak okrutny zabieg i dziś głosi prawdę o "cichym holokauście" i walczy o prawo do życia nienarodzonych. O szkodliwych działaniach i głupich wypowiedziach przedstawicieli naszych "elit" rządzących. wywiad ze znanym felietonistą Franciszkiem Kucharczakiem, 25-lecie beatyfikacji bł. Karoliny Kózki, o katolikach na Łotwie, ksiądz Dziewiecki odpowiada na pytania Czytelników.
Gdy w jednej chwili życie zaczęło się rozsypywać jak domek z kart, a słowa lekarza "proszę Państwa, ciążę należy usunąć, bo dziecko jest chore" dźwięczały w głowie cały czas, to tak naprawdę nie wiadomo było, jak uklęknąć do modlitwy, co powiedzieć Bogu i o co prosić, jak przyjąć na siebie takie cierpienie. Mimo ogromnych przeciwności ze strony ludzi i walki z samym sobą udało nam się powiedzieć Bogu "TAK".
Z dokumentu "W trosce o człowieka i dobro wspólne" wynika, że Kościół i katolicy często są źle traktowani i niewątpliwie tak się nieraz dzieje. Zabrakło mi jednak pytania, czy krytyka pod adresem Kościoła nie bywa niekiedy zasadna.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}