"W Drodze" o miłości do dzieci i o piłce nożnej

"W Drodze" o miłości do dzieci i o piłce nożnej
Logo źródła: w drodze "W Drodze"

Uczymy się tego, jak być lekarzem, prawnikiem, nauczycielem, kierowcą, kucharzem. Bycia rodzicem się nie uczymy. Mamy to umieć. Choć chcemy jak najlepiej, wychodzi różnie, pisze w artykule wstępnym redaktor naczelny o. Roman Bielecki. Zbliżające się wakacje są szansą na to, by spędzić więcej czasu z dziećmi i przemyśleć relacje z nimi. Mogą w tym pomóc artykuły z najnowszego numeru "W drodze".

Anna Dembińska poleca wychowanie oparte na budowaniu relacji miłości z dziećmi. Nasze metody wychowawcze, wszystkie nasze rodzicielskie interwencje, małe i większe wychowawcze krucjaty - ich słuszność i celowość warto oceniać z perspektywy inwestycji w więź. Czy to, co robię jest inwestycją w poczucie bezpieczeństwa mojego dziecka i w jego zaufanie do mnie jako rodzica? Czy to, czego ono doświadcza w relacji ze mną, uczy je, jak być dobrym i mądrym człowiekiem?

Pisać optymistycznie o komunikowaniu się rodziców z nastolatkami? To możliwe, okazuje się w tekście Joanny Stroemich. A jak przekazać dzieciom obraz Boga miłosiernego, który jest jednocześnie Bogiem sprawiedliwym? Nie przez teologiczne wykłady, ale przykład pełnego miłości i szacunku rodzicielstwa, o czym przeczytamy w artykule Macieja Müllera. Temat podmiotowego traktowania dziecka rozwija Karolina Appelt. Dział podsumowuje pełen praktycznych informacji oraz humoru artykuł Macieja Matyszkowicza o uczeniu dzieci w domu, poza szkołą-instytucją.

Miesiąc mistrzostw Europy w piłce nożnej naturalnie prowokuje do pisania o futbolu i sporcie w ogóle. Wywiad z dziennikarzem i komentatorem Tomaszem Zimochem odsłania nieco tajników pracy sprawozdawcy sportowego, Zimoch zabiera głos także w sprawie kwestii obecności symboli religijnych na stadionach Euro. Wiele o języku używanym przez dziennikarzy sportowych można się dowiedzieć po lekturze rozmowy z prof. Janem Miodkiem, który mówi: Współczesny język futbolu staje się dla mnie zbyt drastyczny. Z przerażeniem stwierdzam, że nie ma już czasowników "sfaulować", "brutalnie zagrać", tylko jest "kasować", jak w grach komputerowych. Profesor wypowiada się także w sprawie "ministry" (jak chciała być tytułowana minister sportu Joanna Mucha). Jak wygląda życie kapelanów drużyn piłkarskich - o tym w tekście Joanny Górskiej. Zofia Kotlińska pisze, jak mecze piłki nożnej oglądają kobiety, a trapista o. Michał Zioło - poetycko i lekko przymierza rzeczywistość klasztorną do sportowej.

DEON.PL POLECA

Piłce poświęcił swój felieton Marek Magierowski. Inni felietoniści piszą: Adam Zagajewski o żałobie w kontekście książki "Cultural Amnesia" Clive’a Jamesa, Tessa Capponi-Borawska pisze w formie listu do córki przed jej ślubem, o. Jan Góra poświęca tekst dominikaninowi Bolesławowi Rafińskiemu, a o. Dariusz Kowalczyk zwraca uwagę na zaniedbanie problemów ludzi pracy w polskim Kościele.

W cyklu "W drodze do ołtarza" o. Maciej Soszyński objaśnia, czym jest małżeństwo w świetle nauki Kościoła i na czym polega jego sakramentalność. O. Jacek Salij rozważa kwestię: czy można być chrześcijaninem i antysemitą.

W dziale Orientacje znalazły się recenzje 37. Gdynia Film Festival oraz książki "Dom Pod Lutnią" Kazimierza Orłosia.

Ewangelie niedzielne skomentowali dominikanie: Paweł Trzopek, Szymon Popławski, Marek Pieńkowski, Michał Pac i Mariusz Tabaczek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"W Drodze" o miłości do dzieci i o piłce nożnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.